Nowy Ład: Przedsiębiorcy sfinansują podwyżkę kwoty wolnej od podatku? Nowe informacje

fot. Kancelaria Premiera
fot. Kancelaria Premiera
Podwyższenie kwoty wolnej od podatku oraz kwoty, od której liczony jest drugi próg podatkowy to rozwiązania, które mają doprowadzić do częściowej obniżki obciążeń podatkowych Polaków. Z drugiej strony pogorszy się sytuacja przedsiębiorców - wynika z nowych informacji na temat Nowego Ładu, o których pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Nowy Ład ma być sztandardowym programem Prawa i Sprawiedliwości, wokół którego ma koncentrować się odbudowa polskiej gospodarki po kryzysie. Jego premiera planowana była na marzec, ale oficjalnie ze względu na pandemię, przełożono ją na dalszy termin. Według Dziennika Gazeta Prawna prawdopodobnie odbędzie się to na przełomie kwietnia i maja.

Nowy Ład, nowe fakty i wyższe obciążenia podatkowe

Dziennik ujawnia także nowe elementy programu. Przypomnijmy, do tej pory mówiło się o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku oraz podwyższeniu składki zdrowotnej. 

Jak podaje gazeta, rewolucja podatkowa ma przebiegać w trzech etapach. Po pierwsze albo całkowicie albo częściowo zlikwidowana zostanie możliwość odliczania składki na ubezpieczenia zdrowotne od podatku. Drugi etap to podwyższenie kwoty wolnej od podatku (do 30 tys. złotych) a trzeci to podniesienie drugiego progu podatkowego z obecnego poziomu 85 tys. złotych do nawet 120 tys. złotych.

Wielka zmiana czeka jednak przedsiębiorców - składka na ubezpieczenia zdrowotne nie byłaby naliczana ryczałtowo (jak obecnie), ale byłaby uzależniona od dochodu. 

Według Dziennika najbardziej na nowych rozwiązaniach skorzystałyby osoby, które obecnie zarabiają do 2,5 tys. złotych netto. Po zmianach rocznie dostawałyby prawie 2 tys. złotych więcej, niż dziś. Skorzystają także emeryci, którzy otrzymują do 2,5 tys. złotych netto - oni również nie zapłacą podatku dochodowego. 

Z drugiej strony przedsiębiorca, który obecnie ma 12 tys. złotych dochodu, zamiast 8,8 tys. złotych zarobku "na czysto" dziś, będzie miał o 700 złotych miesięcznie mniej. Dziennik zaznacza jednak, że na nowych rozwiązaniach skorzystają przedsiębiorcy, których miesięczne dochody nie przekraczają 6 tys. złotych.

Jawność płac

To nie jedyny pomysł PiS, który może średnio przypaść do gustu przedsiębiorcom. W firmach zatrudniających ponad 250 osób pracownik mógłby zażądać od pracodawcy, by ten w ciągu miesiąca uzasadnił, z czego wynikają jego aktualne zarobki. Oprócz tego mógłby zażądać podania informacji o średnich zarobkach - w tym płci przeciwnej, które wykonują podobną pracę. 

Te zapisy miałyby na celu wprowadzenie większej jawności zarobków oraz walkę z nierównowościami w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn.

Inwestycje

W Nowym Ładzie mają także znaleźć się konkretne rozwiązania związane z programem inwestycji publicznych. Za projekt odpowiadałby Bank Gospodarstwa Krajowego. Powstałby specjalny fundusz, który dofinansowywałby różnego rodzaju projekty publiczne. środki pochodziłyby z emisji obligacji. Oprócz tego PiS chce wykorzystać środki unijne - nawet 770 mld złotych z unijnej polityki spójności i funduszu odbudowy. 

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ