Ławeczka Pawła Adamowicza z niefortunną pomyłką na tablicy pamiątkowej

Paweł Adamowicz, poprzedni prezydent Gdańska
Paweł Adamowicz, poprzedni prezydent Gdańska / Fot. shutterstock.
Gdańsk uczcił pamięć tragicznie zmarłego prezydenta miasta, Pawła Adamowicza, poprzez uroczyste odsłonięcie ławeczki poświęconej jego osobie. Mieszkańcy miasta zauważyli niefortunną pomyłkę przy adnotacji dotyczącej wieku włodarza.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Pięć lat po zamachu, który wstrząsnął całym krajem, symboliczna ławeczka stanęła na malowniczej Wyspie Spichrzów, w sąsiedztwie kładki obrotowej na Motławie. Jak informuje Gazeta Wyborcza w niedzielę, w ramach obchodów rocznicy śmierci prezydenta Adamowicza, odbyła się msza święta w bazylice Mariackiej, stanowiąca moment refleksji i pamięci o zmarłym prezydencie.

Ławeczka Pawła Adamowicza z niefortunną pomyłką na tablicy pamiątkowej

Krótko po ceremonii odsłonięcia ławeczki, w której uczestniczyła rodzina Pawła Adamowicza, a także prezydentka Aleksandra Dulkiewicz, czujni mieszkańcy Gdańska zwrócili uwagę na błąd w dacie urodzenia wygrawerowanej na pamiątkowej tablicy. Pomyłkę zauważył też pomorski polityk PiS Tomasz Rakowski. W swoim wpisie na portalu X (dawniej Twitter) napisał, że słynny gdańszczanin urodził się w roku 1965 a nie, jak wskazuje tablica, dziesięć lat wcześniej. 

W swoim poście Rakowski kąśliwie zauważył, że ławeczkę upamiętniającą prezydenta Adamowicza ufundowali deweloperzy. Pod wpisem pojawiło się wiele komentarzy nieprzychylnych tragicznie zmarłemu prezydentowi. Grupa użytkowników obserwujących profil Tomasza Rakowskiego obraża w nich żonę prezydenta Magdalenę Adamowicz, obecnie europosłankę. Nie zabrakło także uwag do politycznych osiągnięć Pawła Adamowicza m.in. do polityki mieszkaniowej magistratu.

Słynne ławeczki PiS za 100 tys. zł sztuka

Nie trzeba było długo czekać, by komentujący o prawicowej i konserwatywnej wrażliwości dostali odpowiedź od reprezentantów drugiej strony politycznego sporu. Jeden z nich zauważył, że lepiej, gdy takie inwestycje są realizowane z prywatnych środków niż, jak było w przypadku poprzedniej władzy, finansowane za publiczne pieniądze. Przypomniał tu ławeczki, których budowę realizowano za czasów poprzedniej władzy. W teorii miały promować Polskę, jednak szybko stały się narodowym pośmiewiskiem. Dlaczego? Wiele tłumaczy załączone zdjęcie. 

Ławeczka Pawła Adamowicza - miejsce pamięci i refleksji

Ławeczka Pawła Adamowicza stała się nie tylko hołdem dla zmarłego prezydenta, ale również miejscem refleksji nad wartościami, które reprezentował. Jest to przestrzeń, gdzie mieszkańcy Gdańska i turyści mogą zatrzymać się na chwilę, by oddać hołd prezydentowi Adamowiczowi, ale także by przemyśleć wartości takie jak solidarność, demokracja i społeczne zaangażowanie, które były mu bliskie. To także rodzaj  przypomnienia o wkładzie tragicznie zmarłego włodarza w rozwój Gdańska. Jego zaangażowanie w sprawy społeczne, otwartość na dialog i dążenie do zmian na lepsze stanowią trwałą inspirację dla obecnych i przyszłych pokoleń.