15 najbardziej wpływowych Polek w branży finansowej

15 najbardziej wpływowych 
Polek w branży finansowej.
15 najbardziej wpływowych 
Polek w branży finansowej. / Fot. mat. pras.
W sektorze finansowym liczebnie dominują kobiety, choć jego stery ciągle trzymają głównie mężczyźni. „My Company Polska” przedstawia 15 Polek, które sprawiają, że – mimo trudności – sektor ten odważnie kroczy ku równości płci.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 3/2024 (102)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Według raportu PWC „Women in Work Index 2022” sektor finansowy jest liderem polskiej różnorodności. W branży tej kobiety stanowią 24,7 proc. we władzach dużych spółek. To jedyna branża, w której ich udział na szczytach organizacji przekracza jedną piątą. Na drugim miejscu znalazł się segment nieruchomości z wynikiem 18,8 proc., a więc wynikiem dużo, dużo gorszym.

Czy to dobry wynik? Na pewno tak. Ale, mimo wszystko, wciąż niezadowalający. Na czele jedynie dwóch dużych polskich banków stoją kobiety. A przecież generalnie doskonale radzą sobie na stanowiskach prezesek i dyrektorek zarówno polskich, jak i międzynarodowych instytucji finansowych. „My Company Polska” przedstawia subiektywne zestawienie (w kolejności alfabetycznej) 15 Polek, które rządzą finansami.

1.

Joanna Erdman

Prezeska Fundacji Polska Bezgotówkowa

Pasjonatka cyfryzacji, technologii i nowoczesnych rozwiązań płatniczych. Od września 2022 r. jest prezeską Fundacji Polska Bezgotówkowa, z którą jest związana od początku działalności tej organizacji (m.in. współtworzyła założenia Programu Polska Bezgotówkowa). W 2023 r. w plebiscycie organizowanym przez magazyn „Home&Market” została uznana za jedną z 50 Najbardziej Wpływowych Kobiet w Polsce.

Karierę bankową rozpoczynała w Grupie Pekao S.A., później była współzałożycielką mBanku – pierwszego wirtualnego banku w Polsce – działającego obecnie też w Czechach i na Słowacji. Doradzała także w European Payment Advisory Commitee oraz w Visa Client Council. Współtworzyła takie marki jak MultiBank, Orange Finanse, BLIK, mojeID. Za aktywność i kreatywność w działalności na rzecz rozwoju sektora bankowego została wyróżniona Nagrodą im. prof. Remigiusza Kaszubskiego, a wcześniej - medalem im. M. Kopernika.

2.

Beata Janczur

Wiceprezeska Credit Agricole

Z wykształcenia psycholożka. Pracę w Credit Agricole rozpoczęła w 2007 r. jako dyrektorka zarządzająca pionem HR. Wcześniej pracowała m.in. w bankowości w Holandii i Rosji. Od lat angażuje się w działania na rzecz równości i różnorodności. – Mnogość punktów widzenia i refleksji jest atutem każdej firmy, która chce się rozwijać i dostosowywać do stale zmieniającego się świata. Dlatego inwestujemy w projekty, które wspierają i promują różnorodność w firmie. W środowisku pracy, które szanuje każdego z nas, możemy się skupić na innowacyjności i produktywności – dwóch elementach absolutnie niezbędnych do codziennej realizacji naszej misji – mówiła w jednym z wywiadów.

3

Marta Kightley

I wiceprezeska NBP

Zanim przyszła do Narodowego Banku Polskiego zatrudniona była na stanowisku profesorki w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Tam poznała Adama Glapińskiego, obecnego szafa banku centralnego. Jako naukowczyni specjalizowała się m.in. w gospodarce Korei Południowej (pracowała nawet w polskiej ambasadzie w Seulu). Rzadko się wypowiada publicznie i nie znamy jej dokładnych poglądów na politykę pieniężną, ale jest niezmiernie lojalna wobec swego kontrowersyjnego szefa. Teoretycznie jej wpływy mogą wzrosnąć – gdyby obecna większość rządowa postawiła Glapińskiego przed Trybunałem Stanu, ona prawdopodobnie zaczęłaby pełnić obowiązki prezeski NBP.

4.

Anna Kozłowska

Prezeska fintechu Finiata

W zestawieniu „My Company Polska” nie mogło zabraknąć przedstawicielki startupu. Od dwóch lat Anna Kozłowska stoi na czele Finiaty, niemieckiego fintechu, który od siedmiu lat podbija także rynek polski. Kozłowska wcześniej była jego Country Manager Poland, obecnie odpowiada za całościową strategię biznesową firmy, a także umacnianie relacji z partnerami i inwestorami.

Działalność w naszym kraju Finiata rozpoczęła od świadczenia usług faktoringowych skierowanych do mikro i małych przedsiębiorców. Teraz, w ciągu dwóch lat, chce wesprzeć ultraszybkim i wygodnym finansowaniem w formule embedded lending kilka tysięcy rodzimych mikro, małych i średnich firm. Ma na to zapewnione 20  mln euro od brytyjskiego Fasanara Capital.

5.

Monika Król

Wiceprezeska Polskiego Standardu Płatności

Polski Standard Płatności to firma będąca właścicielem i operatorem systemu BLIK, który już wiele lat temu podbił polski rynek transakcji bezgotówkowych oraz ułatwił wypłaty z bankomatów. Monika Król jest jedną z osób odpowiedzialnych za sukces tego fintechu. Ma kilkunastoletnie doświadczenie w branży finansowej, a także jako przedsiębiorczyni, inwestorka oraz doradczyni do spraw marketingu i strategii. Wcześniej pełniła m.in. funkcję dyrektorki zarządzającej w Banku BPH, a także dyrektorki marketingu i komunikacji korporacyjnej Grupy BNP Paribas w Polsce. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji oraz kierunku Zarządzanie i Marketing na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła także programy menedżerskie w Harvard Business School Executive Education i London Business School.

6.

Ewa Małyszko

Prezeska PFR TFI

Od 2017 r. stoi na czele instytucji zarządzającej funduszami i wspierającej przedsiębiorczość. Z wykształcenia ekonomistka, jest też absolwentką podyplomowego studium w zakresie metod ilościowych w analizie rynków finansowych w SGH. Ukończyła też prestiżowy Programme for the Executive Development dla kadry menedżerskiej wyższego szczebla w IMD Institute w Lozannie oraz program z zarządzania organizacją w Wallenberg Institute w Szwecji. Współautorka projektu wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych w Polsce. Aktywnie promuje długoterminowe oszczędzanie i edukację finansową oraz nowe technologie w sektorze finansowym. Od lat postuluje większy wpływ kobiet na sektor finansowy. - Polityka równościowa wpływa na realne wskaźniki biznesowe, takie jak mniejsza rotacja pracowników, szybsze powroty z urlopów macierzyńskich, lepszy wizerunek firmy czy większe szanse na rekrutacje najlepszych specjalistów – mówiła w jednym z wywiadów.

7.

Elżbieta Mączyńska-Ziemacka

Honorowa prezeska Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego

Emerytowana profesorka nauk ekonomicznych, zawodowo związana z SGH. Jedna z najbardziej wpływowych i utytułowanych polskich ekonomistek, doradzała kolejnym rządom i prezydentom. Ceniona komentatorka ekonomiczna, wielokrotnie krytykowała teorie neoliberalne, przez lata uważane w Polsce niemal za dogmat. – Jeśli nie zmienimy myślenia o roli państwa, może dojść do napięć społecznych i politycznych, które prowadzić mogą do głębokich, kosztownych destrukcji – ostrzegała w wywiadzie dla „My Company Polska”.

8.

Agnieszka Kłos-Siddiqui

Prezeska Provident Polska

Pierwsza Polka i pierwsza kobieta na stanowisku szefowej Provident Polska, wyznacza firmie nie tylko nowy kierunek biznesowy, ale też rewolucjonizuje styl pracy. W firmie wdrożyła m.in. program „Siła Kobiet Providenta”, którego celem jest wzmacnianie kobiet i ich motywacji do budowania ścieżki kariery. Wcześniej biznesowe szlify zdobywała w firmie Ernst & Young Audit Sp. z o.o., z którą była związana przez ponad osiem lat, i w angielskiej firmie Greig Middleton zajmującej się doradztwem i usługami maklerskimi. W czerwcu 2022 r. została pełnomocniczką zarządu Pracodawców RP ds. Równego Traktowania Kobiet i Mężczyzn. – Postrzegam to jako szansę, by jeszcze aktywniej działać na rzecz budowania pozycji kobiet w biznesie i reprezentować ich ambicje. Wierzę, że to właśnie równowaga na wszystkich szczeblach pozwala w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w zespole, a tym samym prowadzi do osiągania sukcesów w biznesie – deklarowała.

9.

Iwona Sroka

Prezeska Rady Giełdy

W lutym została pierwszą w historii kobietą stojącą na czele rady nadzorczej warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Wcześniej wymieniano ją też jako potencjalną prezeskę GPW. Obecnie jest członkinią zarządu firmy Murapol, która ostatnio zadebiutowała na warszawskim parkiecie. W przeszłości była prezeską Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Obroniła doktorat na SGH, jest adiunktką na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi autorskie wykłady na temat funkcjonowania giełdy, rynków kapitałowych, polityki mieszkaniowej oraz ESG. Była jedną z Ambasadorek Równości w Biznesie w ramach realizowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej projektu „Równość kobiet i mężczyzn w procesach podejmowania decyzji ekonomicznych”. W 2018 r. znalazła się w prestiżowym wydawnictwie „The World’s Most Influential People in Market Structure” wśród osób mających największy wpływ na rozwój rynków kapitałowych na świecie.

10.

Elżbieta Światopełk–Czetwertyńska

Prezeska Citi Handlowy

Jedyna kobieta stojąca na czele naprawdę dużego banku w Polsce. Jako 9-latka wyjechała z Krakowa do Ekwadoru. Po skończeniu studiów w Wielkiej Brytanii (uniwersytet w Reading) dołączyła do Grupy City, przez 27 lat pracując m.in. w Ekwadorze, Dominikanie i Stanach Zjednoczonych. W 2004 r. wróciła do Polski, dołączając do Banku Handlowego w pionie zarządzania ryzykiem. Później pracowała jeszcze w Kolumbii, Szwajcarii, Monako i Lichtensteinie. Obecne stanowisko piastuje od czerwca 2021 r.

11.

Joanna Tyrowicz

Członkini Rady Polityki Pieniężnej

Najbardziej barwna i niepokorna członkini Rady Polityki Pieniężnej. W tej chwili jest mniejszościową przedstawicielką w tym gremium opcji opozycyjnej w stosunku do obozu Zjednoczonej Prawicy, który namaścił na szefa NBP prof. Adama Glapińskiego. Słynie z ciętego języka. Ostatnio, oceniając opinię Rady dotyczącą budżetu państwa, powiedziała krótko: „jest równie bezsensowna, co poprzednie”.

Jest profesorką nauk ekonomicznych, od początku kariery związana z Uniwersytetem Warszawskim. Ukończyła także studia na Katholieke Universiteit Leuven w Belgii, przez lata zaangażowana w pracę organizacji pozarządowych i humanitarnych. Ceniona i często cytowana specjalistka od rynku pracy. Do rady Polityki Pieniężnej w 2022 r. powołał ją zdominowany przez ówczesną opozycję senat.

12.

Agnieszka Wolska

Wiceprezeska Banku BNP Paribas

Nadzoruje Obszar Bankowości MŚP i Korporacyjnej. Ukończyła Finanse i Bankowość w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ma ponaddwudziestoletnie doświadczenie w międzynarodowych bankach giełdowych. Jakiś czas temu „My Company Polska” zapytało ją, dlaczego ważny jest udział kobiet w zarządzaniu. – Kobiety działają inaczej niż mężczyźni, często są lepiej zorganizowane. Zwracają uwagę na operacyjność, nie tylko na to, jak układać duże puzzle. Są też w stanie znaleźć dziurę w całym, dostrzec, że coś nie gra – odpowiedziała. I radziła: – Kobiety powinny zmienić swą mentalność i nie bać się upominać o swoje.

13.

Katarzyna Zajdel-Kurowska

Dyrektorka w Banku Światowym

Wraca na stanowisko w Banku Światowym, którego została pozbawiona przez politykę – w 2022 r. jej następcą w Waszyngtonie został były prezes TVP Jacek Kurski. Na szczęście jedną z pierwszych decyzji nowego ministra finansów po ostatnich wyborach było odwołanie PiS-owskiego funkcjonariusza i przywrócenie Zajdel-Kurowskiej.

Jest ekonomistką, w przeszłości zasiadała w zarządzie NBP, była też ministrą finansów i dyrektorką w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Ostatnio była członkinią rady nadzorczej ING Banku Śląskiego, ale – ze względu na wyjazd do USA – musiała zrezygnować z tej funkcji.

14.

Magdalena Zajkowska

Wiceprezeska Nest Banku

Obecną funkcję pełni od niespełna roku. W branży HR ma 17-letnie doświadczenie. Absolwentka studiów ekonomicznych, ukończyła również Coaching Essentials Program, a także szereg szkoleń z przywództwa i zarządzania zespołami. W zarządzie banku odpowiada za pion Komunikacji i HR, a także kwestie zrównoważonego rozwoju. Z Nest Bankiem związana od początku jego działalności. Specjalizuje się w budowaniu efektywności zespołów oraz optymalizacji ich pracy. – Zadowolenie pracowników wprost rzutuje na ich efektywność, zaangażowanie i chęć do osiągania ponadprzeciętnych wyników. Zadowolony pracownik to zadowolony klient – mówiła po objęciu funkcji wiceprezeski.

15.

Magdalena Zmitrowicz

Wiceprezeska Pekao S.A.

W banku nadzoruje Pion Bankowości Przedsiębiorstw. Bankowiec z ponaddwudziestoletnim doświadczeniem w kraju i za granicą. Do Pekao dołączyła w 2018 r. jako dyrektorka zarządzająca w Departamencie Bankowości Korporacyjnej i jeszcze w tym samym roku została wiceprezeską. Od lat działa na rzecz zwiększenia roli kobiet w sektorze finansów, m.in. jest inicjatorką programu „Bez cukru”. Absolwentka studiów Executive MBA na Uniwersytecie Warszawskim, studiów podyplomowych na Stanford Graduate Business School oraz Uniwersytetu Gdańskiego.

W wywiadzie dla „My Company Polska” mówiła, że w bankowości od dawna jest dużo kobiet, choć niestety, im wyższe stanowiska, tym jest ich mniej. – Myślę, że przez lata, obserwując mężczyzn robiących kariery, zbyt często starałyśmy się ich naśladować. U wielu z nas wykształciło to mocno rywalizacyjne podejście. To przykre, ale ciągle się zdarza, że wzajemnie nie wspieramy się wystarczająco mocno. Na szczęście to się zmienia, ja w każdym razie przywiązuję do tego aspektu dużą wagę. Jedno jest pewne: niezależnie od zachodzących zmian w zarządzaniu, kobiety muszą się nauczyć wspierać siebie nawzajem – tłumaczyła.

My Company Polska wydanie 3/2024 (102)

Więcej możesz przeczytać w 3/2024 (102) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie