500 euro - banknot, który znika z obiegu, lecz zachowuje wartość
Fot. shutterstock.Wbrew krzykliwym tytułom w mediach, banknoty 500 euro nie przestaną być akceptowane od 2024 roku. Co więcej, EBC poinformował jedynie o zakończeniu jego emisji. Jest to legalny środek płatniczy, którego wartość zostanie zachowana bezterminowo. Problemem może być jedynie jego akceptacja przez sprzedawców, ale to kwestia indywidualna. Osoby posiadające banknoty o takim nominale mogą nadal ich używać lub wymieniać na banknoty o mniejszym nominale w bankach.
Na początku stycznia sprawa wróciła na nagłówki portali informacyjnych ze względu na nieprawdziwe informacje, według których ważność banknotu 500 euro miała skończyć się wraz z rozpoczęciem 2024 roku. Warto też zauważyć, że mimo stopniowego wycofywania banknotu 500 euro z obiegu, nadal pozostaje on legalnym środkiem płatniczym.
Banknoty 500 euro nie są już drukowane
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego (EBC) o stopniowym wycofywaniu banknotu 500 euro z obiegu, ogłoszona w 2019 roku, była podyktowana głównie obawami związanymi z możliwością wykorzystywania tego banknotu do nielegalnych działań, takich jak pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu. Banknot o wysokim nominale, taki jak 500 euro, ze względu na swoją wartość i łatwość transportu, mógł być wykorzystywany do ukrywania dużych sum pieniędzy na stosunkowo małej przestrzeni.
Dodatkowo, banknot 500 euro nie był powszechnie stosowany w codziennych transakcjach detalicznych, co czyniło go mniej istotnym dla normalnego obiegu pieniądza. Jego głównym zastosowaniem były duże transakcje, często poza oficjalnym obiegiem pieniężnym.
Kuba Wojewódzki odcina się od Janusza Palikota. "To mój największy błąd inwestycyjny"
Teorie spiskowe wokół banknotu 500 euro
EBC podkreślił, że wycofanie banknotu 500 euro nie miało na celu ograniczenia lub zmiany całkowitej ilości gotówki w obiegu. Inne banknoty euro, w tym te o niższych nominałach, nadal są wytwarzane i dystrybuowane przez banki centralne strefy euro, aby zaspokoić zapotrzebowanie na gotówkę.
Co ciekawe temat wycofania banknotu stał się podstawą teorii spiskowych o tym, że Unia Europejska zmierza do wycofania gotówki z obiegu. Szczególnie na grupach osób o konserwatywnych poglądach, niechętnych wobec otwartej polityki UE, można znaleźć wiele wpisów, gdzie artykuły o wycofaniu 500 euro są podawane jako przykład rzekomo rozpoczętego procesu pozbawiania ludzi możliwości niekontrolowanych zakupów. Rzeczywiście gotówka pozwala na wydawanie pieniędzy w sposób anonimowy i jest to jedna z podstawowych zalet operowania ją, często nazywana mianem jednej z wolności obywatelskich. Nikt jednak nie zamierza pozbawić nas tego prawa. Poza tym są sposoby na obejście płatności cyfrowych w taki sposób, by system nie mógł skojarzyć konkretnego człowieka z wydatkiem.
Ekspert od cyberbezpieczeństwa przegonił programistę. Firmy szukają pracowników do ochrony danych
Fakty Dotyczące Banknotu 500 Euro
Wbrew powszechnym opiniom, fałszerstwa banknotów euro są rzadkością. Jak wskazuje Spider's Web Biz w 2022 roku, na każdy milion banknotów euro w obiegu, wykryto zaledwie 13 podróbek. Co ważne, banknot 500 euro stanowi zaledwie 1,7 proc. tych fałszerstw.
"Nie jest jasne, skąd wzięły się fałszywe informacje o wycofaniu banknotu 500 euro. Możliwe, że źródłem dezinformacji była niezrozumiana informacja EBC o planowanej na przyszły rok zmianie wzorów banknotów euro, w której nie będzie już miejsca dla banknotu o nominale 500 euro" - podkreśla autor artykułu Jacek Bereźnicki.
Podsumowując w sprawie finansów najlepiej sprawdzać informacje u źródła, w tym wypadku na stronie Europejskiego Banku Centralnego.