Turcja szokuje rynki. Obniża stopy procentowe pomimo inflacji sięgającej 80%

Turcja zaskoczyła analityków obniżką stóp procento
Turcja zaskoczyła analityków obniżką stóp procentowych / Fot. Meg Jerrard, Unsplash.com
Inflacja w Turcji? Aż 79,6%. W ostatnich miesiącach główna stopa procentowa wynosiła 14%, a teraz została obniżona do 13%. To zupełne oderwanie od tego, co robią inne banki centralne.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Analitycy zdecydowanie nie spodziewali się, że Turcja obniży stopy procentowe. Lira, turecka waluta, spadła o 0,9% w stosunku do dolara po tych wiadomościach. Kurs wynosił: 18,1 lira turecka vs 1 dol. To fatalny poziom. 

Tak turecka lira traci na wartości do dolara w ciągu ostatnich 5 lat:

Turecki bank centralny uznał, że potrzebna jest obniżka referencyjnej stopy procentowej, mimo że w kraju panuje ogromna inflajca - blisko 80%. Timothy Ash, starszy strateg rynków wschodzących w BlueBay Asset Management, skomentował ten ruch słowami: "To idiotyzm". Dodał, że "... oczywiście mają w kieszeni gotówkę z Rosji i Zatoki Perskiej, i myślą że mogą obniżyć stopy i utrzymać lirę". 

 

Wyjaśnijmy, że turecki rząd przeprowadził parę zabiegów wobec kilku bogatych w ropę państw Zatoki Perskiej, naprawiając wcześniej napięte relacje. Wszystko po to, aby przyciągać inwestycje. 

Sprawdź: Urlop na żądanie 2022

Dodatkowo Turcja pozostaje otwarta na rosyjski biznes i handel pomimo zachodnich sankcji i inwazji Rosji na Ukrainę.

Analitycy nie spodziewali się obniżki stóp, więc ruch tureckiego banku centralnego okazał się zaskoczeniem. Komisja banku w oświadczeniu stwierdziła, że spodziewa się "rozpoczęcia procesu dezinflacji". W kraju natomiast panuje inflacja najwyższa od 24 lat i zmaga się on z gwałtownie rosnącymi kosztami żywności i energii. Jeszcze 5 lat temu lira notowana była po 3,5 dol. Teraz to więcej niż 18 dol. 

Zobacz: Operat szacunkowy

Recep Erdogan, prezydent Turcji, ma za sobą wiele nieudanych decyzji. Analitycy uważają, że bank centralny nie jest on niego niezależny i jeśli ktoś z banku nie zgadza się z opinią i decyzjami Erdogana, jest po prostu zwalniany.

ZOBACZ RÓWNIEŻ