Kosztowne i niespodziewane wydatki – jak wyjść na prostą?

SHUTTERSTOCK SHUTTERSTOCK
Zapewne każdy z nas doświadczył sytuacji, w której co prawda uregulował wszystkie rachunki, ale w portfelu zostało niewiele, a do następnej wypłaty jeszcze daleko. Zazwyczaj myśl jest jedna – „jakoś to będzie”. Jednak, co zrobimy, jeśli właśnie wtedy nies

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zapewne każdy z nas doświadczył sytuacji, w której co prawda uregulował wszystkie rachunki, ale w portfelu zostało niewiele, a do następnej wypłaty jeszcze daleko. Zazwyczaj myśl jest jedna – „jakoś to będzie”. Jednak, co zrobimy, jeśli właśnie wtedy niespodziewanie zepsuje się nam samochód czy podupadniemy na zdrowiu? Poniżej kilka przydatnych rad.

Dostając pensję na konto, z reguły od razu planujemy wydatki na nadchodzący miesiąc. Na początku uwzględniamy w naszym planie jedzenie, rachunki, paliwo czy ratę kredytu. Na resztę, jeśli oczywiście taka zostanie, mamy mnóstwo pomysłów, zatem pieniądze rozchodzą się błyskawicznie.

Oszczędności – nie każdy je ma

Jak wynika z raportu „Postawy Polaków wobec finansów” Fundacji Kronenberga, z roku na rok liczba oszczędzających w naszym kraju wzrasta. Obecnie już 43% z nas większe wydatki planuje z krótkim wyprzedzeniem, 9% z tygodniowym, a 34% – z miesięcznym. Natomiast 23% rodaków myśli o finansach w dłuższej perspektywie – 17% półrocznej, a 6% – rocznej. Znalezienie się w jednej z powyższych grup automatycznie rozwiązuje problem niespodziewanego wydatku. Po prostu sięgamy po zaoszczędzone wcześniej pieniądze. Właśnie one, odłożone na przysłowiową „czarną godzinę”, niejednokrotnie mogą być dla nas wybawieniem. Niestety, jak pokazują statystyki, nie wszyscy posiadają „zaskórniaki”. Powodem może być zbyt niska pensja pozwalająca tylko na wegetację z miesiąca na miesiąc, a w związku z tym brak środków, które moglibyśmy odłożyć, lub nieumiejętne albo rozrzutne gospodarowanie swoimi wydatkami. Badania są niejednoznaczne. Nadal prawie połowa polskich rodzin – a dokładnie 43% – nie posiada żadnych oszczędności. W takich realiach nawet najmniejsza nieprzewidziana opłata może stać się problematyczna.

Z rodziną dobrze nie tylko na zdjęciu

Jeśli znajdujemy się w grupie tych, którzy nie mają żadnych odłożonych pieniędzy, to zazwyczaj pierwszą opcją przychodzącą nam do głowy jest zapożyczenie się u rodziny lub znajomych. Zapewne niejednokrotnie wielu z nas przekonało się, że również w takich sytuacjach może liczyć na swoich bliskich. Oczywistą zaletą takiego rozwiązania jest czas, gdyż bardzo szybko możemy otrzymać potrzebne pieniądze, oraz brak formalności, ponieważ rodzina ich od nas po prostu nie wymaga. Co więcej, nie naglą nas terminy spłaty, których musimy przestrzegać, a w konsekwencji unikamy kar finansowych. I najważniejsze – nie musimy spłacać odsetek, w związku, z czym kwota naszego długu pozostaje taka, jaką wcześniej pożyczyliśmy. Wyniki raportu Jak pożyczają Polacyprzygotowanego przez ICAN Research potwierdzają, że aż 42% pożycza od rodziny, a 25% od przyjaciół.

Pożyczka – nie taka straszna

Inną możliwością na pokrycie niezaplanowanych wydatków mogą być pożyczki online. W społeczeństwie tego typu wariant nie cieszy się zbytnim zainteresowaniem. Co więcej, takie rozwiązanie budzi obawy. Nic bardziej mylnego, gdyż klucz tkwi po prostu we właściwym wybraniu odpowiedniej oferty.

Na rynku działa mnóstwo firm reklamujących swoje usługi. Jak więc wybrać tę prawidłową? W takiej sytuacji należy sprawdzić daną instytucję oraz opinie innych klientów na jej temat. Dobrym miejscem umożliwiającym to są strony internetowe, na których można znaleźć wiele rzetelnych rankingów oraz analiz. Jeśli potrzebujemy natychmiastowego zastrzyku gotówki, warto oprzeć się na wiarygodnych informacjach. W lutym pierwsze miejsce na jednym z portali zajmujących się przygotowywaniem wspomnianych powyżej analiz – PozyczkaPortal.pl – zajmuje firma NetCredit. Oferuje ona nowoczesne rozwiązanie przy pełnej jasności ustaleń, a pierwsza pożyczka w wysokości do dwóch tysięcy złotych jest darmowa. Warto zwrócić również uwagę, czy firma należy do Związku Firm Pożyczkowych, co niezaprzeczalnie potwierdza jej wiarygodność. Zyskujemy wówczas pewność, że dokonaliśmy dobrego wyboru.

Teraz i w przyszłości

Życie to kolorowy film, a barwy zmieniają się w nim tak dynamicznie jak w kalejdoskopie. Nie możemy być pewni tego, co nas czeka. Zatem jeśli w jednym miesiącu otrzymamy większy zastrzyk gotówki, to zastanówmy się przed pośpiesznym jej wydaniem, ponieważ w następnym może być już nieco gorzej. Nie funkcjonujmy zgodnie z zasadą „tu i teraz”, lecz „teraz i w przyszłości”. Wykorzystujmy innowacyjność i nowoczesne rozwiązania, by być przygotowanym na każdą, także niezaplanowaną, ewentualność. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY