CTHINGS.CO pozyskuje 20 mln zł i zapowiada nowe partnerstwa [WYWIAD]

Zamknięcie rundy CTHINGS.CO
Zamknięcie rundy CTHINGS.CO, fot. materiały prasowe
Obecnie jesteśmy aktywni głównie na rynku europejskim z racji naszej lokalizacji, ale rosnąca ilość partnerów i klientów zwraca naszą uwagę na rynek amerykański oraz azjatycki - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Arnold Wierzejski, CEO CTHINGS.COM.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

CTHINGS.CO, polski startup specjalizujący się w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań z obszaru 5G, sieci sensorowych IoT i aplikacji chmurowych, pozyskał 20 milionów złotych na ekspansję międzynarodową. W rundzie finansowania uczestniczyli Orlen VC, PKO VC, Freya Capital oraz dotychczasowy inwestor, Level2 Ventures. Pozyskany kapitał CTHINGS.CO wykorzysta na przyspieszenie ekspansji na rynkach zagranicznych, dalszy development produktów oraz budowę struktur międzynarodowych.

CTHINGS.CO specjalizuje się w budowaniu rozwiązań 5G, IoT, edge computing m.in. dla Przemysłu 4.0 i organizacji zarządzających rozproszoną infrastrukturą pozyskiwania danych. Współpracuje z globalnymi operatorami komórkowymi oraz dostawcami infrastruktury chmurowej. Do tej pory spółka aktywnie pozyskiwała klientów i realizowała kontrakty w krajach skandynawskich, Niemczech, Austrii, Hiszpanii i Polsce.

CTHINGS.CO - inwestorzy o inwestycji

– Od kilku lat zauważamy dynamiczny wzrost globalnego rynku zastosowania urządzeń typu IoT Gateway, czym nie ukrywam, w Freya Capital jesteśmy bardzo podekscytowani. Szacuje się, że w latach 2023 – 2030 rynek ten będzie rósł w tempie blisko 60 proc. rocznie, a w samym 2026 ma osiągnąć ok. 250 mld dol. W naszej ocenie integracja możliwości łączności w coraz większej liczbie urządzeń jest jednym z głównych czynników napędzających szybkie przyjęcie rozwiązań IoT w globalnej gospodarce, a CTHINGS.CO widzimy jako potencjalnego lidera tego rynku. Jesteśmy pod dużym wrażeniem zespołu zarządzającego Spółki i wierzymy, że z uzyskanym finansowaniem oraz wsparciem będą w stanie odnosić liczne sukcesy – komentuje Zbigniew Barwicz, Freya Capital.

– Nasza inwestycja w spółkę CTHINGS.CO to przykład generowania wartości w całym ekosystemie innowacji Grupy ORLEN. Wspólnie realizujemy już pilotażowy projekt związany z systemem do monitorowania ścieków wody w rafinerii w Płocku, a także projekt proof of concept w zakresie testowania ekosystemu technologii sieci i usług 5G, uruchomionych za pośrednictwem naszego akceleratora innowacji ORLEN Skylight. Zaangażowanie kapitałowe w CTHINGS.CO to nie tylko efekt dotychczasowej, dobrej współpracy. Wspieramy ten startup, ponieważ w Polsce i Europie obserwujemy wzrost zainteresowania inteligentnymi rozwiązaniami dla przemysłu, a polska spółka skutecznie odpowiada na te potrzeby i ma dobre perspektywy do dalszego wzrostu – wyjaśnia Marek Garniewski, Orlen VC.

– Jako fundusz PKO Banku Polskiego od dawna przyglądamy się spółkom, których technologia zwiększa efektywność produkcji. Obserwując globalne trendy w kierunku automatyzacji przemysłu dostrzegamy ogromny potencjał wzrostu w sektorze industrial IoT, który jeszcze bardziej nakręci wejście w życie prywatnych sieci 5G. Na tle analizowanych startupów z tego sektora CTHINGS wyróżnia się dojrzałym produktem, rozbudowaną bazą klientów zagranicznych oraz długofalowymi partnerstwami z renomowanymi markami. Co jednak najważniejsze, zespół świetnie rozumie, że technologia to nie wszystko. Największa sztuka to pokazać na konkretnych przykładach, że wdrożenie określonego rozwiązania przekłada się na bardzo wymierne oszczędności dla klienta. CTHINGS robi to świetnie! Widzimy duży potencjał pomiędzy produktami oferowanymi przez spółkę a potrzebami naszych klientów przemysłowych inwestujących w poprawę swojej produktywności. Dodatkowym polem współpracy z naszym ekosystemem może być oferowanie aplikacji chmurowych spółki w partnerstwie z Operatorem Chmury Krajowej, który został powołany przez PKO Bank Polski oraz Polski Fundusz Rozwoju – komentuje Krzysztof Mazur, PKO VC.

– CTHINGS.CO to jedna z najszybciej rozwijających się firm w portfelu Level2, działająca od samego początku na globalnym rynku. Klientami CTHINGS.CO są zarówno duże korporacje, jak i mniejsze firmy chcące korzystać z najnowocześniejszej technologii. Tak szybki i szeroki rozwój wymaga kapitału oraz Partnerów, którzy mają kompetencje do prawdziwego wspierania Spółki. Uważamy, że obecna runda zapewniła najlepszy możliwy set inwestorski, który umożliwi CTHINGS.CO stanie się wizytówką Polski w świecie rozwiązań IoT/5G – podsumowuje Piotr Pawłowski, partner zarządzający Level2 Ventures.

W portfolio spółki znajdują się m.in.: system 5G Suite, umożliwiający zbieranie danych z rozproszonych sieci sensorowych IoT w czasie rzeczywistym oraz efektywne, zdalne zarządzanie nimi poprzez Platformę Orchestra, urządzenia: 5G IoT Gateway służące do zbierania i jednoczesnego przetwarzania lokalnego dużych porcji danych oraz CLASP – system sensorów do monitorowania bezpieczeństwa i położenia ruchomych obiektów. System pozwala również na analizowanie, wizualizację i raportowanie zebranych danych.

– Inwestycja następuje w kluczowym dla nas momencie. Obserwujemy wzmożone zainteresowanie naszymi produktami i usługami z rynku europejskiego i amerykańskiego. Przemysłowe sieci 5G stają się rzeczywistością, a nasze rozwiązania idealnie wpasowują się w adresowanie istniejących tam potrzeb. Konsorcjum inwestycyjne to grono największych inwestorów z rejonu CEE i bardzo pozytywnie zapatrujemy się na dalszą współpracę na kilku płaszczyznach – technologicznej, biznesowej i finansowej. W planach mamy dalszy rozwój technologiczny, ekspansję biznesową i zawiązywanie międzynarodowych partnerstw. Naszym priorytetem jest zajęcie kluczowego miejsca w ekosystemie technologii 5G branży przemysłowej. – dodaje Arnold Wierzejski, CEO CTHINGS.CO.

CTHINGS.CO - wywiad z Arnoldem Wierzejskim

O działalności spółki oraz jej dalszych planach rozmawiamy z Arnoldem Wierzejskim, CEO CTHINGS.CO

Na czym polega największa innowacyjność waszego rozwiązania? 

Za pomocą technologii rozwiązujemy palące problemy przedsiębiorstw przemysłowych, m.in. monitorowanie procesów przemysłowych, materiałów, infrastruktury, a także opomiarowanie konsumpcji energii. Dzięki temu, w czasie rzeczywistym, algorytmy lub operatorzy mogą podejmować lepsze decyzje o optymalizacjach, zmianach w konfiguracji maszyn, przewidywaniu usterek, poprawianiu jakości produktów itp. Zbudowaliśmy bardzo nowoczesne rozwiązanie do zarządzania i orkiestracji urządzeń oraz aplikacji IoT, które wymagają brzegowego przetwarzania danych. Platforma zapewnia bezpieczeństwo gromadzenia i przesyłania danych w myśl modelu tzw. „zerowego zaufania” (ang. Zero Trust) rekomendowanego przez CISA. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu technologii 5G, rozwiązanie zapewnia najszybszy możliwy dostęp do infrastruktury brzegowej oraz elastyczne dostosowanie jakości transmisji. W minionych miesiącach zostaliśmy wyróżnieni równolegle w niezależnych konkursach przez MEO/Altice Portugal 5G Challenge oraz Deutsche Telekom/hubraum 5G Testing Lab za innowacyjność w obszarze 5G Network Slicing.

Który rynek jest dla spółki atrakcyjniejszy - europejski czy amerykański? 

Obecnie, z racji naszej lokalizacji, jesteśmy aktywni głównie na rynku europejskim, ale rosnąca liczba partnerów i klientów zwraca naszą uwagę na rynek amerykański, a także azjatycki. Wiele zależy od decyzji strategicznych, które jeszcze są przed nami. Naszym priorytetem jest globalizacja, ale w sposób świadomy i w tempie pozwalającym na zachowanie stabilnego wzrostu.

Jak przebiegało zbieranie finansowania? Wiele osób mówi o kryzysie na rynku startupowym. 

W całej Europie w 2022 oraz 2023 pojawiła się ogromna dziura w finansowaniu startupów z kategorii deeptech. Większość funduszy, które faktycznie mają jakieś środki inwestycyjne, działa bardzo asekuracyjnie i inwestuje jedynie w organizacje o ustabilizowanych modelach finansowych. Deeptech zszedł na dalszy plan. Kryteria inwestycyjne, które były nam znane i powszechne w ostatnich latach, zmieniły się teraz o 179 stopni, a co za tym idzie - zmieniły się również realia wycen, wydłużyły się procesy. W naszym przypadku, po znalezieniu odpowiednich funduszy, proces przebiegł bardzo sprawnie i profesjonalnie. Zależało nam na potencjale biznesowym, wartości dodanej dla skalowania naszego biznesu oraz korelacjach strategii technologicznych. Niewiele funduszy oferuje coś więcej niż tylko gotówkę, my zyskaliśmy wsparcie dwóch funduszy CVC największych korporacji rejonu CEE (Orlen i PKO) oraz funduszu o dużym doświadczeniu w zarządzaniu biznesem (Freya Capital). Pozwoli nam to zrealizować ambitne plany dalszego rozwoju.

W jakim miejscu jest obecnie rewolucja 5G? 

Pierwsza fala marketingowej ekscytacji technologią 5G jest już dawno za nami. Social media, newslettery i blogi znalazły już nowe obszary do tworzenia treści wokół Metaverse, później NFT, następnie AI. My natomiast konsekwentnie robimy swoje i robimy to coraz lepiej. Teraz nadchodzi czas strategicznych biznesowych działań i skalowania. Większość krajów EU - w tym również Polska - zakończyła w 2023 licytacje pasm częstotliwości 3,5 GHz. UKE podjęła decyzje o udostępnieniu części pasma N77 do wykorzystania przez JST oraz przedsiębiorstwa, co tworzy ogromną szansę dla firm przemysłowych, aby skorzystać z technologii 5G na własnych zasadach. Tutaj nasze portfolio technologiczne - urządzenia i oprogramowanie - odnajduje największe zastosowanie. Liczba świadomych klientów, którzy rozumieją, że jedynym sposobem wyjścia z kryzysu ekonomicznego są innowacyjność i optymalizacje, rośnie bardzo szybko. Rewolucja 5G ma się coraz lepiej. Nowa fala odważnych zastosowań i szeroka skala wdrożeń są jeszcze przed nami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ