Wielu młodych Polaków nie wie czym jest list motywacyjny

Jak napisać list motywacyjny? Wyjaśniamy / Fot. Ni
Jak napisać list motywacyjny? Wyjaśniamy / Fot. Nick Morrison, Unsplash.com
Co zadziwiające, wielu młodych Polaków nie wie czym jest list motywacyjny. Wyjaśniamy, co to, jak również podpowiadamy jak przygotować ten dokument.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Na pytanie czym jest spółka z o.o., młodzi ludzie w Polsce potrafią odpowiedzieć: "Spółka zajmująca się jakimś zwierzętami". Pytani o list motywacyjny, twierdzą że to taki list, który pisze pracodawca, aby zmotywować pracownika. Zdecydowaliśmy, że wytłumaczymy, czym jest list motywacyjny i jak go przygotować.

List motywacyjny to ważna część procesu ubiegania się o pracę w wielu firmach. Nie wszyscy pracodawcy oczekują, że dostarczymy taki list, niemniej ciągle jest to dość popularna praktyka. Czym jest taki dokument? Jak go przygotować? I po co w ogóle to robić? 

Sprawdź: Drzewo tlenowe

Jeśli pracodawca otrzyma CV od kilku kandydatów, którzy mają podobne doświadczenie zawodowe, może następnie zapoznać się z ich listami motywacyjnymi, by zdecydować, kto powinien otrzymać ofertę pracy. Albo przynajmniej: kto ma większe szanse na jej otrzymanie. 

Przekonujący list motywacyjny

List motywacyjny nierzadko stanowi element ostatecznej selekcji kandydatów, którzy otrzymują propozycję pracy. Nie ma dobrych ani złych "motywatorów" - powody ubiegania się o pracę mogą być różne. Warto natomiast wiedzieć, że list powinien być napisany w przekonujący i profesjonalny sposób. 

Na tym etapie powinieneś już wiedzieć, że list motywacyjny to dokument, w którym wyjaśniasz dlaczego jesteś odpowiednią osobą na dane stanowisko. Odpowiada na pytanie: Dlaczego akurat to ty powinieneś otrzymać pracę? Co cię motywuje i jak silna jest ta motywacja?

List powinien mieć - to podstawa! - odpowiednią strukturę. Najważniejsze, by był opracowany zwięźle, niemniej musi zawierać też kluczowe informacje. Jakie? Zarysowane zdolności, wykształcenie czy odbyte szkolenia, doświadczenie, ale przede wszystkim cechy osobowości i osobiste ambicje. Nie należy za bardzo powtarzać informacji, które umieścisz już w CV. W liście staraj się opisywać to, na co w CV nie ma miejsca.

Zobacz: Kubota

List motywacyjny to doskonała szansa na zademonstrowanie swojej wyjątkowości. Tego, co motywuje cię do działania. Nie powinien to być zatem dokument, którego opracowanie kojarzy się ze stresem - to raczej okazja do tego, aby zakomunikować kim jesteś i czego chcesz.

Dokument ten jest bardzo ważny zwłaszcza wtedy, gdy na dane stanowisko aplikuje wiele osób. Wtedy może być potężnym narzędziem do przekonania odbiorcy, że jesteś idealnym kandydatem na dane miejsce. Dobrze przygotowany list nieźle też obrazuje zaangażowanie. Warto nakreślić, co szansa w danej firmie dla ciebie oznacza - dla twojego rozwoju zawodowego. Ponadto nie możesz pominąć wartości. Pracodawca powinien widzieć, że twoje wartości są zgodne z wartościami danej organizacji. 

Jak napisać list motywacyjny 

List motywacyjny powinien być przygotowany w sposób formalny, w poważnym tonie, dostarczając konkretnych informacji na temat doświadczeń i cech, których nie znajdziemy w twoim CV. 

Celem takiego listy jest przedstawienie twojej kandydatury, zarysowanie umiejętności i pokazanie, co twoje know-how może wnieść do firmy. 

Z listu powinien też wybrzmieć entuzjam i zainteresowanie. Gdy odbiorca odczuje, że jesteś zmotywowanym i godnym uwagi kandydatem, jest to znak, że przygotowałeś list na dobrym poziomie.

Postaraj się napisać list motywacyjny w taki sposób, aby ujawniał więcej cech osobistych i znaczących aspektów, których nie przekażesz w CV. Krótko mówiąc, list powinien skutecznie wyróżniać cię z tłumu.

List ujawnia twoją komunikatywność, a także umiejętności interpersonalne. To cechy bardzo pożądane na dzisiejszym rynku pracy. 

Ponadto nie zapomnij o kilku kwestiach technicznych. W liście nie może zabraknąć takich elementów jak:

  • Aktualna data i miejscowość
  • Imię i nazwisko oraz dane kontaktowe kandydata
  • Dane pracodawcy
  • Zwrot grzecznościowy
  • Wstęp zawierający informację, o jakie stanowisko ubiega się kandydat
  • Rozwinięcie, w którym kandydata wyjaśnia, dlaczego jest idealnym kandydatem na stanowisko
  • Zakończenie, z zapewnieniem o gotowości do spotkania w biurze lub online (wideo)
  • Zwrot grzecznościowy i podpis na dole listu motywacyjnego

Taka struktura to oznaka profesjonalnego podejścia. 

Teraz już wiesz, czym jest list motywacyjny i jak go napisać. Pamiętaj, aby sam list był dopasowany do oferty pracy, a także przekazywał korzyści, jakie przyniesie pracodawcy współpraca akurat z tobą. Postaraj się także, aby list nie był dłuższy niż jedna strona A4. Nie może też zawierać żadnych błędów językowych.