MamyTatyCzas

Urlop tacierzyński
Urlop tacierzyński, fot. Shutterstock
Choć stereotypowe podejście do roli ojca i matki w opiece nad dzieckiem wciąż trzymają się mocno, to prawo i pracodawcy coraz mocniej zachęcają ojców do partnerskiego dzielenia się obowiązkami.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 10/2023 (97)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Stereotypowe postrzeganie

Matka Polka to stereotyp głęboko zakorzeniony w Polskiej rzeczywistości. Polacy są tradycjonalistami. Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej z 2018 r. niemal 80 proc. z nas uważa, że najważniejszą rolą kobiety jest dbanie o dom i rodzinę, średnia dla krajów UE wynosi zaledwie 44 proc. – Kobiety dziedziczą wpajane od pokoleń przekonanie o tym, że dom i rodzina to domena ich aktywności i pole do okazywania opiekuńczości – przekonuje socjolożka i antropolożka dr Marta Bierca, autorka książki „Nowe wzory ojcostwa w Polsce” i dodaje, że wciąż mocno zakorzenione jest przekonanie, że dopuszczenie ojców do obowiązków związanych z domem i dziećmi oznacza, że zostaną one wykonane gorzej lub wolniej. –  Bycie „Zosią samosią” jest dowartościowujące i wzbudza podziw otoczenia (jak ona sobie świetnie radzi!) – tłumaczy i uważa, że dopuszczenie mężczyzn do tej sfery dla części kobiet mogłoby się wiązać z poczuciem utraty władzy w relacjach rodzinnych. Ale świat się zmienia i mężczyźni coraz częściej chcą rozwijać się nie tylko na polu zawodowym, ale także rodzinnym. Rola „żywiciela rodziny” coraz bardziej ich uwiera. – Ponad połowa mężczyzn deklaruje, że gdyby mogli, to z chęcią zrezygnowaliby z pracy zawodowej. Część chętniej zajęłaby się domem czy realizacją swoich pasji zamiast brać udział w odwiecznym udowadnianiu swojej wartości i budowaniu męskości na bazie zawodowego prestiżu – tłumaczy Marta Bierca.

 

... tak to widzą pracownicy ERGO Hestii

„Wychowanie dziecka to najbardziej męska rzecz jaką w życiu robiłem”.

„Opieka nad dzieckiem jest dla nas wspólnym zadaniem i nie uważamy, aby płeć miała to warunkować”.

 

Aspekty psychologiczne

Choć dopiero od ok. 4 roku życia człowiek zaczyna pamiętać wydarzenia ze swojego życia, nie oznacza to, że wszystko co dzieje się wcześniej nie wpływa na jego dobrostan w dorosłości. Dlatego tak ważna jest aktywna obecność obojga rodziców w życiu małego dziecka. 

– Dziecko potrzebuje rodziców jako osób, które dają mu poczucie bezpieczeństwa – przekonuje psycholożka, psychoterapeutka Justyna Świerzyńska i tłumaczy, że obecność ojca na wczesnym etapie rozwoju dziecka jest ważna. – Ojciec to bezpieczna baza, to stabilny i zaangażowany obiekt, często potrzebny, żeby zrównoważyć naturalną tendencję matki do obdarzania dziecka zalewająca miłością – wyjaśnia. – Jest tą osobą, która pokazuje dziecku, że nie tylko matka bierze udział w jego życiu. Niezwykle ważne jest, by dziecko czuło bezpieczne przywiązanie z obojgiem rodziców, dzięki temu buduje w sobie pewność siebie i poczucie własnej kompetencji.

 

... tak to widzą pracownicy ERGO Hestii

„Nie rozumiem ojca, który aktywnie nie uczestniczy w wychowaniu dziecka, nie kształtuje rozwoju dziecka, nie uczestniczy w obowiązkach w tym związanych – dla mnie to pewna niedojrzałość (…)”.

„W moim otoczeniu jest bardzo dużo ojców, którzy aktywniej zajmują się dziećmi niż ich partnerki. Uważam że to jest bardzo dobry objaw”.

 

Rozwiązania prawne

Konieczność zmiany podejścia do roli ojca w opiece nad dzieckiem widać nie tylko w zmianach postaw pracowników, ale także rozwiązaniach prawnych, które ułatwiają obojgu rodzicom łączenie kariery zawodowej z rodzicielstwem i wspierają ojców w partnerskim dzieleniu się obowiązkami domowymi. Zgodnie z prawem tatusiowie mają dwa tygodnie urlopu ojcowskiego, rodzicielskiego (w sumie jest to 41 tygodni, z których dziewięć jest do wykorzystania wyłącznie przez ojca), tacierzyńskiego (pierwsze 14 tygodni po urodzeniu dziecka mama musi być na macierzyńskim, resztę macierzyńskiego może przejąć tata), wychowawczego (to 36 miesięcy do wykorzystania do ukończenia przez dziecko 6 lat). Możliwości prawne do dzielenia opieki są, gorzej z chęciami. Jak wynika ze statystyk ZUS w ubiegłym roku na urlop ojcowski zdecydowało się ok. 60 proc., z urlopu rodzicielskiego skorzystał tylko 1 proc. mężczyzn. Być może wprowadzenie w tym roku unijnej dyrektywy work-life balance, w myśl której dziewięć tygodni urlopu na dziecko będzie przepadało, jeśli nie weźmie go tata, sprawi, że statystyki wzrosną.

 

... tak to widzą pracownicy ERGO Hestii

„Uważam, że nadal mężczyznom jest „łatwiej” w pewnym sensie na rynku pracy, być jednocześnie ojcem i pracownikiem”.

„Każdy partner ma prawo do aktywnego życia zawodowego, czy prywatnego, o ile jest to możliwe”. 

----

Ciekawe Propozycje 

Ergo Hestia obok przedszkola dla dzieci, półkolonii, webinarów czy rodzinnych eventów proponuje swoim pracownikom także:

• miesiąc na start – rodzice powracający do pracy po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym przez pierwszy miesiąc mogą pracować 4 godz. dziennie, otrzymując całe wynagrodzenie, by łatwiej zorganizować powrót do pacy i połączyć go z obowiązkami domowymi.

• rodzice dzieci do 8 lat mogą rozpoczynać pracę między godz. 6 a 10, by łatwiej łączyć obowiązki domowe i zawodowe.

 

Opieka nad dziećmi  w liczbach

 

96 proc.

osób zgadza się lub zdecydowanie się zgadza, że opieka nad dzieckiem to obowiązek obojga rodziców

 

96 proc.

osób potwierdza, że rozwój każdego z rodziców jest tak samo ważny

 

tylko 7 na 107

ankietowanych kobiet sądzi, że mężczyzna opiekujący się dzieckiem jest mniej męski

 

tylko 6 na 107

ankietowanych kobiet zgadza się lub raczej się zgadza ze stwierdzeniem, że dziećmi powinna się zajmować przede wszystkim kobieta

 

Źródło: Sonda na temat rodzicielstwa, w której wzięło udział 150 osób zatrudnionych w Ergo Hestii

 

My Company Polska wydanie 10/2023 (97)

Więcej możesz przeczytać w 10/2023 (97) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ