umowy o dzieło
zobacz inne tematyNowe uprawnienia PIP. Nareszcie będzie mogła walczyć z umowami śmieciowymi, posypią się kary
Szykują się istotne zmiany w kompetencja Państwowej Inspekcji Pracy. Urząd będzie mógł wreszcie zająć się nieprawidłowościami w zatrudnianiu na umowy cywilnoprawne, a także zmusić pracodawców do zmiany umowy na etat. Do tej pory PIP w ogóle nie zajmował się kwestiami umów zlecenie i dzieło. Nowe przepisy mają być orężem dla pracodawców naciągających przepisy. Ci, u którym kontrola wykaże nieprawidłowości, zapłacą karę.
Spadek liczby umów o dzieło: Trend, który może zmienić rynek pracy
Pierwsze półrocze 2024 roku przyniosło ciekawe dane z rynku pracy w Polsce. Jak wynika z najnowszych statystyk Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, liczba zgłoszonych umów o dzieło osiągnęła najniższy poziom od początku prowadzenia rejestru tych umów. Zarejestrowano jedynie 696 tysięcy takich umów, co stanowi znaczący spadek w porównaniu do poprzednich lat.
Prezes ZUS: w tym roku zawarto już ponad 1,2 mln umów o dzieło
Od 1 stycznia do 30 września tego roku zawarto ponad 1,2 mln umów o dzieło. Najwięcej w sierpniu oraz we wrześniu – poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Pełne ozusowanie zleceń już od 2022 roku. "Przyjrzymy się czy nie będzie nadużywania umów o dzieło"
Wszystkie umowy zlecenia będą ozusowane już od 1 stycznia 2022 roku - zadeklarował Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną. W tym momencie rząd nie planuje ozusowania umów o dzieło, ale będzie przyglądał się, czy nie będą one nadużywane.
Zaledwie 600 pozycji w rejestrze umów o dzieło. Przedsiębiorcy zignorowali nowe przepisy?
Od początku stycznia każdy przedsiębiorca musi zgłaszać podpisane umowy o dzieło do specjalnego rejestru. Tymczasem przez pierwszy tydzień miesiąca, jak donosi portal money.pl, w rejestrze pojawiło się zaledwie 600 umów.