Kiedy spadnie inflacja? Kilka czynników już na to wskazuje

Inflacja zacznie spadać / Fot. Paul Sakuma, AP
Inflacja zacznie spadać / Fot. Paul Sakuma, AP
Inflacja może spaść, a nawet powinna - wskazują na to malejące ceny niektórych towarów. W dodatku aż 60 banków centralnych podniosło już w tym roku stopy procentowe. To też musi dać w końcu jakiś efekt.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Już 60 banków centralnych podniosło w tym roku stopy procentowe. Na efekty nie można liczyć od razu, ale podwyżki miały miejsce już miesiące temu i teraz widać już poprawę na rynku. 

Sprawdź: Avatar 2

Coraz więcej ekonomistów twierdzi, że szczytowa inflacja jest już za nami. Nie oznacza to jednak, że w tym czy kolejnym miesiącu ceny będą niższe. Zwykle mija od 3 do 6 miesięcy, zanim niższe koszty surowców przełożą się na niższe ceny, które zobaczy klient końcowy. 

Warto natomiast zauważyć, że spadły ceny półprzewodników, a także koszty obsługi kontenerów transportowych. Barometry cen wskazują na wyraźnie niższe wartości.

Jest taniej dla firm. Kiedy dla konsumentów?

To oznacza, że takie produkty jak laptopy, zmywarki, żarówki LED czy urządzenia medyczne potanieją, a dodatkowo potanieje odzież, wyposażenie domu i inne przedmioty – i to w zasadzie na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych spadły już także ceny nawozów, co powinno przełożyć się na niższe ceny żywności. 

Zobacz: Fear & Greed Index

Ceny sprzed pandemii niemal na pewno nigdy nie wrócą. Wiele firm ma jednak zapasy i będzie musiało pozbyć się towaru. To oznacza, że zostaną zmuszone do wprowadzenia niższych cen, ponieważ konsumenci zwyczajnie nie chcą już kupować wielu produktów w określonych cenach (nie stać ich).

Firmy stopniowo zaczną wprowadzać obniżki, ale trzeba się uzbroić jeszcze w nieco cierpliwości. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY