Bitcoin przekracza 47 tys. dolarów. Odrabia straty z początku roku

Bitcoin odzyskuje straty z początku roku / Fot. Ma
Bitcoin odzyskuje straty z początku roku / Fot. Materiały własne
Na rynku kryptowalut pojawia się nowa narracja, która sprawia, że Bitcoin staje się znów atrakcyjny.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Od początku roku nie widzieliśmy tak dobrych wyników Bitcoina i innych kryptowalut. Kapitalizacja całego rynku wynosi obecnie 2,2 biliona dolarów, a Bitcoin (BTC) ma wycenę 47 500 dol. Przez krótki czas udało się nawet osiągnąć wynik ponad 48 200 dol.

Tak dobrych wyników w sektorze krypto nie widzieliśmy od początku roku. Aktywa cyfrowe były raczej pogrążone w trendzie spadkowym, podobnie jak inne aktywa o dużym ryzyku, takie jak amerykańskie akcje spółek technologicznych. 

Sprawdź: Licznik słów

Sektor kryptowalut nie lubi jednak stagnacji. I choć wszyscy oczekiwali raczej kolejnych spadków, pojawiła się narracja, która trafia do inwestorów i jest dość świeża. Chodzi o to, aby BTC był traktowany jako waluta rezerwowa, "podpierająca" stablecoiny, które są oferowane w ramach usług stakingu (podobne do lokat z tradycyjnych finansów). 

Do Kwon, współzałożyciel i dyrektor generalny firmy stojącej za blockchainem Terra (LUNA), potwierdził, że od końca stycznia kupił BTC o wartości ponad 1 miliarda dolarów. Wszystko po to, aby zapewnić sobie walutę rezerwową i zabezpieczającą dla stablecoina UST, który opiera się na Terra i jest też wykorzystywany przy stakingu w Anchor Protocol.

Zobacz: Emotka

Analitycy wskazują również na inne wydarzenia związane z odnowionym optymizmem wokół kryptowalut, w tym z komentarzami sekretarza skarbu USB Janet Yellen, która od dawna krytykuje kryptowaluty. Yellen powiedziała w wywiadzie z 25 marca dla CNBC, że pomimo jej własnego sceptycyzmu co do tej klasy aktywów, "istnieją korzyści z kryptowalut i zdajemy sobie sprawę, że innowacja w systemie płatnosći może być zdrowa". 

Stratedzy z Bespoke Investment Group twierdzą, że obecnie BTC jest na pozionie zbyt dużego zakupu, opierając się na wskaźniku RSI, który wynosi 71. Aktywa są uważane za "zbyt wykupione", gdy RSI przekroczy 71, albo za "wyprzedane", jeśli spadnie on poniżej 30. Można więc uznać, że mamy do czynienia z krótkoterminowym wzrostem i czeka nas choćby niewielka korekta, ale z drugiej strony eksperci twierdzą, że nie zawsze się to sprawdza i czasami takie aktywności mogą zwiastować dalsze zyski.

ZOBACZ RÓWNIEŻ