Iban. Co to jest i dlaczego warto znać ten numer

Numer IBAN
Numer IBAN, fot. Shutterstock
Każdy, kto korzysta z bankowości internetowej, powinien wiedzieć, co to jest numer Iban. Bez niego niemożliwe jest np. wykonywanie przelewów, a o posiadanie narodowego numeru Iban toczą się spory np. w takich aplikacjach, jak Revolut.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Numer IBAN (International Bank Account Number) to unikalny identyfikator bankowy, który jest używany do identyfikacji konta bankowego w transakcjach międzynarodowych. IBAN składa się z kilkunastu do kilkudziesięciu znaków i zawiera informacje o kraju, banku oraz numerze konta.

Kod IBAN jest standardem opracowanym przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO), który ma na celu ułatwienie transakcji międzynarodowych poprzez standaryzację numerów kont bankowych na całym świecie. Wprowadzenie IBAN-u miało na celu usprawnienie procesu przetwarzania transakcji, zwiększenie bezpieczeństwa i zmniejszenie kosztów.

Kod IBAN jest wymagany w przypadku transakcji międzynarodowych, ponieważ umożliwia szybkie i precyzyjne zidentyfikowanie banku oraz konta, na które przekazywane są różnego rodzaju przelewy.

Gdzie znaleźć numer IBAN

Numer IBAN jest zwykle podawany na wyciągu z konta bankowego oraz na innych dokumentach związanych z kontem, takich jak umowy lub potwierdzenia przelewów. Można go również znaleźć na stronie internetowej swojego banku lub poprzez kontakt z doradcą klienta banku.

Warto zauważyć, że niektóre banki umożliwiają sprawdzenie numeru IBAN innych kont bankowych, np. w ramach usługi przelewów międzynarodowych. Można to zrobić poprzez wpisanie danych odbiorcy (takich jak nazwa, adres i numer rachunku bankowego) i automatycznie wygenerowany zostanie numer IBAN.

W przypadku otrzymania przelewu z zagranicy, zwykle wymagany jest numer IBAN, więc warto upewnić się, że dysponuje się poprawnym numerem swojego konta bankowego.

Z czego składa się numer IBAN

Numer IBAN składa się z kilku elementów, które razem tworzą unikalny identyfikator konta bankowego. Te elementy różnią się w zależności od kraju, w którym znajduje się bank, ale ogólnie składają się z następujących informacji:

  • Kraj - dwuliterowy kod kraju zgodny z normą ISO 3166-1 alpha-2.
  • Suma kontrolna - jednocyfrowy numer służący do weryfikacji poprawności numeru IBAN.
  • Kod banku - unikalny kod identyfikujący bank.
  • Numer rachunku bankowego - unikalny numer identyfikujący konkretne konto bankowe.

Dla przykładu, polski numer IBAN składa się z 28 znaków i wygląda następująco:

PLkk BBBS 1234 5678 9101 2345 6789

Gdzie:

  • "PL" to kod kraju Polska
  • "kk" to suma kontrolna
  • "BBBS" to kod banku
  • "1234 5678 9101 2345 6789" to numer rachunku bankowego

Warto zauważyć, że każdy numer IBAN jest unikalny, co oznacza, że nie ma dwóch identycznych numerów IBAN na świecie. Dzięki temu możliwe jest łatwe i precyzyjne identyfikowanie kont bankowych na całym świecie.

Numer IBAN to międzynarodowy standard numeracji kont bankowych, który został wprowadzony w celu ułatwienia przepływu środków między różnymi krajami. IBAN, czyli International Bank Account Number, to unikalny identyfikator konta bankowego, który składa się z serii cyfr i liter. W Polsce numer IBAN składa się z 28 znaków.

Kolejne firmy wprowadzają numery IBAN

W 2021 roku głośno zrobiło się o wprowadzeniu polskiego numeru IBAN przez serwis zen.com. Dzięki temu rachunki Polaków będą one traktowane jako polskie, a polscy klienci będą mogli realizować przelewy szybciej, bez ponoszenia dodatkowych opłat. 

W wyniku wdrożenia nowej funkcjonalności każdy klient ZEN.com otrzyma indywidualne konto w PLN z polskim numer IBAN, które może szybko zasilać wykorzystując lokalne metody płatności, takie jak np. Elixir, Express Elixir czy Sorbnet. Projekt jest realizowany dzięki współpracy ZEN.com z Alior Bank. 

Dzięki nowym kontom przelewy z polskich banków są traktowane jako krajowe, co sprawia że nie generują dodatkowych kosztów oraz są realizowane niezwłocznie – najpóźniej następnego dnia roboczego. Pozwala to jeszcze łatwiej używać ZEN.com na co dzień, np. do otrzymywania wynagrodzeń – zupełnie jak na dowolne konto w każdym z polskich banków.

Michał Bogusławski, Commercial Director w ZEN.com komentuje - Użytkownicy ZEN.com wielokrotnie pytali o konta z polskim numerem IBAN – była to najczęściej zgłaszana przez nich potrzeba. Wiemy, że to kwestia wygody, dlatego potraktowaliśmy to priorytetowo. Dzięki temu z końcem marca z sukcesem wprowadziliśmy nową funkcjonalność. To tylko pierwszy element wdrażania nowych funkcjonalności wychodzących naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów - już pracujemy nad kolejnymi, które  będziemy regularnie wdrażać. 

Konta z polskim numerem IBAN są udostępniane wszystkim, którzy podczas zakładania konta legitymowali się dokumentem z Polski lub posiadają polski adres. Na usłudze skorzystają zarówno klienci indywidualni,  jak i biznesowi. Zmiana nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami dla użytkowników.

Wcześniej spółka Currency One została uczestnikiem systemu SEPA. Niedługo także, jako pierwsza polska instytucja, będzie w systemie SEPA Instant. Dzięki temu klienci serwisów InternetowyKantor.pl i Walutomat otrzymają nowe możliwości, których nie znajdą w podobnych fintechach.

Bezpośrednia integracja z SEPA umożliwia zaoferowanie klientom tych serwisów rachunków płatniczych z indywidualnym numerem IBAN dla EURO, a ponadto umożliwi Currency One wejście na rynek korporacyjny – obsługę innych instytucji finansowych. Wkrótce, dzięki SEPA Instant, kantory internetowe należące do spółki Currency One umożliwią błyskawiczne przelewy w euro, nawet w 60 sekund. Do tej pory nie umożliwił tego żaden polski fintech ani bank.

- Jako pierwsza polska pozabankowa instytucja płatnicza będziemy mogli zaoferować rachunek IBAN w walucie EUR. Oznacza to, że nasi klienci nie będą potrzebowali już rachunków walutowych w euro w banku. Rachunek nasz może teraz służyć zarówno do wysyłki, jak i odbioru euro, a klient bezpośrednio będzie widniał jako nadawca/odbiorca przelewu - tłumaczy Miron Miesczak, dyrektor ds. partnerstw strategicznych Currency One.

Posiadanie rachunków w systemie SEPA przyspieszy księgowanie euro, a uczestnictwo Currency One w SEPA Instant umożliwi transfer środków w czasie rzeczywistym na niektórych europejskich rynkach.

- W Polsce to dopiero nowość, ale w Niemczech czy Austrii pokrycie w przelewach Instant wynosi 87 proc. Praktycznie więc będziemy mogli zaoferować klientom Walutomatu i InternetowyKantor.pl przelewy natychmiastowe w zasadzie do całych Niemiec i Austrii - dodaje Bartosz Grycza, product development manager w Currency One.