Branża IT rośnie w siłę. Pracuje w niej prawie pół miliona Polaków

Biuro w branży IT,
Biuro w branży IT, fot. shutterstock
W Polsce działa blisko 36,8 tys. podmiotów specjalizujących się w różnego typu usługach IT. To 2,7 proc. wszystkich firm działających w Polsce. Z branżą IT zawodowo związanych jest 493 tys. osób, co stanowi 3 proc. wszystkich pracujących Polaków - wynika z analizy firm: Baker Tilly TPA i TPA Poland.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Firmy w branży IT

Jak wynika z raportu, na koniec 2022 roku firm świadczących usługi IT było 36,8 tys., podczas gdy na koniec 2021 roku było to jeszcze 34,6 tys., czyli nastąpił wzrost o 6,3 proc. Najwięcej z nich (według GUS) świadczy "usługi związane z oprogramowaniem" (18,8 tys.). W Polsce działa około 500 producentów sprzętu komputerowego i 625 producentów gier. Dla porównania, w 2020 roku deweloperów gier w Polsce było 486. 

Znaczące miejsce na rynku mają również firmy zajmujące się przetwarzaniem danych oraz zarządzające stronami internetowymi. W Polsce tego typu usługi świadczy ponad 7,8 tys. podmiotów. Doradztwo w branży IT świadczy prawie 5 tys. biznesów. 

Raport Baker Tilly TPA i TPA Poland przytacza dane przygotowane również przez firmę clutch.co. Obecnie na platformie zarejestrowanych jest ponad 150 tys. firm IT z całego świata, z czego ponad 4 tys. to firmy z Polski (część z nich świadczy usługi w różnych dziedzinach). Największą część, wynoszącą ponad jedną czwartą, stanowią producenci i projektanci oprogramowania. Kolejną pod względem liczebności grupą są deweloperzy internetowi (ponad 700 firm, tj. 17 proc.) oraz projektanci aplikacji mobilnych (562 – 14 proc.). Ponad 80 proc. zarejestrowanych w serwisie przedsiębiorstw zatrudnia nie więcej niż 50 osób, co pokazuje, że branża IT w Polsce w ogromnym stopniu jest rozproszona. 

Przeczytaj także: Jak pracuje się w IT?

Małe firmy rządzą w IT

 Jeśli spojrzymy na strukturę zatrudnienia to aż 99 proc. firm IT zatrudnia nie więcej niż 9 pracowników na etatach. Co więcej – według rożnych źródeł – w sektorze funkcjonuje od 130 tys. do ponad 150 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych. To co charakterystyczne dla tej branży to zatrudnianie na podstawie kontraktów i umów cywilnoprawnych. Ponad 80 proc. firm IT to podmioty działające w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Spośród ponad 36 tys. przedsiębiorstw specjalizujących się w IT, niespełna 50 zatrudnia powyżej 250 osób na podstawie umów o pracę. 

Najwięcej firm IT (zarówno spółki, jak i JDG) działa w województwach: mazowieckim, małopolskim oraz dolnośląskim. W sumie udział tych trzech województw wynosi ponad połowę w ogólnej liczbie przedsiębiorstw zajmujących się usługami IT.

Przejęcia w branży IT

W ostatnich 3 latach doszło w Polsce do prawie 80 znaczących transakcji M&A w sektorze IT. W ubiegłym roku było to 28 przejęć i fuzji, rok wcześniej – 31, a w 2019 roku – 19. Łączne przychody przejmowanych w tym okresie w Polsce podmiotów wynosiły prawie 2,2 mld PLN. Z kolei łączne przychody firm, które zostały kupione w ubiegłym roku wynoszą nieco ponad 1,1 mld PLN.

Największym przejęciem, zgodnie z danymi autorów raportów, był zakup 100 proc. udziałów w spółce Emitel przez kanadyjski Cordiant Digital Infrastructure za prawie 2 mld złotych. Emitel w 2021 roku miał prawie 500 mln złotych przychodów i 154 mln złotych zysku. Inna ważna transakcja to zakup Sygnity przez kanadyjską firmę Constellation Software. W 2021 roku Sygnity miało ponad 174 mln zł przychodów i ponad 48 mln złotych zysków. Strony nie ujawniły jednak wartości samej transakcji.

Wśród innych, największych przejęć, wymienić można: Predica przez szwajcarski SoftwareONE Holding (przychody Predici to 91 mln złotych), JCommerce przez Inetum Polska (przychody to prawie 77 mln złotych) czy Codete przez amerykański Exadel (przychody nieco ponad 50 mln złotych). 

Największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się producenci oprogramowania komputerowego, internetowego i oprogramowania do aplikacji mobilnych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ