Narrowband IOT w służbie inteligentnych rozwiązań

Narrowband IOT w służbie inteligentnych rozwiązań
Smart City, inteligentne miasto, to pojęcia które na stałe wpisały się w dyskurs na temat rozwoju jednostek samorządu terytorialnego. Koncepcja Smart City zakłada między innymi wykorzystanie nowych technologii w celu efektywnego zarządzania miastami, a Internet Rzeczy (IoT, Internet of Things) to jeden ze środków, który już teraz pozwala skutecznie realizować założone cele rozwojowe.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Koncepcja IoT zakłada wykorzystanie sieci wielu połączonych ze sobą urządzeń oraz – co najważniejsze – wykorzystanie pozyskanych za ich pomocą danych do mądrego i efektywnego zarządzania jednostkami samorządowymi czy biznesem.

Zastosowanie czujników IoT jest możliwe między innymi dzięki wykorzystaniu technologii Narrowband IoT funkcjonującej w ramach sieci LPWA (Low Power Wide Area) – technologia dostępna jest w ofercie Plus dla biznesu. Jej podstawową cechą jest duży zasięg działania – większy o ponad 20dBm względem podobnych technologii – a także oszczędność energii i wydłużenie czasu pracy baterii do nawet 10-12 lat. Dzięki temu technologia Narrowband może znaleźć szerokie zastosowanie w „inteligentnym” opomiarowaniu, w projektach realizujących koncepcję Smart City, zwłaszcza gdy chodzi o miejskie media – gaz, wodę i kanalizację, zarządzanie odpadami czy miejskimi parkingami.

PRAKTYCZNE ZASTOSOWANIA

Zaopatrzenie w media, zarządzanie odpadami czy organizacja ruchu drogowego to tylko niektóre z zadań jednostek samorządu terytorialnego. Kluczowym wyzwaniem jest zapewnienie mieszkańcom wygodnych i bezpiecznych warunków do życia. Codzienne zadania gminy, takie jak pomiar zużycia wody czy gazu, dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii, może odbywać się bez udziału pracownika administracyjnego. Pozyskane za pomocą czujników dane mogą być wysyłane bezpośrednio do odpowiednich instytucji w określonych terminach. Zarządzanie miejskimi terenami zieleni może zostać zoptymalizowane przy wykorzystaniu technologii Narrowband – zintegrowany z siecią czujników system nawadniania pozwoli zoptymalizować zużycie wody, a przy tym zaoszczędzić środki finansowe i dbać o środowisko.

Jednak nie tylko miasta mogą być Smart. Inteligentne rolnictwo zakłada wykorzystanie technologii do monitorowania wskaźników, takich jak wilgotność gleby, kwasowość czy zasobność w substancje odżywcze w celu zwiększania plonów i poprawy ich jakości. Równocześnie, monitoring pozwala zwiększać efektywność zarządzania gospodarstwem rolnym oraz realizować cele środowiskowe poprzez oszczędność zasobów naturalnych, w tym między innymi wody. 

PRACA W TRUDNYCH WARUNKACH

Niskie zużycie energii oraz możliwość odbioru sygnału radiowego nawet w trudno dostępnych miejscach daje technologii NB-IoT ogromną przewagę nad innymi podobnymi rozwiązaniami. Narrowband doskonale sprawdza się w smart meteringu (np. kontroli zużycia wody lub gazu). Jest też doskonałym rozwiązaniem w miejscach o ograniczonym zasięgu fal radiowych - w piwnicach, garażach, podziemiach, na dachach czy w studzienkach kanalizacyjnych.

Technologia ta znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia urządzenia na stałe do źródła energii elektrycznej oraz gdzie dane nie muszą być pobierane na bieżąco, a przykładowo tylko raz dziennie. Przewagą sieci LPWA nad 5G czy nawet 4G są niższe koszty zastosowania oraz efektywność energetyczna rozwiązań na niej opartych.  

NIE MA RÓŻY BEZ KOLCÓW

Podstawową różnicą pomiędzy LPWA a siecią 5G, również silnie kojarzoną z rozwiązaniami z zakresu Smart City czy inteligentnego rolnictwa, jest przepustowość. Funkcjonalność urządzeń w technologii Narrowband opiera się na przesyłaniu niewielkich paczek danych w sieciach o niewielkiej prędkości – dlatego znajduje zastosowanie tam, gdzie konieczne jest wykorzystanie wielu czujników ale dopuszcza się opóźnienia w przesyłaniu danych. Przywoływaną zaś sieć 5G możemy nazwać „szeroką autostradą”, która pozwala dostarczyć większą ilość danych natychmiast, z opóźnieniem ograniczonym do minimum. 

SPRAWDŹ, CZY POTRZEBUJESZ NARROWBAND

Katalog zastosowań technologii Narrowband IoT nie jest zamknięty do wskazanych w niniejszym artykule. Kluczowe jest dostosowanie narzędzi do potrzeb projektu i użytkownika końcowego. Jeśli jednak projekt, który planujesz:

  • wymaga zastosowania dużej liczby czujników, sięgającej dziesiątek, setek czy tysięcy urządzeń,
  • uniemożliwia stałe podłączenie urządzeń do źródła prądu,
  • dotyczy dużych przestrzeni,
  • lub wymaga pracy urządzeń w trudnych warunkach,

warto wziąć pod uwagę wykorzystanie tej technologii. 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY