Wyzwól się z łańcucha z(n)ależności
Podcast dla przedsiębiorców "Przyspiesz biznes"z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 9/2022 (84)
Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!
W „normalnych” czasach gospodarka przypomina dobrze naoliwione, szybko kręcące się koło. Pieniądz krąży między firmami, dzięki czemu te mogą inwestować i lepiej się rozwijać. W efekcie tworzy to możliwości do wzrostu innych firm. Kiedy istnieje realne zagrożenie dla sprawności tego mechanizmu, pojawia się problem. Dziś mamy z nim do czynienia – zatory płatnicze stają się coraz większym wyzwaniem dla polskiego biznesu.
Faktoring pomocą dla firm
Dziś przedsiębiorstwa mogą skorzystać z faktoringu. To rozwiązanie, które nie tylko przyspiesza obrót pieniądza w gospodarce (otrzymujemy pieniądze bez konieczności oczekiwania na kontrahenta), ale także pomaga uchronić się przed nierzetelnym działaniem ze strony partnera biznesowego. Teorię potwierdza praktyka. Jak wynika z Badania postrzegania faktoringu wśród przedsiębiorców przeprowadzonego przez Polski Związek Faktorów wśród blisko połowy przedsiębiorców faktoring jest postrzegany jako skuteczny sposób na poprawę płynności finansowej.
– Dane pokazują, że przede wszystkim duże firmy coraz częściej i na większą skalę korzystają z faktoringu, wystawiając faktury z odroczonym terminem płatności. W pierwszym półroczu 2022 r. rynek faktoringowy w Polsce urósł aż o 33 proc. w porównaniu z pierwszymi sześcioma miesiącami ubiegłego roku. Właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych i małych spółek to jednak wciąż jeszcze segment, który pozostaje do zagospodarowania w tym zakresie. Usługa faktoringu nie jest obecnie tak dobrze rozpoznawalna i chętnie wybierana jak inne instrumenty finansowe – chociażby jak dotychczas – te kredytowe. W dzisiejszych czasach tracą one jednak coraz bardziej na swojej atrakcyjności na korzyść faktoringu – wskazuje Jan Masztalski, szef sprzedaży w Apfino.
W odróżnieniu od tradycyjnego kredytu obrotowego, koszt faktoringu jest niezależny od stawki WIBOR. Ponadto usługa dostępna jest dla wszystkich firm: zarówno małych czy dużych, ale także i nowych. Dodatkowo środki pozyskane w ten sposób należą od początku do przedsiębiorstwa i można je wykorzystać na dowolny cel.
Cyfryzacja na całego
Dziś z faktoringu można skorzystać w prosty i szybki sposób, dosłownie nie wychodząc z domu czy biura. Gotowe rozwiązania są dostępne chociażby z poziomu systemu księgowego Comarch ERP i dzięki platformie Apfino. Mogą z nich skorzystać zarówno pracownicy działów finansowych i/lub księgowych, jak również sami przedsiębiorcy. Za pomocą platformy można wnioskować o produkty finansowe i weryfikować status sprawy, a także dzięki nim firmy mają dostęp do swoich faktur przechowywanych w chmurze. Takie procedury można realizować błyskawicznie, co jest wielkim plusem w dzisiejszych, niezwykle dynamicznych czasach.
Kiedy pojawią się problemy
Faktoring nie jest jedynym sposobem na utrzymanie płynności finansowej. W likwidowaniu zatorów płatniczych pomoże także windykacja. Przedsiębiorcy boją się jednak utraty relacji z kontrahentami albo nie mają pracowników, którzy mają kompetencje i czas do zajmowania się takimi sprawami. W odpowiedzi na te potrzeby powstała usługa windykacji polubownej. Polega ona na negocjowaniu z dłużnikiem jak najszybszej spłaty zobowiązania bez udziału sądu i w granicach wszelkich obowiązujących przepisów prawa. Co więcej, na rynku działa usługa realizowana poprzez system Comarch ERP i platformę Apfino, która umożliwia windykację na koszt dłużnika.
Jak tłumaczą przedstawiciele Apfino, samo zlecenie usługi polubownego odzyskiwania pieniędzy jest bezpłatne – koszty prowizji ponosisz tylko w sprawach zakończonych sukcesem, czyli spłatą zadłużenia. Zgodnie z prawem (dokładniej ustawą o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych), możesz obciążyć dłużnika wszystkimi poniesionymi kosztami windykacji. Tą procedurą zajmuje się firma windykacyjna, w ramach złożonego wniosku online.
Więcej możesz przeczytać w 9/2022 (84) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.