DevSkiller pozyskuje 5 mln zł finansowania. Nowe technologie HR podbiją rynek pracy?

Jakub Kubryński i dr Maciej Kraus
Jakub Kubryński i dr Maciej Kraus, fot. materiały prasowe
DevSkiller - startup oferujący platformę do oceny i zarządzania umiejętnościami - pozyskuje 5 mln zł finansowania od funduszu Movens VC oraz aniołów biznesu. Firma, której rozwiązania wdrożył już m.in. Orange Polska celuje w 20 mln zł przychodów w tym roku.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Fundusz Movens VC zapowiada, że HR tech to jeden z kluczowych segmentów wartych inwestycji. Niedawno ogłosił plany drugiego funduszu docelowo z limitem do 100 mln euro, w ramach którego zainwestuje w ponad 30 spółek technologicznych z regionu Europy Środkowo-Wschodniej – w tym m.in. w obszarach AI, ML, HR tech, fintech, oprogramowania dla przedsiębiorstw, technologii klimatycznych czy opieki zdrowotnej.

Ostatnie analizy World Economic Forum wskazują, że ponad miliard ludzi będzie musiało się reskillować do 2030 r. Raport McKinsey Global Institute wykazał z kolei, że globalna gospodarka może stracić nawet 10 bln dol. do 2030 r. z powodu luki w umiejętnościach. Silna ekspansja AI i automatyzacja pracy nasila zmiany na rynku – według badania Ipsos 57 proc. osób przewiduje, że rozwój sztucznej inteligencji zmieni sposób wykonywania ich obecnej pracy.

– Uważnie obserwujemy sytuację rynkową i dochodzimy do jednoznacznych wniosków – pomoc w przystosowaniu się do nowych zawodów, nauka nowych umiejętności i dostosowanie talentów do potrzeb projektowych zyskują na znaczeniu w tworzeniu efektywnej strategii zarządzania zasobami ludzkimi. Przewidujemy, że znaczenie technologii, takiej jak narzędzie mapowania umiejętności DevSkillera, okaże się kluczowe również w rozwoju krajowej gospodarki cyfrowej. Przyjmując podejście oparte na umiejętnościach, firmy nie tylko przygotowują ludzi do pracy jutra z umiejętnościami „na wczoraj” – dają im możliwość kształtowania nowej rzeczywistości, w której żyjemy – zaznacza Artur Banach, partner i współtwórca Movens VC.

Według wyliczeń Deloitte, dzięki efektywnemu mapowaniu i zarządzaniu umiejętnościami pracowników, firmy ponad dwukrotnie zwiększają swoją zdolność do efektywnego lokowania talentów, zatrzymywania wysokowydajnych jednostek, a także o 63 proc. zwiększają szansę na realizację wyników. Do tej pory, w ciągu ostatnich 7 lat, platforma DevSkiller pomogła uzyskać profile umiejętności cyfrowych ponad 800 tys. osób.

DevSkiller - funkcjonalności

TalentBoost - innowacyjne narzędzie DevSkillera - umożliwia firmom wdrożenie modelu operacyjnego bazującego na umiejętnościach (skills-based organizations). Pozwala na dopasowanie istniejących talentów do aktualnych potrzeb firmy i nadaje priorytet kandydatom wewnętrznym – poprawiając w ten sposób retencję i obniżając koszty zatrudnienia oraz onboardingu nowego pracownika. Dane o pracownikach są zawarte w nowoczesnych ontologiach umiejętności – ustrukturyzowanych drzewach kategoryzujących i opisujących relacje pomiędzy umiejętnościami. Ontologie dostarczane są w formie przejrzystych i interaktywnych map umiejętności oraz gotowych do użycia modeli kompetencyjnych.

Jak przekonują założyciele startupu, TalentBoost pełni kluczową funkcję w strategii zarządzania umiejętnościami i zasobami ludzkimi – zaawansowany wgląd w profile pracowników pomaga ulokować ich do konkretnych projektów, które będą dobrane pod ich kompetencje i zainteresowania. Adekwatne dostosowanie działań do rzeczywistych kompetencji pracowników pozwala tym samym zwiększyć ich motywację, produktywność i stopień zadowolenia z wykonywanej pracy.

– Globalny rynek HR Tech osiąga wartość 170 mld dol., co potwierdza, że rynek, na którym działa DevSkiller, jest jednym z najbardziej obiecujących rynków w dzisiejszym świecie. Oparte na AI rozwiązanie DevSkillera jest opłacalne zarówno dla firm, jak i dla pracowników. Z perspektywy spółek – zapewnia umiejętności cyfrowe niezbędne do realizacji strategii, z kolei pracownikom gwarantuje „szyte na miarę” działania rozwojowe. Narzędzie TalentBoost pomaga zarówno pozyskiwać talenty, jak i redukować luki kompetencyjne obecnego personelu. Kilka lat temu doradzałem spółce w obszarze budowy globalnej strategii cenowej. Teraz, wspólnie z pozostałymi członkami funduszu, wierzymy, że ponad 20 lat doświadczenia founderów przełoży się na dynamiczny rozwój DevsSkillera w branży HR tech – podkreśla dr Maciej Kraus, ekspert ds. pricingu i partner w Movens VC.

DevSkiller zachęca do spersonalizowanego rozwoju kariery

Powiększająca się luka w umiejętnościach cyfrowych spowalnia rozwój firm – według raportu Garntera, 58 proc. pracowników na świecie potrzebuje nowych umiejętności, aby wykonywać swoją pracę. Co więcej, na rynku nie ma wystarczającej ilości talentów, aby zaspokoić potrzeby organizacji – zgodnie z analizą McKinsey&Company, na każde 100 nowych miejsc pracy przypada tylko 65 potencjalnych kandydatów. Devskiller znalazł odpowiedź na ten problem – jego narzędzie pomaga ustrukturyzować rozwój pracowników, który będzie wspierał strategię organizacji. Platforma TalentBoost pozwala spersonalizować ścieżki kariery nie tylko pod obecne umiejętności, ale również te potrzebne w przyszłości. Dla firm to świetna inwestycja w politykę kadrową, dzięki której mogą projektować inicjatywy szkoleniowe bazujące na re- i upskillingu, rozwijając talenty dostosowane do celów biznesowych.

– Pokazujemy, że reskilling i upskilling są najlepszymi sposobami na zlikwidowanie luki w umiejętnościach. Razem z drugim narzędziem TalentScore, czyli rozwiązaniem do sprawdzania technicznego na rynku, opartym na metodologii RealLifeTesting™, TalentBoost tworzy platformę do zarządzania talentami, z której obecnie korzysta kilkaset firm z ponad 90 krajów na 6 kontynentach. System oferuje wsparcie w certyfikacji pracowników, optymalizując zarządzanie ryzykiem i zgodność z aktualnymi przepisami. Umożliwiając pracownikom rozwój zawodowy, organizacje budują kulturę ciągłego uczenia się w środowisku pracy. Co więcej, wyprzedzają konkurencję i osiągają wysoki poziom efektywności, ponieważ mogą zaoferować klientom certyfikowanych ekspertów – tłumaczy Jakub Kubryński, założyciel i CEO DevSkillera.

DevSkiller mobilizuje siły i wyznacza kolejne kamienie milowe

W 2022 r. przychody DevSkillera wyniosły 10 mln zł, a w tym roku spółka przewiduje wzrost do nawet 20 mln zł. Ponad 50 proc. przychodów spółki pochodzi z USA. Z rozwiązania HR tech korzystają spółki takie jak m.in. Deloitte, Orange Warsaw, Schneider Electric czy Roche.

– Nasz zysk reinwestujemy w nowe narzędzia. Na nowo definiujemy sposób oceny, mapowania, zarządzania i rozwijania umiejętności cyfrowych przez organizacje na całym świecie. A zapotrzebowanie na naszą technologię dynamicznie rośnie – część globalnego rynku HR Tech związana z re- i up-skillingiem jest już warta ponad 200 mln zł. Po podjęciu współpracy z Orange Polska przygotowujemy się do nowych partnerstw ze spółkami z branż telekomunikacji i finansów. W 2024 r. szykujemy się na dalszą ekspansję na rynku amerykańskim. Nasza strategia obejmuje także współpracę z globalnymi firmami konsultingowymi, a decyzja Movens VC o zasileniu nas funduszem i wsparciem merytorycznym, pozwoli nam ją skutecznie zrealizować – dodaje Jakub Kubryński,

ZOBACZ RÓWNIEŻ