Akcje Meta spadły o 22% ze względu na niższe zyski
Akcje Meta mocno w dół / Fot. AP Photo/Tony AvelarAkcje Meta spadły o 22,6% do 249,90 dol. po sesji głównej. Jeśli spadek utrzyma się do czwartkowego otwarcia (dziś), kapitalizacja rynkowa Meta może spaść nawet o 200 mld dolarów.
Inspiracje: Jason Sudeikis
Firma poinformowała, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2021 r. zarobiła 10,29 mld dol., czyli 3,67 dol. na akcję. To mniej o 8% z 11,22 mld dol., czyli 3,88 dol. na akcję, w tym samym okresie rok wcześniej. Przychody wzrosły natomiast o 20%, do 33,67 mld dol.
Według sondażu przeprowadzonego przez FactSet analitycy spodziewali się średnio 3,85 dol. na akcję, przy przychodach w wysokości 33,36 mld dol.
Za spadek zysków odpowiadają przede wszystkim inwestycje Meta w projekt metaverse. Dużo pieniędzy trafiło do Reality Labs, czyli segmentu obejmującego zestawy słuchawkowe do wirtualnej rzeczywistości oraz technologię rzeczywistości rozszerzonej.
Meta stawia na świat wirtualny. Czy to będzie dobra inwestycja?
Meta Platforms Inc., dawniej Facebook, przybrała nową nazwę jesienią ubiegłego roku. To wtedy Mark Zuckerberg, dyrektor generalny, sygnalizował nową ambicję, by stać się czymś więcej - konkretnie "firmą metawersum". Od tego czasu spółka przenosi zasoby i zatrudnia inżynierów, w tym z firm takich jak Google i Apple, którzy mogą pomóc w realizacji tej wizji.
Sprawdź: MBTI
Metaverse to coś na kształt internetu, ale przeniesionego do świata 3D. Zuckerberg opisał to jako "wirtualne środowisko", do którego możemy wejść, zamiast tylko ogladać je na ekranie telefonu czy komputera. Metaverse byłby miejscem, w którym ludzie - przynajmniej w teorii - mogliby się spotykać, pracować, bawić, a wszystko za pomocą gogli do wirtualnej rzeczywistości, okularów do rzeczywistości rozszerzonej, jak i odpowiednich aplikacji na smartfony lub inne urządzenia.
Zuckerberg wierzy, że metaverse będzie następną generacją internetu, i że będzie to duża część gospodarki cyfrowej. Oczekuje, że w nadchodzących latach ludzie zaczną postrzegać Meta jako firmę od metawersu, a nie tę, która zajmuje się przede wszystkim social mediami.
Na razie jednak to tylko zapowiedzi. A to może odstraszyć inwestorów, którzy preferują natychmiastowe lub przynajmniej szybkie wyniki inwestycji. Jak zauważa Insider Intelligence, istnieje duża niepewność co do inwestycji tego rodzaju, i czy będzie ona miała pozytywny wpływ na wyniki spółki.
Debra Aho Williamson, analityk z Insider Intelligence, przyznała, że oferta metaverse będzie początkowo wysoce eksperymentalna. "Prawdopodobnie nie przyniesie dużych przychodów w krótkim czasie" - twierdzi ekspertka.