Chiny kupują od Rosji znacznie przecenione surowce

węgiel
Rosja jest jednym z trzech największych eksporterów węgla na świecie, fot. shutterstock.
Rosja próbuje ratować gospodarkę, po jej zamrożeniu przez państwa Zachodu. Według szacunków ekonomistów sankcje mają osiągnąć swój efekt późnym latem, kiedy Kremlowi nie uda się dłużej sztucznie podtrzymywać rynku.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Reżim Władimira Putina zdaje się rozumieć powagę sytuacji. Dlatego szuka zbytu na surowce i oferuje spore rabaty na ich zakup.

Chiny kupują od Rosji przecenione surowce

Głównym beneficjentem wojny w Ukrainie stają się Chiny. W samym czerwcu Chińska Republika Ludowa zakupiła od Rosji 6,2 mln ton węgla. To ponad 55 proc. więcej niż przed rokiem w tym samym okresie. Dane przytoczyła amerykańska telewizja CNBC.

Unia Europejska wraz z Japonią wprowadziła embargo na rosyjski węgiel w ramach szóstego pakietu sankcji. To oznacza, że lipiec jest ostatnim miesiącem kiedy węgiel z Rosji dociera do krajów Zachodu.

Surowce płyną drogą morską

ChRL korzysta nie tylko z rabatów na węgiel ale też inne surowce: przede wszystkim ropę i gaz. To prowadzi do coraz większego napięcia między USA a Chinami. Gospodarki obu mocarstw są ze sobą mocno związane i amerykańska dyplomacja będzie starała się ukrócić proceder związany ze wspieraniem Rosji, nawet jeśli jest to wsparcie finansowe.

Mimo deklaracji Chin, że zachowają bezstronność wobec konfliktu zbrojnego w Ukrainie, Państwo Środka korzysta z okazji, by jak najwięcej na nim ugrać. W maju dostawy morskie do Chin z Rosji wzrosły o 20 proc. względem zeszłego roku i jak podaje S&P wyniosły 5,5 mln ton.

Węgiel to wciąż czarne złoto Rosji. Jak podaje portal Money.pl jest ona jednym z trzech największych światowych dostawców tego surowca.

Czytaj dalej: Mobilny dom ma wzięcie Polaków

ZOBACZ RÓWNIEŻ