Ceny makaronu gwałtownie wzrosły. Spotkania kryzysowe we Włoszech i wezwania do strajku

Makaron drożeje, Włosi rozważają strajk / Fot. Ola
Makaron drożeje, Włosi rozważają strajk / Fot. Olayinka Babalola, Unsplash.com
Bez względu na to, czy to talerz spaghetti aglio e olio, czy penne arrabbiata, cena ukochanego przez Włochów produktu wzrasta na tyle mocno, że wymaga spotkania kryzysowego na szczycie włoskiego rządu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Ceny makaronu wzrosły o 17,5% w marcu i 16,5% w kwietniu - według Ministerstwa Biznesu we Włoszech, które powołało się na dane Istat. Skok jest dwukrotnie większy niż w przypadku wskaźnika cen konsumpcyjnych we Włoszech, który wzrósł o 8,1% rok do roku w kwietniu i o 8,7% w marcu (według danych Refinitiv).

Odbiło się na cenach dań z makaronem w restauracjach. Te wzrosły o 6,1% ogólnie rok do roku - poinformowało włoskie stowarzyszenie praw konsumentów Assoutenti w rozmowie z CNBC. Z kolei według ankiety Międzynarodowej Organizacji Makaronu z 2022 roku, przeciętny Włoch konsumuje prawie 23 kg makaronu rocznie.

Ceny makaronu w górę

Wysokie ceny detaliczne wynikają z faktu, że producenci obecnie sprzedają swoje zapasy makaronu, które zostały wyprodukowane, gdy koszty surowców były już wyższe.

Sprawdź: Rozdzielność majątkowa po ślubie

- Spowodowane jest to likwidacją zapasów wyprodukowanych przy wyższych kosztach surowców - powiedział prezes Assoutenti Furio Truzzi, odwołując się do wyższych cen pszenicy i energii. W marcu 2022 roku cena pszenicy osiągnęła najwyższy poziom od ponad dekady, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę. Obie te nacje są dużymi dostawcami produktów rolnych na globalny rynek.

Truzzi zauważył też, że koszty nakładów od tamtego czasu spadły, a teraz wyższe ceny makaronu są napędzane przez inne czynniki. - Wysokie ceny są utrzymane, aby osiągnąć większe zyski. Ceny spadną tylko w obliczu znacznego spadku konsumpcji - powiedział, proponując plany zmniejszenia konsumpcji makaronu poprzez "strajk makaronowy" na co najmniej 15 dni. 

Warto tutaj przypomnieć, że  w 2007 r. Włosi zorganizowali jednodniowy strajk przeciwko kupowaniu makaronu, gdy ceny wzrosły o prawie 20%.

- Ceny pszenicy spadają od historycznego szczytu po inwazji na Ukrainę, ale pozostają wysokie - powiedziała Nandita Roy, ekspert ds. stosunków zewnętrznych Banku Światowego. Zauważyła, że Bank Światowy przewiduje spadek cen pszenicy o 17,4% w 2023 roku w porównaniu do 2022 roku.

Ceny pszenicy durum, odmiany pszenicy, która jest typowo używana do produkcji makaronu, również spadały w ostatnich miesiącach. - Jednak istnieje wiele czynników specyficznych dla danego kraju, które mogą wyjaśnić wzrost cen makaronu we Włoszech - dodała Roy.

Nagłe spotkanie dotyczące makaronu

Dwa tygodnie temu Minister Rozwoju Gospodarczego we Włoszech, Adolfo Urso, zwołał nagłe spotkanie, podczas którego dyskutowano o wzroście cen makaronu.

W spotkaniu uczestniczyli producenci makaronu, stowarzyszenia konsumenckie i urzędnicy rządowi - niektóre osoby domagały się ustalenia limitu cen makaronu, aby zahamować rosnące ceny, co jednak zostało odrzucone.

Inspiracje: Charlize Theron

Najnowsze badania cen makaronu "już pokazują pierwsze, choć słabe, oznaki spadku cen, co jest znakiem, że w nadchodzących miesiącach koszt może znacznie spaść", wynika z notatki włoskiego ministerstwa biznesu.

"Makaron na półkach dzisiaj został wyprodukowany kilka miesięcy temu z pszenicy durum, zakupionej po cenach z jeszcze wcześniejszego okresu, przy kosztach energii na poziomie szczytowym w czasie wojny" - informuje Unione Italiana Food, stowarzyszenie reprezentujące producentów żywności we Włoszech. Wyższe koszty opakowań i logistyki również przyczyniły się do wysokich cen makaronu.

W oświadczeniu dodano, że cena produkcji makaronu wzrosła o 8,4% w ciągu roku, co jest "na równi ze średnim wskaźnikiem inflacji odnotowanym dla towarów konsumpcyjnych".

Czytamy też, że: "Koszty spadły, to prawda, ale nie wróciły do poziomów sprzed kilku lat i są nadal dość wysokie w porównaniu do tych odnotowanych w latach 2020/2021".