To danie będzie po raz pierwszy w kosmosie. Kielecka firma przygotowała menu dla polskiego astronauty
![Lyofood](/images/18009/4f69ed0fac167d60516ca055f4d53c3a.webp)
Stołówka w stanie nieważkości
Firma Lyofood produkuje żywność liofilizowaną i stworzyła dla astronautów specjalne polskie menu we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. Przepisy opracował znany restaurator, Mateusz Gessler.
Sławosz Uznański-Wiśniewski zabierze ze sobą:
- pierogi z kapustą i grzybami – to danie znajdzie się po raz pierwszy w historii w kosmosie!
- zupa pomidorowa z makaronem
- „leczo” z kaszą gryczaną
- kruszonka z jabłkiem
![](/files/0gVSSabbXeOO1R6OpM0H.webp)
Misja IGNIS
Misja IGNIS w ramach lotu Axiom Mission 4, w której będzie uczestniczył nasz rodak, startuje wiosną 2025. Realizowana we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) oraz firmą Axiom Space misja IGNIS jest polską częścią misji AX-4. W jej ramach przeprowadzonych zostanie 13 eksperymentów naukowych, mających znaczenie dla rozwoju medycyny, biologii, technologii kosmicznych i sztucznej inteligencji.
Eksperymenty prowadzone na orbicie mogą realnie wspierać i uzupełniać te realizowane na ziemi. Wśród zaplanowanych w ramach misji znajdują się badania nad wpływem mikrograwitacji na układ odpornościowy człowieka, rozwój czujników promieniowania kosmicznego czy stabilność nanomateriałów w warunkach kosmicznych.
![](/files/3Q42gAh6PkPAxocs1MiR.webp)
Z polskim astronautą na pokładzie
Sławosz Uznański-Wiśniewski jest jednym z członków załogi misji AX-4. Będzie on drugim Polakiem w historii lotów kosmicznych i pierwszym, który spędzi czas na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wraz z nim wyruszą Amerykanka Peggy Whitson, Węgier Tibor Kapu i Shubhanshu Shukla z Indii.
Polak został wybrany do rezerwy astronautów ESA w 2022 roku. Specjalizuje się w inżynierii kosmicznej i systemach odpornych na promieniowanie kosmiczne. Na Międzynarodową Stację Kosmiczną zabierze ze sobą pamiątki związane z Polską i naszymi rodakami, a także wspomniane polskie dania.
– Jestem dumny z tego, że jestem Polakiem, że mogę tutaj być i zabrać polską flagę ze sobą na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jedna z nich to ta, którą w 1978 roku miał ze sobą generał Hermaszewski, więc jest to kontynuacja tego lotu symbolu. Razem z całą Europą budujemy technologie i pracujemy po to, żeby przywieźć nowe usługi oraz rozwiązania dla ludzi na Ziemi. Myślę, że to jest dopiero początek i nie mogę się doczekać kolejnych kroków - powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas spotkania z premierem, Donaldem Tuskiem.
"W ostatnich latach Polska znacząco zwiększyła swoje zaangażowanie w sektor kosmiczny. Znajdujemy się na siódmym miejscu państw, które inwestują najwięcej środków w tym obszarze. Tylko w 2025 r. nasza składka do Europejskiej Agencji Kosmicznej wyniosła ok. 140 mln zł (33,5 mln euro) w ramach programów obowiązkowych oraz 672 mln zł (160 mln euro) na programy opcjonalne" – czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Jak zostać astronautą
...Albo kierowcą F1, przedsiębiorcą, kardiochirurgiem, budującym roboty, finansistą… Ile dzieci, tyle marzeń – najważniejsze, żeby nigdy z nich nie rezygnować.