Samurai Labs z maksymalnym grantem

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe 83
Samurai Labs, pierwsze w Polsce laboratorium badań nad sztuczną inteligencją otrzymało maksymalny grant z I Fazy Instrumentu MŚP, konkursu organizowanego w ramach europejskiego programu Horyzont 2020.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

 

Samurai Labs, pierwsze w Polsce laboratorium badań nad sztuczną inteligencją otrzymało maksymalny grant z I Fazy Instrumentu MŚP, konkursu organizowanego w ramach europejskiego programu Horyzont 2020. 

Horyzont 2020 to program, który wspiera tylko przełomowe innowacje, mające potencjał na wdrożenie w skali międzynarodowej. Projekt Samurai Labs, który dotyczy wykrywania i redukcji przemocy w sieci ma szansę rozwiązać globalny problem. Dlatego też otrzymał bardzo wysoką ocenę Europejskiej Rady Innowacji, która przyznała mu maksymalne, dostępne w tej rundzie dofinansowanie. To otwiera firmie dostęp do grantu z II Fazy Instrumentu MŚP o wartości 2,5 mln euro.

- Projekt Samurai Labs spełnia wszystkie warunki, konieczne do otrzymania grantu z programu Horyzont 2020. Wyróżnia się innowacyjnością, rozwiązujące realny problem społeczny, firma posiada interdyscyplinarny zespół naukowców i ekspertów. Cieszymy się, że mogliśmy jako CRIDO wesprzeć Samurai Labs w pozyskaniu grantu, a tym samym przyczynić się do rozwoju tego przedsięwzięcia – mówi Magdalena Zawadzka, partner w CRIDO

Przełomowa innowacja

Koncepcja Samurai Labs jest unikalna na skalę światową. Wykorzystuje sztuczną inteligencję tzw. trzeciej fali – technologię opartą o uczenie maszynowe połączone z wnioskowaniem. Dzięki temu rezultaty w detekcji przemocy, pedofilii czy innych zagrożeń czyhających na najmłodszych, jakie osiąga prototyp Samurai pozostawiają daleko w tyle amerykańskich potentatów pracujących nad podobnymi rozwiązaniami.

- Opracowywany prototyp poddajemy licznym i bardzo rygorystycznym testom, wykorzystując rzeczywiste dane pochodzące z forów internetowych oraz mediów społecznościowych. W ten sposób uczymy się, jaki kształt powinno przybrać docelowe rozwiązanie. Naszym celem jest fundamentalna zmiana w podejściu do ochrony - zatrzymanie przemocy zamiast reagowania po fakcie. Tworzymy pierwszego na świecie internetowego Samuraja, który będzie czuwał nad bezpieczeństwem dzieci – mówi Michał Wroczyński CEO Samurai Labs. 

Wśród beneficjentów ostatniej rundy wniosków w konkursie Instrument MŚP znalazły się takie projekty jak: satelitarny system monitorowania pożarów, szybki test przesiewowy na raka piersi, inteligentna ładowarka do urządzeń mobilnych oraz system Samurai. To pokazuje, że granty z programu Horyzont 2020 są przyznawane na prawdę wyjątkowym projektom. To, jak trudno znaleźć się w gronie beneficjentów pokazują także statystyki programu. Spośród 25 krajów oraz 2822 złożonych w tej rundzie wniosków, finansowanie uzyskały 274 projekty, z czego zaledwie trzy z Polski. Łączna kwota przyznana przez Komisję Europejską na innowacje to 13,7 miliona euro. Przez 6 lat trwania projektu, Polska z wykorzystanego dotychczas budżetu całego programu, czyli ok. 77 mld zł, otrzymała zaledwie 1,05 proc. środków. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ