Rosnące wydatki cudzoziemców w Polsce: 9,5 mld za pierwszy kwartał 2024 r.

Supermarket
Cudzoziemcy wydają w Polsce więcej niż Polacy za granicą. / fot. Pixabay.com
W pierwszym kwartale 2024 roku wartość zakupów dokonanych przez cudzoziemców w Polsce wyniosła imponujące 9,5 miliarda złotych. W tym samym okresie Polacy wydali za granicą 6,5 miliarda złotych. Dane te pochodzą z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) i wskazują na dynamiczny wzrost ruchu granicznego oraz wydatków zarówno cudzoziemców, jak i Polaków.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W dyskusjach na temat migracji Polacy nie raz dają się ponieść negatywnym emocjom. Warto zdawać sobie sprawę, że cudzoziemcy wspomagają gospodarką m.in. poprzez codzienne zakupy. Jak pokazują dane GUS w pierwszym kwartale 2024 roku odnotowano wzrost ruchu granicznego cudzoziemców o 2,4% i Polaków o 1,9% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wartość towarów i usług zakupionych przez cudzoziemców w Polsce oraz przez Polaków za granicą wzrosła odpowiednio o 6,7% i 16,6% w stosunku do pierwszego kwartału 2023 roku. Mowa o potężnych kwotach, bo w samym pierwszym kwartale 2024 roku wartość zakupów dokonanych przez cudzoziemców w Polsce wyniosła imponujące 9,5 miliarda złotych.

Struktura wydatków cudzoziemców

Cudzoziemcy, którzy przekroczyli lądową granicę Polski, najwięcej wydali na zakupy na granicy z Niemcami, co stanowiło 50,8% ich wydatków. Kolejne miejsca zajmowały granice z Ukrainą (19,3%), Czechami (14,0%), Słowacją (8,4%), Litwą (4,3%), Białorusią (2,9%) i Rosją (0,3%). Dominującą kategorią wydatków były towary nieżywnościowe, na które przeznaczono 78,7% całkowitych wydatków cudzoziemców. Na żywność i napoje bezalkoholowe cudzoziemcy wydali 13,4%, a na pozostałe usługi 7,8% - relacjonuje portal wiadomoscihandlowe.pl.

Czytaj dalej: Wielkie sieci wznawiają działalność w Ukrainie: Ikea idzie tropem H&M i Inditeksu

Wydatki Polaków za granicą

Polacy najwięcej wydali na zakupy za granicą przekraczając granicę z Niemcami, co stanowiło 64,4% ich wydatków. Inne znaczące wydatki miały miejsce na granicy z Czechami (23,0%), Słowacją (10,3%), Litwą (1,8%), Ukrainą (0,3%), Białorusią i Rosją (po 0,1%). Wydatki Polaków na towary nieżywnościowe stanowiły 57,5% ich ogólnych wydatków, na usługi 22,8%, a na żywność i napoje bezalkoholowe 8,0%.

W pierwszym kwartale 2024 roku wartość wydatków cudzoziemców zmniejszyła się o 5,9% w porównaniu do poprzedniego kwartału, podczas gdy wydatki Polaków wzrosły o 5%. Zróżnicowanie wydatków jest widoczne w zależności od przekraczanej granicy, co jest związane z celem podróży, sposobem podróżowania oraz długością pobytu.

Obcokrajowcy (w ramach MRG) wydali 85 mln zł tylko w pierwszym kwartale 2024 r.

W ramach małego ruchu granicznego odnotowano 213,8 tys. przekroczeń granicy Polski z Ukrainą, co stanowi wzrost o 6% w porównaniu do pierwszego kwartału 2023 roku, ale spadek o 9,1% w stosunku do poprzedniego kwartału. Wydatki cudzoziemców w ramach MRG w pierwszym kwartale 2024 roku wyniosły 85,1 mln zł.

Analiza danych GUS pokazuje rosnącą tendencję w wydatkach zarówno cudzoziemców, jak i Polaków. Mimo że Polacy nadal wydają mniej za granicą w porównaniu do wydatków cudzoziemców w Polsce, wartość tych wydatków systematycznie rośnie. Wzrost ruchu granicznego i wydatków wskazuje na rosnące znaczenie Polski jako atrakcyjnego miejsca zakupowego dla cudzoziemców oraz na zwiększającą się siłę nabywczą Polaków za granicą.

Czytaj dalej: Mont Blanc. Jakie są koszty wspinaczki na najwyższy szczyt Europy i co warto o nim wiedzieć?

ZOBACZ RÓWNIEŻ