COMP wprowadza rozwiązania technologiczne ułatwiające wdrożenie systemu kaucyjnego w Polsce

Fot. G. Lyko x Newspix.pl
Fot. G. Lyko x Newspix.pl
W Polsce systematycznie przybywa odpadów opakowaniowych. Aby ograniczyć ich ilość i pobudzić gospodarkę o obiegu zamkniętym, konieczne jest wprowadzenie systemu kaucyjnego. Z powodzeniem funkcjonuje on już w innych krajach Unii Europejskiej, a w Polsce zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Grupa Kapitałowa COMP wprowadza rozwiązania technologiczne, które ułatwią odbiór opakowań i wdrożenie systemu kaucyjnego w naszym kraju.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Dane Eurostat wskazują, że w 2021 roku wytworzonych zostało średnio w skali Europy ponad 188 kg odpadów opakowaniowych. Co trzecie opakowanie to stały odpad komunalny. Każde z nich stanowi poważne wyzwanie dla środowiska naturalnego. Odpady opakowaniowe zalegają na wysypiskach śmieci, zanieczyszczają wodę i glebę oraz stwarzają zagrożenie dla zwierząt. O tym, jak dużym są problemem dla naszego najbliższego otoczenia, świadczy fakt, że w 2021 roku państwa UE wygenerowały ich łącznie aż 84 mln ton. Przewiduje się, że bez podjęcia żadnych działań ta ilość odpadów wzrośnie do 2030 roku nawet o 19%.

System kaucyjny

Sytuacja w Polsce zmieni się od 1 stycznia 2025 roku, kiedy to zacznie obowiązywać system kaucyjny. Objęte nim zostaną butelki szklane o pojemności do 1,5 litra, butelki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych do 3 litrów (z zakrętkami i wieczkami) oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra. Przy zakupie tego typu produktów konsument będzie dopłacać kaucję w kwocie od 0,50 zł do 1 zł. Następnie będzie mógł oddać opakowanie w dowolnym miejscu objętym systemem kaucyjnym lub automacie RVM i otrzymać zwrot kaucji.

Ochrona środowiska

Zbiórka opakowań ma przyczynić się do ochrony środowiska poprzez realizację założeń gospodarki obiegu zamkniętego. Zwiększy też zyski obiektów handlowych, które będą uczestniczyć w systemie kaucyjnym. Ten obowiązek dotyczy sklepów o powierzchni powyżej 200 m2, mniejsze placówki mogą przystąpić do niego dobrowolnie. Doświadczenia z innych krajów objętych systemem DRS jednoznacznie wskazują, że w przypadku nieprzystąpienia danego sklepu do systemu kaucyjnego, konsumenci mogą udać się do konkurencji, która umożliwia zwrot opakowań i kaucji. Do jej otrzymania nie będzie bowiem wymagany paragon.

Przeczytaj także: Miejska rolniczka z powołania

Wdrożenie systemu kaucyjnego wspiera Grupa Kapitałowa COMP, która posiada 30-letnie doświadczenie w tworzeniu efektywnych rozwiązań dla rynku handlu i usług. – Jesteśmy specjalistami w projektowaniu rozwiązań fiskalnych dla rynku detalicznego w Polsce. Naszymi wiodącymi markami są urządzenia Elzab i Novitus oraz aplikacje sprzedażowe InSoft. W ramach rozwoju firmy, wdrożyliśmy nowe rozwiązania oparte na naszym technologicznym know-how. Umożliwią one zintegrowanie systemu kaucyjnego z urządzeniami fiskalnymi, które detalista posiada obecnie w swoim sklepie. Jestem przekonany o tym, że dzięki temu zbiórka odpadów opakowaniowych będzie przebiegać sprawnie, podobnie jak ma to miejsce w wielu krajach, m.in. w Szwecji, Finlandii, ale też na Łotwie czy Słowacji komentuje Michał Pląska, dyrektor zarządzający w COMP Centrum Innowacji.

Technologia ułatwiająca wprowadzenie systemu kaucyjnego

Wraz z wprowadzeniem systemu kaucyjnego w 2025 roku, COMP wesprze proces przekazywania opakowań do operatora, obsługę rozliczeń oraz umożliwi automatyzację związaną z pobieraniem i wypłatami kaucji. Będzie się to odbywać bez konieczności instalacji dodatkowego sprzętu oraz automatów, co z pewnością ułatwi pracę właścicielom małych, osiedlowych sklepów, którzy często nie mogą sobie pozwolić na ponoszenie dużych kosztów. Z automatów do zbiórki odpadów opakowaniowych RVM z pewnością jednak skorzystają sieci handlowe. Nowe rozwiązania umożliwią także szybkie podpisanie umowy z operatorem systemu kaucyjnego oraz przekazywanie do niego danych pozwalających na szybkie rozliczenia środków kaucyjnych. Za sprawą intuicyjnego narzędzia online, umożliwi pełną kontrolę obiegu opakowań oraz kaucji. Zapobiegnie też nadmiernemu przeznaczaniu własnych środków przez detalistów na wypłatę kaucji za zwracane opakowania.


ZOBACZ RÓWNIEŻ