Siła w grupie

Dolina Krzemowa, siedziba firmy Apple. Fot. Shutterstock
Dolina Krzemowa, siedziba firmy Apple. Fot. Shutterstock 50
Tańsze zakupy, bardziej rentowna czy większa sprzedaż, realizacja biznesowej strategii, wzmocnienie branży – to cele, dla których przedsiębiorstwa tworzą grupy zakupowe, konsorcja, kooperatywy, klastry. Rzecz jasna te wspólne inicjatywy mają sens, jeśli ich członkowie mogą sobie zaufać, a one same są dobrze zarządzane.

Idea kooperacji w biznesie rozwinęła się zwłaszcza z początkiem rewolucji przemysłowej. Na przełomie XVIII i XIX w. mniejsze firmy szybko zdały sobie sprawę, że w starciu z wielkimi konkurentami mają dużo większe szanse, jeśli połączą siły i dzięki temu poprawią się ich relacje z dostawcami, warunki sprzedaży czy dystrybucji itp. 

Dziś wielu uważa, że o dojrzałości danego rynku świadczy m.in. istnienie organizacji, które promują dobre praktyki, jeśli chodzi o grupowanie się firm, aby mogły kooperować ze sobą w różnych celach, i które pomagają tworzyć nowe formy takiej współpracy. Nad wyraz często współpraca ta dotyczy dostaw, gdzie do najpopularniejszych rozwiązań należą grupy zakupowe. – Dążenia w kierunku łączenia i optymalizacji zakupów można zaobserwować przede wszystkim w wysoko rozwiniętych krajach Europy i Ameryki Północnej. Przykładem państwa, w którym rynek grup zakupowych rośnie w bardzo szybkim tempie, są Niemcy – mówi Łukasz Rozdeiczer, prezes rodzinnej firmy Batna Group, organizatora grup zakupowych dla przedsiębiorstw. 

Takie grupy tworzą się nie bez kozery: większość (nawet 70 proc.) kosztów ponoszonych przez biznes dotyczy nabywanych materiałów i usług. Szczególnie mniejsze przedsiębiorstwa, robiąc wspólnie zakupy, zwiększają swoją siłę przetargową w negocjowaniu cen u dostawców i jeszcze pozbywają się uciążliwości związanych z obsługą transakcji. Grupy zakupowe działają głównie w takich...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

baner 970x200
My Company Polska wydanie 10/2018
 (37)

Więcej możesz przeczytać w 10/2018 (37) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ