Zbuduj relacje na konferencji - 4 skuteczne sposoby na networking

Networking jest kluczowy na eventach / Fot. Evange
Networking jest kluczowy na eventach / Fot. Evangeline Shaw, Unsplash.com
Esther Perel, psychoterapeutka, autorka i podcasterka świetnie rozumie sztukę nawiązywania kontaktów. Na tegorocznej konferencji TED w Vancouver pomogła wielu uczestnikom zaaklimatyzować się w otoczeniu na kolejne pięć dni oraz poznać się nawzajem. Co radzi na temat networkingu?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Esther Perel słynie ze swoich rad dotyczących relacji w domu i w pracy. Można powiedzieć, że jest ekspertką od networkingu, stąd też jej rady w trakcie ostatniego TED były bardzo cenne - i dość unikalne.

Co to jest networking? 

Networking to proces nawiązywania kontaktów, budowania relacji i wymiany informacji z innymi uczestnikami, prelegentami lub wystawcami na konferencji. 

Sprawdź: Kick off meeting

Cel networkingu: poznanie nowych osób, nawiązanie współpracy, dzielenie się wiedzą, doświadczeniami oraz poszerzanie swojej sieci kontaktów zawodowych.

Networking może odbywać się podczas przerw na kawę, lunchu, kolacji, nieformalnych spotkań czy koktajli, a także w trakcie samych prezentacji i warsztatów. 

Dobry networking polega na aktywnym słuchaniu, zadawaniu pytań, dzieleniu się swoimi pomysłami i doświadczeniami, a także na wymianie wizytówek lub nawiązaniu kontaktu przez media społecznościowe, aby móc kontynuować relację po zakończeniu konferencji.

Porady na skuteczny networking

1. Uczestników połączy to, co mają ze sobą wspólnego

Większość rąk na wydarzeniu TED uniosła się, gdy Perel zapytała grupę, kto czuje się zdenerwowany lub ma lęk przed tygodniowym wydarzeniem. W ten sposób ci, którzy odczuwali niepokój, nawiązali wspólne więzi z ponad 150 innymi uczestnikami konferencji w sali liczącej 300 osób.

Zobacz: Praca asynchroniczna

Perel poprosiła też, aby wszyscy zastanowili się na tym, co zostawili, żeby znaleźć się tutaj. Przykład: jedna osoba zostawiła dwunastoletnie bliźniaki w domu w Wisconsin, aby przyjechać do Vancouver. Zostawiła również swojego psa, za którym tęskni. A potem praca: terminy, które się nie przesunęły, tylko dlatego, że jest na konferencji, i skrzynka odbiorcza, która osiągnie trzycyfrową liczbę zalegających wiadomości, jeśli nie będzie nad nią czuwać.

Ekspertka zasugerowała następnie rozejrzeć się, znaleźć kogoś innego z podniesioną ręką i przybić mu piątkę. Większość nie musiała szukać daleko. A z każdym uderzeniem dłoni, napięcie zaczęło ustępować. Następnie poprosiła uczestników, aby zastanowili się, na kogo liczą, aby być tutaj. I ponownie: jeden z uczestników zdradził, że w jego przypadku rodzice wcielili się w rolę szoferów i opiekunów. To było równie ważne jako ćwiczenie wdzięczności, jak i potencjalny punkt łączący z innymi uczestnikami.

2. Masz wybór: albo się rozszerzysz, albo skurczysz

Perel przekazała kolejną rekomendację: zastanowić się, kto z nas potrzebuje się skurczyć i skierować ku wewnętrznej stronie, a kto powinien się bardziej zaangażować i "opuścić norę". 

Rzecz jasna chodzi tutaj o ekstrawertyków i introwertyków, którzy - jeśli są na takim wydarzeniu - powinni się odpowiednio dostosować. 

W zależności od tego, jaki jest nasz charakter, postarajmy się odpowiednio dostroić. To właśnie teraz jest odpowiedni moment, aby otworzyć się na innych. Na tym polega networking i szkoda byłoby stracić szansę na nawiązanie relacji z innymi. 

3. Znajdź swoje kotwice

Wiele rad Perel dotyczyło zaangażowania się w samorefleksję i nawiązania do własnych uczuć w danej chwili. Ale aby uczestnictwo w konferencji miało trwały wpływ, sugeruje, że powinniśmy zwrócić się do innych.

Czy możesz się zakotwiczyć z jedną lub dwiema osobami, które staną się twoim stałym portem na wydarzeniu? W poszukiwaniu tych osób Perel zaleca szukanie połączeń międzypokoleniowych, które mogą pomóc budować więcej mostów i tworzyć prawdziwą wymianę energii.

4. Nie zachowuj się jak sztuczna inteligencja

Perel zakończyła swoje rady, zachęcając wszystkich uczestników, aby pamiętali, że w czasach, gdy sztuczna inteligencja (AI) się rozwija, nie powinniśmy próbować nawiązywać sztucznej bliskości. 

Zamiast tego radzi: "Polegaj na zmysłach i upewnij się, że druga osoba naprawdę jest tobą zainteresowana". Najlepiej to osiągnąć, jak twierdzi, opowiadając o tym, kim jesteś, a nie tym, co robisz.

To cenne porady na temat networkingu i warto o nich pamiętać, kiedy następnym razem będziesz na konferencji.