Umowa zlecenie a emerytura w 2024 roku. Wysokość i staż pracy

Umowa zlecenie a emerytura w 2024 roku. Wysokość i staż pracy
Umowa zlecenie, co do zasady, nie wlicza się do stażu pracy, a więc nie wpływa bezpośrednio na emeryturę, choć istnieje pewien wyjątek.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Umowa zlecenie nie jest uwzględniana przy ustalaniu stażu pracy, na podstawie którego określa się wiek emerytalny, nawet jeśli odprowadza się od niej składki emerytalne. Do stażu pracy zalicza się jedynie okresy zatrudnienia na umowę o pracę.

To dlatego, że umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną, a nie regulowaną przez Kodeks pracy. Zleceniobiorcy mają mniej praw niż pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę, w tym brak pełnej ochrony pracowniczej.

Kiedy umowa zlecenie wlicza się do stażu pracy?

Umowa cywilnoprawna może jednak spełniać kryteria stosunku pracy, gdy zleceniobiorca wykonuje pracę w określonym miejscu i czasie oraz za ustalone wynagrodzenie. W takim przypadku umowa zlecenie wlicza się do stażu pracy i tym samym wpływa na emeryturę.

Według Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w Polsce prawo do emerytury przysługuje kobietom po ukończeniu 60 lat i mężczyznom po ukończeniu 65 lat. Minimalny wymagany staż pracy wynosi odpowiednio 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Staż pracy wpływa na przywileje pracownicze, takie jak prawo do dłuższego okresu wypowiedzenia umowy o pracę, odprawy oraz nagrody jubileuszowej.

Umowa zlecenie a wysokość emerytury

Składki na ubezpieczenie społeczne, w tym emerytalne, powinny być odprowadzane od umowy zlecenie, gdyż są obowiązkowe. Dlatego okres pracy na zleceniu wpływa na wysokość przyszłej emerytury.

Umowa zlecenie z emerytem a składki ZUS w 2024 roku

Emeryt może dorabiać do emerytury bez konsekwencji, jeśli jego przychód nie przekracza 70% przeciętnego wynagrodzenia, niezależnie od rodzaju umowy. W praktyce, pracodawcy często zawierają z emerytami umowy zlecenia.

Co warto wiedzieć, emeryt może pracować nawet na kilku umowach zlecenie jednocześnie.

Zgodnie z dokumentami ZUS, osoba na umowie zlecenie, która ma ustalone prawo do emerytury lub renty, podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym, jeśli nie jest jednocześnie zatrudniona na umowę o pracę.

Od 1 stycznia 2010 r. emeryt na umowie zlecenie podlega także obowiązkowemu ubezpieczeniu wypadkowemu.

Zleceniodawca zatrudniający emeryta musi odprowadzać następujące składki:

  • Składka na ubezpieczenie emerytalne (9,76% wynagrodzenia brutto, pokrywana wspólnie przez emeryta i zleceniodawcę, czyli razem 19,52% podstawy wymiaru).
  • Składka na ubezpieczenie rentowe (8% podstawy wymiaru, pokrywana przez zleceniodawcę).
  • Składka na ubezpieczenie wypadkowe (1,67% podstawy wymiaru).

Składki na ubezpieczenie chorobowe i zdrowotne są dla emeryta na umowie zlecenie dobrowolne. Dodajmy, że składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie opłaca się, jeśli zleceniobiorca ukończył 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna).

ZOBACZ RÓWNIEŻ