Milenialsi znacznie bardziej skłonni do rezygnacji z pracy niż pokolenie Z

Milenialsi a Wielka Rezygnacja / Fot. Helena Lopes
Milenialsi a Wielka Rezygnacja / Fot. Helena Lopes, Unsplash.com
Wielu pracowników po trzydziestce jest gotowych do odejścia. Najnowsza ankieta wykazała, że dyrektorzy postrzegają pokolenie milenialsów za "najbardziej ryzykowne".

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zjawisko Wielkiej Rezygnacji - masowe odejścia z pracy - kojarzy się przede wszystkim z milenialsami. To właśnie osoby z tego pokolenia wykazują największe chęci do zmiany pracy. Są ciągle młodzi, mają duże doświadczenie zawodowe i z tego powodu nie boją się o to, że uda im się znaleźć lepiej płatne zajęcia. 

Sprawdź: Zeszyt online 

Według ankiety przeprowadzonej wśród 72 dyrektorów, których firmy zatrudniają łącznie ok. 400 tys. pracowników, większość twierdzi, że to milenialsi mogą odejść najszybciej. 

Milenialsi a roczniki

Milenialsami określa się osoby urodzone w latach 1982 - 2004, dorastające w dobie pełnego rozkwitu technologii, internetu i mediów społecznościowych. 

Według ankietowanych aż 63% milenialsów może odejść z pracy i poszukać czegoś lepszego (źródło: WorkJam, Bloomberg)

Ankietowani przyznali, że milenialsi mogą odejść najczęściej, a za nimi przedstawiciele pokolenia Z (32% wskazań), którzy są aktualnie w wieku ok. 20 lat. Jednocześnie z odpowiedzi dyrektorów wynika, że tylko 4% osób z pokolenia X (w wieku 40 i 50 lat) jest gotowych do zmiany pracy. 

Jak czytamy w raporcie, minione dwa lata uwypukliły "rozdźwięk między zarządami a pracownikami". Pracownicy coraz częściej nie czują się słyszani i doceniani za swoją pracę, więc po prostu odchodzą. 

Inspiracje: Olga Malinkiewicz

Firmy z różnych branż i krajów zmagają się z rosnącą rotacją. W ostatnim czasie pracownicy rezygnują z pracy w rekordowych liczbach. Odejścia wynikają częściowo też z poczucia, że "życie jest zbyt krótkie, by utknąć w niesatysfakcjonującej pracy".

ZOBACZ RÓWNIEŻ