Gdzie trafiają pieniądze wydawane na loterie? Nie wszystko idzie na wygrane

Po kilku tygodniach bez wygranych, jackpot Mega Millions wzrósł do ok. 1,35 mld dol. To drugi co do wielkości jackpot w historii gry, a kumulacja rosła już od połowy października ub.r.
Pierwsze miejsce ciągle zajmuje wygrana 1,54 mld dol., którą zgarnął szczęśliwiec z Karoliny Południowej w październiku 2018 r.
Tak wyglądały kumulacje Mega Millions na przestrzeni ostatnich lat:
Źródło: Megamillions.com
Szanse na wygraną były oczywiście niewielkie, ale wiele osób bez wątpienia oddaje się dyskusjom pod hasłem: "Co bym zrobił, gdybym trafił jackpota?".
Wygrane z loterii często wydawane są na fantazyjne wakacje, supersamochody, spłatę długów czy zakup nieruchomości. Co jednak równie istotne, loterie są bardzo korzystne także dla poszczególnych krajów, a w przypadku USA - odpowiednich stanów.
Czy loteria jest prawdziwa? Na co idą pieniądze?
Loterie są rzeczywiste i środki trafiają do zwycięzców, niemniej trzeba od nich zawsze odprowadzić podatek – i to spory. Ale to nie wszystko.
Konkretne ustalenia różnią się w poszczególnych stanach, niemniej niemal każdy oferuje loterie i przekazuje określony procent dochodów ze sprzedaży losów na określone cele.
Jak wynika z badań, nawet 60% dochodów z loterii państwowych trafia bezpośrednio do zwycięzców (pula wygranych), natomiast pozostałą gotówkę zatrzymują poszczególne stany. Część środków jest szybko reinwestowana w reklamy i inne działania, aby promować loterię, a także utrzymywać odpowiednich pracowników.
W przypadku największych loterii, czyli takich jak Mega Millions albo Powerball, zaledwie połowa przychodów z losów trafia do puli nagród. Reszta – a mówimy tutaj o wielu milionach dolarów – idzie na koszty. W koszty wlicza się m.in. administracja loterii czy prowizje dla sprzedawców detalicznych.
Tak wyglądają wygrane z losowania z 13 stycznia:
Poszczególne stany mają z kolei własne, dodatkowe cele, jeśli chodzi o pieniądze z loterii. I tak, Arkansas przeznacza środki np. na edukacyjny fundusz powierniczy, a Kolorado na kilka funduszy, jak również część pieniędzy trafia do Wydziału Parków i Dzikiej Przyrody. NPR dość dobrze opisuje, na co poszczególne stany przeznaczają środki z loterii.