Cathie Wood ostrzega, że grozi nam Wielki Kryzys. Elon Musk: "Dokładnie tak!"
Cathie Wood / Fot. ARK Investment ManagementZdaniem Cathie Wood obecna sytuacja gospodarcza jest podobna do tej z 1929 r., kiedy rozpoczął się Wielki Kryzys. Dla wyjaśnienia, był to największy kryzys gospodarczy w historii kapitalizmu, trwał od 1929 do 1933 i objął praktycznie wszystkie kraje i dziedziny gospodarki. Więcej o Wielkim Kryzysie można poczytać np. na Wikipedii.
Sprawdź: Jak dorobić do pensji
Obecnie dyr. generalna Ark Invest, firmy zarządzającej inwestycjami, ostrzega że Rezerwa Federalna postępuje w taki sposób, jakby chciała wepchnąć światową gospodarkę w głęboką recesję.
Wood wyjaśniła, że bank centralny podniósł stopy procentowe, aby "stłumić spekulacje finansowe" i podobne działanie było zrealizowane w 1929 r. Następnie w 1930 r. Kongres uchwalił ustawę taryfową Smoota-Hawleya, która nałożyła ponad 50% cła na ponad 20 tys. towarów i pchnęła światową gospodarkę w Wielki Kryzys. "Jeśli bank centralny nie zmieni swojego podejścia, to, co stanie się na rynku, będzie przypominać rok 1929" - przestrzega Wood.
Elon Musk, szef Tesli, SpaceX i Twittera, zgodził się z twierdzeniami Cathie Wood:
Exactly
— Elon Musk (@elonmusk) November 12, 2022
Wood zwraca uwagę, że jeśli inflacja szybko się nie zmniejszy, to możemy wrócić do czasów jak w latach 20. Dodatkowo szefowa Ark Invest zwróciła uwagę, że w tamtych latach świat był w stanie wojny, dodatkowo była pandemia grypy hiszpanki, a inflacja gwałtownie wzrosła, osiągając szczyt na poziomie 24% w czerwcu 1920 r. Wówczas bank centralny USA reagował, podnosząc stopy procentowe z 4,6% do 7% w latach 1919-1920. Dziś mamy bardzo podobne realia.
Inflacja spadła później gwałtownie w ciągu jednego roku do ujemnych 15% w czerwcu 1921 r., a Fed obniżył stopy procentowe. Wood dodała, że obecnie mamy zbliżoną sytuację i nie zdziwiłaby się, gdyby w 2023 r. inflacja też okazała się ujemna.
Nastroje konsumenckie na rekordowo niskim poziomie
"Badanie nastrojów konsumenckich, przeprowadzone przez University of Michigan, jest na rekordowo niskim poziomie - poniżej poziomów osiągniętych w latach 2008-09 i 1979-82, co stwarza pułapkę podobną do tej z Wielkiego Kryzysu, kiedy nie powiodły się masowe bodźce monetarne" – ostrzegła szefowa Ark Invest.
Zobacz: Jak pisać maila
Politycy mogą proponować różne rozwiązania, ale obywatele po prostu wolą oszczędzać, czują niepewność finansową. Boją się, że sytuacja się pogorszy.
Wood zakończyła swoje komentarze na Twitterze, pisząc, że "obecne dni mają pewne echa z 1929. Bank centralny ignoruje też sygnały deflacyjne, a ustawa o chipach, która ma być wprowadzona, może zaszkodzić handlowi być może bardziej niż nam wszystkim się wydaje".