Fear & Greed Index pomoże w podjęciu decyzji w sprawie Bitcoina

W co inwestować? / Fot. Nataliya Vaitk
W co inwestować? / Fot. Nataliya Vaitkevich, Pexels.com
Na stronie Fear & Greed Index znajdziemy informacje o tzw. sentymencie rynku, jeśli chodzi o zachowania inwestorów sprzedających i kupujących Bitcoina.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Bitcoin Fear & Greed Index to metryka do śledzenia aktywów cyfrowych - w tym wypadku Bitcoina. Jest aktualizowana codziennie i pokazuje, czy inwestorzy wykazują się raczej strachem (Fear), czyli sprzedają w panice swoje aktywa, czy też chciwością (cena stale rośnie, a inwestorzy i tak dokupują). 

Sprawdź: Licznik słów 

Fear & Greed Index uwzględnia również wiele czynników, m.in. zmienność aktywa, wolumen na giełdach, komentarze i wzmianki w social mediach, ankiety i inne. 

Zachowanie inwestorów na rynku kryptowalut jest bardzo, ale to bardzo emocjonalne. Ludzie stają się chciwi, gdy rynek rośnie, co skutkuje FOMO (strach przed utratą). Ponadto często sprzedają swoje aktywa w irracjonalnej reakcji na widok czerwonych cyfr. Dzięki indeksowi Fear & Greed możemy uchronić się przed własnymi, emocjonalnymi reakcjami. 

I tak, ekstremalny strach może oznaczać, że inwestorzy są zbyt zaniepokojeni. To może być okazja do zakupu. Kiedy inwestorzy stają się zaś zbyt zachłanni, oznacza to, że rynek czeka korekta. 

Fear & Greed Index jest darmowy

Indeks dostarcza wyniki w zakresie od 0 ("Ekstremalny strach") do 100 ("Ekstremalna chciwość"). Obecnie metryka wynosi 34 – terytorium "Strachu", ale nie ekstremalnego. Można powiedzieć, że nie ma więc większych zmian w jedną, czy w drugą stronę. 

Zobacz: Kate Upton

Jeśli interesuje cię segment kryptowalut i chcesz go lepiej zrozumieć, a może nawet zacząć inwestować, indeks Fear & Greed to jedna z tych stron, którą warto mieć w zakładkach. Tym bardziej, że jest darmowy.