Gadżety. Marzec 2020

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe 42
Gadżety. Marzec 2020
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 3/2020 (54)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Idealny dla startupowca i freelancera – ThinkBook 13s

Łączenie przyjemnego z pożytecznym jest zwykle najrozsądniejszą strategią przynoszącą najwięcej wymiernych korzyści. Sprawdza się to w biznesie, kiedy pomysł na firmę łączymy z pasją, to z reguły (choć nie zawsze) mamy większą szansę na sukces. Tak też jest w przypadku laptopa Lenovo ThinkBook 13s. To połączenie dwóch światów: biznesowej serii ThinkPad i konsumenckich rozwiązań znanych m.in. z serii Yoga. Połączenie, które wypada zaskakująco dobrze. Firma Lenovo stworzyła laptopa, który idealnie sprawdzi się wśród freelancerów i startupowców.

Na początek kilka słów o samym sprzęcie. ThinkBook 13s waży zaledwie 1,32 kg, a jego bateria pozwala przepracować nam do 11 godz. Do tego dochodzi technologia szybkiego ładowania Rapid Charge (daje ona 80-procentowe doładowanie w ciągu zaledwie godziny). Sprzęt odporny jest na zalanie (do 60 cm sześc.), wibracje i wysokie temperatury. Natomiast wykonany ze stopu cynku zawias wytrzyma 25 tys. cykli otwierania i zamykania. Można więc śmiało nazwać go „twardzielem”. Jak przystało na laptopa wywodzącego się ze świata biznesu, ThinkBook 13s posiada kilka systemów zabezpieczających. Oprócz funkcji związanych z Windows Hello (czyli rozpoznawaniem twarzy) dostępny jest też czytnik linii papilarnych zintegrowany z przyciskiem zasilania. Bardzo ciekawym rozwiązaniem (nie wiem czemu niestosowanym dotąd przez innych producentów) jest możliwość mechanicznego zamknięcia przesłony kamery. ThinkShutter pozwala nam na zasłonięcie kamery bez oszpecania laptopa różnymi naklejkami. To ważne, bo wielokrotnie już pokazano, że hakerzy potrafią uruchomić kamerę w systemie Windows bez zapalania diody. W ten sposób możemy być szpiegowani, nawet o tym nie wiedząc. Tutaj tego zagrożenia nie ma.

Laptop ma ekran IPS o rozdzielczości FHD, do tego technologię poprawiającą jakość obrazu HDR Dolby Vision (stosowaną z reguły w telewizorach). Spokojnie możemy więc po ciężkiej pracy rozłożyć się na kanapie, by obejrzeć coś na Netfliksie. ThinkBook 13s ma również złącze HDMI oraz naprawdę dobrą, podświetlaną klawiaturę.

---

 Auto otworzysz zegarkiem      

Kluczyki do samochodu już niedługo zastąpi nam telefon. Taka funkcja ma być wkrótce dostępna w oprogramowaniu iPhone’ów i nazywać będzie się CarKey. Całość opierać się będzie na technologii NFC. Aby skorzystać z nowej funkcji, będziemy musieli najpierw sparować smartfon z pojazdem. W tym celu konieczne będzie przyłożenie iPhone’a do czytnika NFC w aucie, a następnie dodanie samochodu do aplikacji Wallet, która obecnie przechowuje informacje na temat kart płatniczych. Co ciekawe „cyfrowym kluczykiem” będziemy mogli podzielić się również z naszymi przyjaciółmi i członkami rodziny. Wówczas będą oni mogli otworzyć nasz samochód, zbliżając do niego swojego iPhone’a czy Apple Watcha.

---

 Microsoft na Androidzie

To może być najbardziej interesujący sprzęt 2020 r. Microsoft Surface Duo będzie pierwszym urządzeniem Microsoftu z Androidem oraz z dwoma rozkładanymi ekranami. O urządzeniu niewiele wiadomo. Surface Duo wykorzystuje dwa ekrany o przekątnej 5,6-cala, które łączą się w większy ekran o przekątnej 8,3-cala. Na każdym wyświetlaczu można uruchamiać dwie aplikacje. Jeden z ekranów może pełnić funkcję klawiatury. Za wydajność ma odpowiadać procesor Snapdragon 855. Surface Duo trafi na rynek najprawdopodobniej pod koniec roku.

---

 Bardzo mądre telewizory

Philips zapowiedział wprowadzenie nowej serii telewizorów OLED – modele OLED 805 i OLED 855. Najważniejsza zmiana to zastosowania procesora P5 czwartej generacji, który wykorzystuje sztuczną inteligencję (w każdym z pięciu obszarów decydujących o jakości obrazu). Ponadto oba modele mają całkiem nowy dizajn.

---

 Moda na składaki

Tydzień przed premierą w czasie oskarowej gali Samsung pokazał swoje najnowsze smartfonowe dziecko, czyli Galaxy Flip. To telefon, który tym razem składa się wzdłuż krótszej krawędzi. Mamy więc do czynienia z zupełnie inną koncepcją niż w przypadku Galaxy Folda, który składa się wzdłuż dłuższej krawędzi. Czy to jest jakaś wielka nowość? Niekoniecznie. Niedawno w Polsce zadebiutował telefon Motoroli RAZR. Niestety okazało się, że ten fajnie wyglądający i nawiązujący do słynnych telefonów z klapką model nie jest zbyt wytrzymały. Intensywnie użytkowany wytrzyma najwyżej rok. 

Czy tak będzie w przypadku Samsunga? Trudno powiedzieć. Koreańczycy już zaliczyli wpadkę w przypadku Folda i teraz raczej nie pozwolą sobie na kolejną. Wiadomo jednak, że na pokład smartfona trafi procesor Snapdragon 855+, 8 GB pamięci RAM i 256 GB przestrzeni na dane. Ma on kosztować 1400 dol.

---

 Ciężarówka i 3 sek. do setki

Nikola Motors pokazała prototyp elektrycznego pickupa, który nazywa się Badger. Zasilany może być bateriami (wówczas ma zasięg ok. 600 km) lub ogniwami wodorowymi – wtedy to jego zasięg podwaja się do 1200 km. Jak na elektryczne auto przystało Badger ma mieć niebotyczne osiągi. 

Do 100 km/godz. rozpędzi się w 3 sek. Pojazd zadebiutuje we wrześniu 2020 r. i ma być konkurencją dla Cybertrucka Tesli. Nikola Motors nawiązuje do słynnego wynalazcy, bo jej nazwa pochodzi od jego imienia. W przeszłości firma była znana z tego, że pozwała Teslę o plagiat, domagając się od firmy Elona Muska odszkodowania.

 

My Company Polska wydanie 3/2020 (54)

Więcej możesz przeczytać w 3/2020 (54) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie