Eurostat potwierdza słabe zarobki Polaków

niskie pensje eurostat
Fot. shutterstock.
Ceny rosną, wynagrodzenia stoją, a nawet jeśli są podwyższane to nie tak, by dało się to wyraźnie odczuć. Eurostat nie ma wątpliwości: porównanie naszych zarobków z uwzględnieniem siły nabywczej przy średniej pensji plasuje nas na 21. miejscu w Unii Europejskiej (dane za 2021 r.).

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Eurostat jak co roku dostarczył dane dotyczące zarobków w krajach europejskiego jednolitego rynku (UE plus Norwegia, Islandia, Liechtenstein i Szwajcaria) w przeliczeniu na PPS (Standard Siły Nabywczej) za 2021 r. To miara, która pozwala porównywać rzeczywiste zarobki w poszczególnych krajach w przełożeniu na to ile za przeciętną wypłatę kupimy w danym kraju.

Polski zasób taniej siły roboczej

Takie statystyki ułatwiają nam zrozumienie w jakich krajach żyje się ludziom godniej. Zwykle wyższe zarobki w zamożnych krajach zachodu i północy wiążą się także z dużo wyższymi cenami produktów i usług. Tutaj politycy rządzącej koalicji próbują wmówić Polakom, że nie zarabiają źle, gdyż w kraju takie ceny są niższe.

Na szczęście twarde dane prostują populistyczne zagrywki. Jak można się domyślać, Polakom wciąż przysługuje tytuł taniej siły roboczej. Znaleźliśmy się na 17 miejscu w Unii (Jeśli chodzi o porównanie zarobków z uwzględnieniem siły nabywczej, w zestawieniu danych za 2021 r.).

Polska średnia pensja PPS niemal na dnie rankingu

W 2021 r. średnie polskie wynagrodzenie (mediana) wyniosło 13866 PPS. Choć wyprzedzamy m.in. Rumunię i Bułgarię, to nie mamy żadnych powodów do radości. Zarabiamy 2,5 razy mniej w porównaniu do otwierających listę obywateli Luksemburga (32132 PPS) i 1,5 razy mniej do zamożnych Holendrów (24560 PPS).

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę PPS dla średniego wynagrodzenia spadamy na 21 miejsce na 26 krajów (w zestawieniu brakuje danych dla Słowacji, a ponieważ zarobki są tam nieco wyższe zajmujemy 22 miejsce na 26 krajów). Jednak będące za nami Czechy (13815 PPS) i Litwę (13742 PPS) wyprzedzamy tak nieznacznie, że blisko nam do 24 miejsca na 27 krajów.

Niskie pensje Polaków

Wynik Polski (13866 PPS) to niemal 30 proc. mniej niż wyniosła średnia dla 19 krajów strefy euro (19463 PPS) i blisko 25 proc. mniej niż wyniosła średnia dla całej UE (18019 PPS).

Gdzie zatem żyje się najłatwiej – jeśli uznamy za wyznacznik siłę nabywczą pensji? Są to kolejno: Luksemburg, Holandia, Austria, Niemcy, Dania, Belgia, Szwecja, Irlandia, Finlandia oraz Francja.

Inspiracje: ParkCash, czyli parkowanie społecznościowe. Polski startup odmieni życie w miastach?

ZOBACZ RÓWNIEŻ