Palantir uruchomi program skupowania własnych akcji

Szef Palantir, Alex Karp / Fot. Kevin Dietsh, Reut
Szef Palantir, Alex Karp / Fot. Kevin Dietsh, Reuters
Palantir niecałe trzy lata po wejściu na giełdę chce ogłosić program wykupu akcji o wartości 1 mld dol. "Wierzymy w siebie".

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

- Wierzymy w siebie, dlatego zatwierdziliśmy wykup, aby był zgodny z tą wiarą i naszym przekonaniem, że rentowność spółki jest na odpowiednim poziomie, by w przyszłości znleźć się w indeksie S&P 500. Zamierzamy inwestować w siebie - przyznał Alex Karp, dyrektor generalny Palantir Technologies.

Palantir zaskoczył inwestorów, bo ogłoszenie wykupu pojawia się w szalonym roku dla akcji spółek technologicznych, a wycena akcji Palantir wzrosła w tym roku aż o 140 proc. 

Analitycy rozumieją jednak podejście Palantir, przekonując że firmy na pewnym etapie muszą przejść od inwestowania pieniędzy w rozwój działalności do zwrotu kapitału poprzez wykupy, które zwykle poprzedzają dywidendy. 

Wykup akcji o wartości 1 mld dol. nie powinien być dla Palantir problemem, bo to zaledwie 2,8% kapitalizacji rynkowej firmy. Ogólnorynkowe programy odkupu akcji stanowią zwykle ok. 5% wyceny spółki.

David Glazer, dyrektor finansowy Palantir, podkreśla, że wykup ma m.in. pokazać przekonanie firmy, że ma ona przed sobą dużą szansę w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Palantir to tajemnicza firma miliardera

Palantir zajmuje się szeroko pojetą analityką, a wśród klientów ma sporo spółek z opieki zdrowotnej, jak również organizacje rządowe. Są też FBI i CIA, które dołączyły jako pierwsze do Palantir i to sprawiło, że przez kilka lat firma nie chciała, ale też nie mogła za bardzo informować, czym dokładnie się zajmuje. Z tego powodu wyrosło sporo mitów o tym, co dokładnie robi Palantir. Tym bardziej, że jednym ze współzałożycieli firmy jest miliarder Peter Thiel, który zakładał też PayPal, a także był wczesnym inwestorem w Facebooka.

Dlaczego firmy organizują wykup własnych akcji?

Firmy obecne na giełdzie skupują własne akcje z kilku powodów. Programy zwrotu kapitału do akcjonariuszy (stock buyback program) mają różne cele strategiczne i finansowe. Kilka głównych powodów to:

Zwiększenie wartości akcji i EPS (zysk na akcję). Skup akcji redukuje liczbę akcji w obiegu, co z kolei zwiększa zysk na akcję. Jeżeli firma generuje ten sam zysk, ale ma mniej akcji w obiegu, to EPS rośnie. Zysk na akcję jest jednym z kluczowych wskaźników, na które inwestorzy zwracają uwagę, a zwiększenie EPS może przyciągnąć nowych inwestorów.

Wykorzystanie nadmiaru gotówki. Jeśli firma ma dużo gotówki i nie widzi innych atrakcyjnych sposobów jej inwestowania, może zdecydować się na wykup własnych akcji.

Optymalizacja struktury kapitału. Niektóre firmy wykorzystują skup akcji do dostosowywania swojej struktury kapitałowej, zwłaszcza gdy uważają, że ich akcje są niedowartościowane.

Zaakcentowanie wiary w przyszłość firmy. Skupienie własnych akcji może być interpretowane jako sygnał od zarządu firmy, że uważa on akcje za niedowartościowane i wierzy w przyszły wzrost wartości.

Zmniejszenie rozcieńczenia. Jeśli firma wydaje akcje w ramach programów opcji na akcje dla pracowników, może chcieć skupić część akcji, aby zminimalizować rozcieńczenie udziałów istniejących akcjonariuszy.

Wypłata dywidendy. Niektóre firmy preferują skup akcji zamiast wypłaty dywidendy jako sposób na zwrot kapitału do akcjonariuszy. Może to być bardziej elastyczne i korzystne podatkowo dla niektórych inwestorów.

Obrona przed przejęciem. W sytuacji, gdy firma obawia się próby wrogiego przejęcia, może skupować własne akcje, aby utrudnić potencjalnym nabywcom zdobycie kontroli nad firmą.

Ostateczna decyzja o skupie akcji zależy od sytuacji konkretnej firmy, jej celów strategicznych oraz oczekiwań zarządu i akcjonariuszy.

Polecamy również: