50 najbogatszych Polek - energetyka, farmacja, jogurty i fitness

bogate polki
Fot. shutterstock.
Rozsądne gospodarowanie dziedziczonym majątkiem lub popularnością - w rankingu "Wprost" znajdziemy królowe fitnessu, farmacji i energetyki, ale przede wszystkim potęgi, które początek miały w rodzinnych firmach.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak co roku tygodnik „Wprost” wyłonił 50 najbogatszych Polek. Dominika Kulczyk, Barbara Komorowska i Małgorzata Adamkiewicz – trio najbogatszych Polek na dobre umościło się na podium rankingu „Wprost”, bo powtórzyły zeszłoroczny sukces.

Rekordowa kwota  

Wspólnie kobiety zebrały 31 mld złotych, czyli o miliard więcej niż przed rokiem. To rekordowa kwota pokazuje, że z kryzysy nie są straszne paniom na prowadzeniu i potwierdza tezę o bogaceniu się najbogatszych.

Oczywiście nie we wszystkich przypadkach, gdyż niektóre nazwiska wypadły z rankingu właśnie z powodu pandemii, czy innych czynników globalnych, takich jak wojna w Ukrainie.

Dominika i długo, długo nikt

Na prowadzeniu, bez zmian, uplasowała się Dominika Kulczyk z majątkiem o wartości 9 mld zł. Jak wskazuje „Wprost” od zeszłego roku fortuna najbogatszej Polski wzrosła w ciągu roku o 700 mln zł, co można tłumaczyć wzrostem kursu akcji Polenergii. Były tygodnik (obecnie portal internetowy) wyjaśnia, że „udziały w największej prywatnej grupie energetycznej w kraju to właściwie jedyny biznes, jaki córka odziedziczyła po zmarłym przed 7 laty ojcu, Janie Kulczyku”.

Drugie miejsce zajęła Barbara Komorowska, przedsiębiorczyni rodzinnej firmy o nazwie, której trudno nie kojarzyć. To do imienia i nazwiska Polki pochodzi marka Bakoma. W ciągu roku jej majątek powiększył się o 100 mln złotych do 2,2 mld.

Na trzeciej pozycji jest Małgorzata Adamkiewicz, twórczyni marki Adamed, jednej z największych firm farmaceutycznych w kraju. Obecnie zarządza majątkiem o wartości 2 mld zł (w ciągu roku zyskała około 100 mln zł).

Portal Bankier.pl podsumował ranking ciekawym tytułem „Dominika Kulczyk, potem długo, długo nikt”. I rzeczywiście majątek najbogatszej Polki jest o przeszło dwa razy wyższy niż środki skumulowane przez dwie panie zajmujące 2. i 3. pozycję. Warto zauważyć, że Dominika Kulczyk wielokrotnie przekazywała ogromne środki na walkę z biedą.

Królowe fitness

W rankingu znajdziemy też trenerki firness, które potrafią dobrze inwestować i odcinać kupony ze swojej popularności. 24. miejsce w rankingu przypadło Annie Lewandowskiej z majątkiem w wysokości 313 mln zł, a na 31. miejscu znajdziemy Ewę Chodakowską z fortuną o wartości 210 mln zł.

Powroty i debiuty

Na listę powróciła Magdalena Mucha, która w Częstochowie prowadzi gigantyczną hurtownię ze sprzętem telekomunikacyjnym. Jest też Maria Magdalena Kwiatkiewicz dzierżąca majątek z zysków producenta biżuterii YES.

„Pojawiły się [w rankingu] Wioletta Bodnaruś i Dorota Łękawa, które wspólnie trzymają ponad połowę udziałów we wrocławskiej spółce technologicznej Spyrosoft. Jej kurs akcji w ciągu roku wzrósł o ponad 80 proc. głównie dzięki wzrostom branży e-commerce, dla której ich firma dostarcza oprogramowanie” – wyjaśnia Szymon Krawiec, dziennikarz Wprost.

Próg wejścia do rankingu wyniósł, podobnie jak przed rokiem, 63 mln zł. Tyle trzeba było mieć, żeby zadebiutować na tegorocznej liście 50 najzamożniejszych Polek. W 2020 roku było to o 10 mln mniej – 53 mln zł (wtedy jednak wyróźniono sto kobiet).

ZOBACZ RÓWNIEŻ