Patronaty. Sierpień 2021

Patronaty. Sierpień 2021
Najnowsze wydarzenia ze świata biznesu.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 8/2021 (71)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Sector Coupling na VII Kongresie Energetycznym DISE

Tematem przewodnim VII Kongresu Energetycznego DISE, który odbędzie się 29–30 września 2021 r. we Wrocławiu, będzie Sector Coupling – nowa unijna koncepcja łączenia sektorów. 

Kongres DISE to dwa dni debat i kilkanaście paneli dyskusyjnych nad najważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed polskim sektorem energii. 

Jednym z najważniejszych tematów na nim dyskutowanych będzie możliwość wykorzystania transformacji energetycznej i związanych z nią inwestycji jako fundamentu do rozwoju polskiej gospodarki w obliczu wychodzenia z kryzysu spowodowanego przez pandemię COVID-19.

Łączenie sektorów będzie tematem przewodnim kongresu. Warto jednak wspomnieć także o panelu poświęconym morskiej energetyce wiatrowej. Dyskusja będzie oscylowała wokół perspektyw rozwoju offshore w Polsce; szans i zagrożeń dla budowy polskiego łańcucha dostaw energii z offshore. Planowany jest również panel dedykowany energetyce jądrowej oraz poświęcony problematyce przyszłości gazu ziemnego w Polsce i wdrożenia gazów zdekarbonizowanych.

VII Kongres Energetyczny DISE to kluczowe wydarzenie dla zainteresowanych tematyką transformacji energetycznej, zielonej energii oraz ochrony klimatu. Debata w gronie specjalistów branży, naukowców, polityków i przedstawicieli samorządu daje gwarancję najwyższego poziomu merytorycznego. 

--------------------------------------------------------------

Uniwersytet Sukcesu

5 lipca br. ruszyła realizacja projektu, który bezpłatnie edukuje z szeroko pojętego digitalu, kompetencji cyfrowych, pomagając wejść na rynek pracy młodym kobietom w wieku 18–30 lat. Program Fundacji Digital University dedykowany jest ambitnym młodym kobietom, szczególnie z małych miast i wsi, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej i finansowej.

Od lutego do końca maja 2021 r. trwał nabór kobiet z całej Polski do trzeciej edycji Uniwersytetu Sukcesu – bezpłatnego programu obejmującego cykl szkoleń dla przyszłych programistek oraz digital marketerek. Do programu zgłosiło się 280 dziewcząt, a zakwalifikowało 85.

Program rozpoczyna się zajęciami motywacyjnymi i rozwojowymi realizowanymi w czterech miastach Polski: Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście oraz Krakowie. Od września uczestniczki rozpoczynają indywidualne spotkania z mentorami-specjalistami z największych topowych firm i korporacji. Od listopada rusza cykl zajęć z programowania i digital marketingu. Istotnym aspektem tego programu jest możliwość zdobycia PŁATNEGO stażu w dużych firmach. Zakończenie trzeciej edycji Uniwersytetu Sukcesu planowane jest 31 marca 2022 r. Projekt wsparło wielu artystów, influencerów i dziennikarzy.         

--------------------------------------------------------------

Czas na technologię. O biznesie i technologiach kosmicznych w Kielcach

10–12 września br., na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach, odbędzie się siódma edycja European Rover Challenge. To największe wydarzenie kosmiczne w Europie składające się z zawodów łazików marsjańskich oraz wystaw i prelekcji z udziałem specjalistów z całego świata. W tym roku odbędą się także prezentacje firm m.in. z Polski, które z sukcesem wykorzystują już technologie kosmiczne w swoich działaniach biznesowych. 

Organizatorzy skupiają się na upowszechnianiu wiedzy o kosmosie oraz promocji możliwości biznesowych, jakie daje sektor kosmiczny dla firm z różnych branż gospodarki. Wydarzenie to zyskało już uznanie ESA i NASA, a dla zawodników jest przepustką do ich kariery w świecie przemysłu przyszłości. 

--------------------------------------------------------------

Kongres Firm Rodzinnych „Gotowi na jutro”

2–3 września br. we Wrocławiu odbędzie się kolejna edycja Kongresu Firm Rodzinnych. Tym razem pod hasłem „Gotowi na jutro”. Kongres Firm Rodzinnych jest wspólnym dziełem środowiska biznesowego, samorządowego i akademickiego, jedynym i pierwszym na Dolnym Śląsku wydarzeniem o tej skali i wadze merytorycznej. Adresowany jest do osób prowadzących firmy rodzinne, przyszłych sukcesorów oraz pracowników tych firm i wszystkich zainteresowanych tą tematyką.

Ideą kongresu jest dzielenie się doświadczeniami i unikalnym know-how, wiedzą specjalistów reprezentujących instytucje dostarczające rozwiązania dla biznesu rodzinnego i inspirujące do rozwoju firmy. 

Chcemy być też platformą do nawiązywania kontaktów biznesowych. Kongres ma również na celu promowanie przedsiębiorczości rodzinnej poprzez prezentację takich polskich biznesów. Z tego względu podczas wydarzenia kapituła konkursowa wyłoni laureatów Promotora Przedsiębiorczości Rodzinnej w dwóch kategoriach: działalność (ludzi/instytucji) na rzecz rozwoju i wspierania przedsiębiorczości rodzinnej oraz system promocji rodzinnego charakteru własnej firmy. 

--------------------------------------------------------------

Wizja dla Polski

Przed nami czwarta edycja Forum Wizja Rozwoju – największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. Odbędzie się w dniach 26-27 sierpnia w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Podczas Forum eksperci zajmą się najważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed polską gospodarką, m.in. związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem, energetyką, MEW, gospodarką morską, troską o lokalną tożsamość i rozwój społeczności lokalnych. Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej edycji Forum będzie organizowany wspólnie z BGK Kongres 3W – WĘGIEL, WODA, WODÓR. Swoją kontynuację będzie miało Forum Kół Gospodyń Wiejskich, Kongres Srebrnej Gospodarki oraz cieszący się coraz większym zainteresowaniem Hackathon.

--------------------------------------------------------------

Olimpiada dla programistów

3 września 2021 r. na Stadionie Leśnym w Sopocie odbędzie się druga edycja Ogólnopolskiej Olimpiady dla programistów organizowana przez Just Join IT. Po raz kolejny będzie okazją do integracji polskiego środowiska IT – z dala od biura czy sal konferencyjnych. Bez komputerów, za to z dużą dozą humoru i zdrowej rywalizacji. 

Do rywalizacji staną programiści oraz firmy z całej Polski zarówno indywidualnie, jak i w generalnej klasyfikacji medalowej, w której wyłoniona zostanie najbardziej sportowa firma IT w wyjątkowych dyscyplinach olimpijskich, takich jak: rzut dyskiem twardym, pchnięcie monitora, bieg na 1024 m, sprint z laptopem, spacer dewelopera (farmera), scrum olimpijski, wykręcanie deploya, Work-life balance, składanie klawiatury na czas czy bieg z dedlajnem. 

Oprócz medali i statuetek dla zwycięzców każdy uczestnik dostanie starter pack z pamiątkowym medalem, koszulką termoaktywną czy talonem na food trucki.

--------------------------------------------------------------

materiał partnera

Jeśli standardowo na urodziny dostaje się prezenty, to urodziny – okrągłe, bo trzydzieste – Europejskiego Funduszu Leasingowego nie były standardowe ani trochę

Firma postanowiła bowiem uczcić swój jubileusz działalności w Polsce, organizując wydarzenie online poświęcone trendom przyszłości. Ponieważ dostęp do niego był darmowy, to można pokusić się o twierdzenie, że tym razem to jubilat rozdawał prezenty.

Opinie widzów? Ciekawy przekrój omawianych tematów, bardzo interesujący goście zarówno w studiu, jak i w materiałach filmowych oraz różnorodne spojrzenie na trendy – od podejścia globalnych korporacji po wizje polskich startupów. 

I to właśnie startupy były swego rodzaju łącznikiem wszystkich części wydarzenia. 

Michał Kramarz z Google for Startups opowiedział o tym, jak ten rynek rozwija się w Polsce i w jakiej branży należy spodziewać się pierwszego polskiego unicorna, a goście w studiu przedstawili swoje pomysły: 

Rafał Budweil z Triggo zaprezentował unikatowy miejski pojazd elektryczny o zmiennym rozstawie kół – 86 cm szerokości idealne na jazdę w korkach i stabilne 1,5 m podczas jazdy z prędkością do 90 km/godz. 

Sebastian Żywiecki z Viuu omówił aplikację rozszerzającą rzeczywistość i pozwalającą np. na przymiarkę nowego dywanu w naszej sypialni bez wychodzenia z domu. 

Wojciech Paprota z Walletmor ujawnił dość jeszcze kontrowersyjny, acz niewątpliwie przyszłościowy koncept implantu płatniczego wszczepianego pod skórę.

Interesująca była też część poświęcona sprzedaży i marketingowi, w której Maciej Samcik z „Subiektywnie o finansach” zastanawiał się, kto – w ramach tworzonych platform sprzedażowych – będzie „rządził” naszymi portfelami w przyszłości. Radosław Woźniak, prezes EFL, opowiadał o leasingowym smart contract, czyli rozwiązaniu, gdzie klient będzie musiał jedynie wybrać leasingowany przedmiot, a cała reszta zadzieje się w 100 proc. automatycznie. Natomiast Tomasz Blicharski z Żabki zaprosił do w pełni samoobsługowego sklepu Żappka Store: wchodzisz, zabierasz z półki produkty i wychodzisz, a rachunek sam pojawi się w aplikacji.

Konkluzja po spotkaniu jest jedna: przyszłość dzieje się na naszych oczach, a Polska zdecydowanie ma się w tej kwestii czym pochwalić! 

--------------------------------------------------------------

Forum Sektora Kosmicznego

29-30 czerwca br. odbyło się (w formule online) III Forum Sektora Kosmicznego. Wydarzenie organizowane przez Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego (ZPSK) przy współpracy z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Agencję Rozwoju Przemysłu jest wiodącą konferencją branżową i zgromadziło prawie 300 uczestników.  

– Takie spotkania są niezwykle ważne i potrzebne, by móc się pochylić nad strategicznymi aspektami rozwoju polskiego sektora kosmicznego. W tej edycji skupiamy się na kilku kluczowych obszarach funkcjonowania sektora wynikających zarówno ze współpracy międzynarodowej, jak i rozwoju krajowego rynku – powiedział Paweł Wojtkiewicz, prezes ZPSK. 

Najbardziej wyczekiwaną przez uczestników częścią forum była rozmowa o Krajowym Programie Kosmicznym – dokumencie wykonawczym Polskiej Strategii Kosmicznej, na który branża czeka od kilku lat.  Według zapowiedzi przedstawicieli administracji rządowej dokument ten obejmie cztery priorytety: budowę narodowego segmentu naziemnego, systemu satelitarnej obserwacji Ziemi, systemu bezpieczeństwa kosmicznego oraz rozwój kluczowych technologii kosmicznych. 

--------------------------------------------------------------

Konkurs dla fintechów

27 sierpnia br. w Gdańsku odbędzie się Kongres Sektora Fintech. Będzie to miejsce otwartej dyskusji o najbardziej aktualnych kwestiach dotyczących perspektyw oraz kierunków rozwoju tej branży. 

Kongres zaprosił do udziału środowiska kadry zarządzającej firm fintechowych, banków, firm pożyczkowych, ubezpieczeniowych, agencji doradztwa i pośrednictwa finansowego oraz dostawców produktów i usług związanych z kredytami konsumenckimi.

W tegorocznej edycji kongresu obecni będą eksperci i praktycy z sektora fintech oraz wybranych dziedzin rynku finansowego, którzy dokonają oceny sektora fintech w Polsce. Agenda objęła szereg tematów dotyczących m.in. przyszłości crowdfundingu, analityki rynkowej z perspektywy danych alternatywnych, obowiązywania PSD2 oraz finansowania działalności fintechowej.

--------------------------------------------------------------

Raporty Zrównoważonego Rozwoju

Najlepsze raporty CSR i zrównoważonego rozwoju zostaną nagrodzone już po raz piętnasty. Organizatorzy konkursu na najlepsze raporty z zakresu odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju zapraszają do zgłaszania publikacji. Nabór odbywa się poprzez stronę raportyzr.pl. Jubileuszowa edycja konkursu stała się również okazją do wprowadzenia nowej odsłony inicjatywy, startując pod zmienioną nazwą „Konkurs Raporty Zrównoważonego Rozwoju” (wcześniejsza nazwa: Konkurs Raporty Społeczne).

Firmy i organizacje, które przygotowały raporty niefinansowe z zakresu odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju, mogą je zgłosić do 9 sierpnia. Udział w konkursie jest bezpłatny.

Konkurs organizują Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz firma Deloitte. Patronat objęło „My Company Polska”.

--------------------------------------------------------------

Program dla zdolnych Polaków

1 lipca w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich spotkali się studenci, licealiści, przedstawiciele polskiego biznesu i członkowie rządu, by nagrodzić 22 laureatów Programu Stypendialnego organizowanego przez Fundację Our Future Foundation. Była to już druga edycja wydarzenia. 

W gali wręczenia stypendiów wzięło udział 120 zaproszonych gości. Rada fundacji wyłoniła 22 laureatów Programu Stypendialnego spośród ponad 300 aplikantów z całej Polski. Program skierowany jest do uczniów szkół średnich chcących aplikować na najlepsze światowe uniwersytety. Zwycięzcy zostaną objęci całoroczną opieką edukacyjną przez starannie dobranych mentorów, którzy sami są absolwentami lub studentami takich uniwersytetów jak Oxford, Harvard, Cambridge, Yale czy London School of Economics. 

Mentorzy będą wspierać uczniów w wybraniu odpowiedniej ścieżki edukacyjnej i w przygotowaniu ich do procesu rekrutacyjnego zagranicznych uczelni. Teraz laureaci wyruszą w Rejs Mentoringowy po mazurskich jeziorach, podczas którego będą brać udział w spersonalizowanych zajęciach i warsztatach, które pomogą im w dalszym rozwoju. Dodatkowo będą mieli okazję osobiście spotkać się ze swoimi mentorami, a także zintegrować we własnym gronie.           

 

My Company Polska wydanie 8/2021 (71)

Więcej możesz przeczytać w 8/2021 (71) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ