Rosja podnosi stopy procentowe do 15%. Nie radzi sobie z inflacją

Rosja nie radzi sobie z inflacją / Fot. Getty Imag
Rosja nie radzi sobie z inflacją / Fot. Getty Images
Centralny bank Rosji podniósł swoją kluczową stopę procentową do 15%, próbując powstrzymać inflację i wesprzeć słabnącego rubla.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wyższa niż oczekiwano podwyżka stóp procentowych, o dwa punkty procentowe, zwiększa koszty pożyczek po raz czwarty z rzędu. Globalne tempo wzrostu cen było wysokie, częściowo z powodu inwazji Rosji na Ukrainę. Inflacja w Rosji wyniosła 6% we wrześniu.

W Rosji również zwiększyły się wydatki rządowe, ponieważ kraj ten przeznacza zasoby na swoją machinę wojenną.

Bank Rosji, centralny bank kraju, podniósł stopy procentowe o 7,5 punktu procentowego od lipca, próbując zredukować inflację do celu na poziomie 4%.

Obejmuje to niezaplanowane, awaryjne podniesienie stóp w sierpniu, gdy rubel spadł poniżej 100 wobec dolara, a Kreml wzywał do zaostrzenia polityki pieniężnej. "Aktualne naciski inflacyjne znacznie wzrosły do poziomu powyżej oczekiwań Banku Rosji" - czytamy w oświadczeniu.

Rosja żyje na kredyt

Popyt na dobra i usługi przewyższał podaż, a bank stwierdził, że występował wysoki wzrost kredytowania.

Zakłócenia w łańcuchach dostaw podczas pandemii koronawirusa pomogły podnieść ceny, a następnie inwazja Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku zakłóciła globalne dostawy żywności i podniosła koszty energii.

Inflacja cen żywności i energii były głównymi czynnikami podnoszenia ogólnych cen na świecie.

Na rosyjską gospodarkę wywiera również presję szybszy wzrost importu niż eksportu, oraz wzrost wydatków wojskowych na wojnę na Ukrainie.

Rosja była celem zachodnich sankcji w odpowiedzi na jej atak na Ukrainę. Rubel runął po wybuchu wojny, ale utrzymał się "pod kontrolą" przez kontrole kapitału i eksport ropy i gazu.

Jednak waluta straciła około jednej czwartej swojej wartości wobec dolara amerykańskiego od początku konfliktu.

Nie jest to pierwszy raz, gdy Bank Rosji gwałtownie podnosi stopy procentowe. Gdy Rosja zaatakowała Ukrainę po raz pierwszy, bank podniósł stopy z 9,5% do 20%, ale wkrótce potem zaczął je obniżać.

Podwyżki stóp procentowych mogą pomóc ustabilizować gospodarkę tylko do pewnego stopnia, a analitycy mówili, że Rosja może mieć problemy z przyciągnięciem inwestycji z powodu zachodnich sankcji. Głównym czynnikiem osłabienia rubla było uderzenie sankcji w handel Rosji.

Od wybuchu wojny wiele krajów UE, które były uzależnione od rosyjskiej ropy i gazu, zobowiązało się do rezygnacji z importu z tego kraju, a wiele z nich od tej pory znalazło alternatywne źródła dostaw.

Przywódcy UE wprowadzili plan ograniczenia cen, aby ograniczyć dochody Rosji z eksportu ropy, a kraj ten został również wykluczony ze Swift, międzynarodowego systemu płatności używanego przez tysiące instytucji finansowych.

Komisja Europejska powiedziała, że sankcje wobec Rosji działają. Eksport węgla spadł, a produkcja ropy w kraju spadła o więcej niż jedną czwartą - powiedziano w sierpniu.