Pielęgniarka prawie jak lekarz? Eksperci chcą więcej kompetencji w zakresie zlecania badań

Pielęgniarka
Pielęgniarka, fot. Shutterstock
Pielęgniarka to zawód cieszący się ogromnym zaufaniem społecznym. Coraz więcej mówi się o nowych obowiązkach w branży - Konfederacja Lewiatan oraz Pracodawcy dla Zdrowia postulują rozszerzenie kompetencji pielęgniarek i położnych w zakresie samodzielnego podawania leków i wyrobów medycznych oraz zlecania badań diagnostycznych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Pielęgniarka - kompetencje

Pielęgniarki wykonują świadczenia zdrowotne mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa i podstawowych potrzeb w zakresie m.in. świadczeń pielęgnacyjnych, zapobiegawczych i diagnostycznych. Aktem prawnym określającym zasady wykonywania tego zawodu jest ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej.

Wraz z rosnącymi potrzebami sektora medycznego, poszerza się również zakres kompetencji pielęgniarek. Przykładami nowych uprawnień zawodowych są m.in. ordynowanie leków i wyrobów medycznych, wystawianie zleceń i recept na wyroby medyczne. Wszystko wskazuje na to, że kolejne uprawnienia to tylko kwestia czasu, gdyż rząd zaczął już pracę nad stosowną nowelizacją.

Pielęgniarka - jak zmienią się kompetencje

Ministerstwo Zdrowia pracuje obecnie nad rozszerzeniem kompetencji pielęgniarek - pod koniec lutego do konsultacji trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia, który zakłada zwiększenie uprawnień pielęgniarek i położnych dotyczących podawania szerszej gamy leków oraz zaleceń diagnostycznych. Choć eksperci podkreślają, że zmiany idą we właściwym kierunku, wciąż są niewystarczające.

- Chcielibyśmy, aby pielęgniarki i położne, które mają odpowiednie uprawnienia, miały możliwość samodzielnego podawania szczepionek przeciwko grypie w postaci zawiesiny do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce czy aerozolu do nosa – mówi Kacper Olejniczak, ekspert ds. branży Life Sciences Konfederacji Lewiatan.

Pracodawcy proponują, aby pielęgniarki mogły też podawać szczepionki przeciwko HPV - wirusowi brodawczaka ludzkiego w postaci zawiesiny do wstrzykiwań oraz samodzielnie kierować na badania. Chodzi w tym przypadku o wszystkie testy antygenowe, badania obrazowe: USG piersi, USG jamy brzusznej, mammografie oraz e-skierowanie RTG klatki piersiowej.

- Wprowadzenie tych badań wpłynie znacząco na dostępność do profilaktyki chorób onkologicznych oraz na przyspieszenie ewentualnych procesów diagnostyczno–terapeutycznych. Poprawa dostępności do świadczeń zdrowotnych realizowanych przez pielęgniarki i położne, bez konieczności odbycia przez świadczeniobiorcę wizyty lekarskiej powinna być znacznie szersza i zamykać, o ile to możliwe konsultację na tym etapie – dodaje Kacper Olejniczak.

Ile zarabia pielęgniarka

Zarobki pielęgniarek są uzależnione od wielu czynników (miejsca pracy, doświadczenia zawodowego, specjalizacji), a w Polsce od wielu lat trwa dyskusja na temat wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia. Na ten moment gwarantowane ustawowo najniższe wynagrodzenie zasadnicze nie może być niższe niż 5659 zł.

Z oficjalnych danych wynika, że w Polsce pielęgniarki są gorzej wynagradzane niż w innych krajach Unii Europejskiej, a średnia pensja jest znacznie niższa niż w Niemczech, Francji czy Hiszpanii. Kwestia podwyżek dla pielęgniarek to temat regularnie powracający w przestrzeni publicznej.