Pierwsze godziny, pierwsze setki umów o zarządzanie PPK

fot. Adobe Stock fot. Adobe Stock
13
PZU zawarł już kilkaset umów o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi z pracodawcami zatrudniającymi powyżej 50 pracowników, których obowiązek wprowadzenia PPK objął 1 stycznia.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

– To dowód, że pracodawcy doceniają oferowaną im przez PZU pomoc przy wdrażaniu i obsłudze PPK – komentuje prezes PZU Życie Roman Pałac.

Według niego średniej wielkości firmy, dysponujące mniejszym potencjałem niż najwięksi pracodawcy, których obowiązek wprowadzenia PPK objął pół roku wcześniej, mogą się bardziej obawiać nadmiaru zadań związanych z PPK.

Wiceprezes TFI PZU Marcin Żółtek wyjaśnia, że pracodawcy reprezentujący średniej wielkości firmy zgłaszali się do PZU już od kilku miesięcy. – Rejestrowali się w naszym serwisie e-PPK, podpisując jednostronnie umowy. Zatwierdziliśmy je, podpisując ze swojej strony, gdy wybiła północ 1 stycznia i dzięki temu możemy pochwalić się kilkuset klientami spośród firm średniej wielkości już w pierwszym dniu, gdy objął je obowiązek wprowadzenia PPK – wyjaśnia wiceprezes Żółtek. Jak dodaje, sprawność i szybkość, z jaką są zawierane umowy, świadczy także o funkcjonalności serwisu e-PPK.

Spośród dużych firm, zatrudniających powyżej 250 pracowników, które zaczęły wprowadzać PPK 1 lipca zeszłego roku, umowy o zarządzanie Planami podpisało z Grupą PZU ponad 1000. Na współpracę z Grupą PZU zdecydowały się m.in. PKN Orlen, a więc zatrudniająca kilkanaście tysięcy pracowników największa firma w Europie Środkowo-Wschodniej, Grupa Energa, Coca-Cola, PKP Intercity, Orbis, Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol, Wittchen i Vistula. – W ciągu niespełna czterech miesięcy staliśmy się jednym z liderów rynku PPK – komentował wówczas prezes PZU Paweł Surówka.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY