Referencje dla pracownika. Co w nich umieścić i jak napisać

Referencje dla pracownika. Co w nich umieścić i jak napisać
Referencje stanowią element procesu rekrutacyjnego, w którym specjaliści HR weryfikują kandydatów. Zazwyczaj są one wystawiane przez pracodawców, aby polecić swoich byłych pracowników na nowe stanowisko. Referencje można dodać do CV, jednak niektórzy rekruterzy preferują pozyskiwać je telefonicznie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Choć w Polsce sprawdzanie referencji od poprzednich pracodawców jest rzadkością, zwłaszcza na niższych stanowiskach, przekazanie ich potencjalnemu pracodawcy może wyróżnić cię spośród innych kandydatów. Przekonasz się, dlaczego to ważne, a także zobaczysz wzór referencji do CV i dowiesz się, jak je dodać.

Co to są referencje?

Referencje to powszechnie stosowana metoda selekcji kandydatów do pracy, dzięki której rekruter może poznać ich charakter i styl pracy. Są to opinie o pracowniku, wystawione przez byłego pracodawcę lub współpracownika. Im lepsze referencje w CV, tym większe szanse na zatrudnienie. Referencje dla pracownika to pochwała jego pracy i rodzaj rekomendacji. Można je umieścić w CV, podając numer telefonu lub adres e-mail osoby, która może pozytywnie wypowiedzieć się o kompetencjach i umiejętnościach pracownika, lub dołączyć jako osobny dokument.

Czy referencje zawsze muszą pochodzić od pracodawcy? Chociaż rekomendacja od poprzedniego przełożonego ma największą wartość, można poprosić o referencje inne osoby. Jeśli uczestniczyłeś w projekcie zakończonym sukcesem, zapytaj kogoś z zespołu, czy zgodzi się potwierdzić, że dobrze się z tobą współpracuje i masz cenną wiedzę.

Referencje może również udzielić ktoś, z kim pracujesz na co dzień — współpracownik lub koleżanka/kolega z działu. Najważniejsze, aby była to osoba, która dobrze cię zna zawodowo i potrafi opisać lub opowiedzieć o tobie, używając konkretów. Proces sprawdzania referencji polega na tym, że rekruter kontaktuje się z wymienioną w CV osobą i prosi ją o opinię na twój temat. Są to tzw. referencje ustne. Istnieją także referencje pisemne, o których piszemy poniżej.

Sprawdź: Po jakim czasie kasują się punkty karne?

Jak napisać referencje? Przykład do CV i wzór

Nie ma ścisłych reguł dotyczących dodawania sekcji z referencjami. Ważne, aby nie umieszczać jej kosztem innych standardowych elementów CV. Choć referencje mogą być pomocne, nie są ważniejsze niż twoje doświadczenie i umiejętności.

Dlatego mała sekcja z referencjami powinna znaleźć się w dolnej części życiorysu — po opisie celu zawodowego, umiejętności, doświadczenia i edukacji. Po referencjach można dodać sekcję z umiejętnościami językowymi, hobby oraz szkoleniami. Referencje to dodatkowe informacje, które nie powinny przysłaniać obowiązkowych sekcji CV.

Wpisując referencje do CV, nie umieszczaj zbyt wielu kontaktów. Rekruter nie potrzebuje książki telefonicznej z numerami wszystkich osób, z którymi pracowałeś. Aktualne referencje od współpracownika, bezpośredniego managera lub szefa firmy są wystarczające, zwłaszcza że CV powinno zajmować maksymalnie 2 strony. Oto przykład referencji w CV:

Referencje do CV — wzór

Przykład pisemnych referencji dla pracownika:

Miejscowość, data
Imię i nazwisko pracodawcy
Stanowisko
Nazwa firmy

LIST REFERENCYJNY

Pan/Pani [Imię i nazwisko] był zatrudniony w firmie [nazwa firmy] od [data rozpoczęcia pracy] do [data zakończenia pracy] na stanowisku [stanowisko] na podstawie [typ umowy].

Do jego głównych obowiązków należały: [obowiązki pracownika]

Podczas pracy pan/pani [imię i nazwisko] zdobył/a praktyczne umiejętności, m.in. [umiejętności i kwalifikacje zawodowe pracownika].

Pan/Pani [imię i nazwisko] wyróżniał/a się przede wszystkim [cechy charakteru i najważniejsze kompetencje pracownika].

Za jego/jej największy sukces uważam [osiągnięcie zawodowe pracownika].

Jestem przekonany, że pan/pani [imię i nazwisko] doskonale sprawdzi się na stanowiskach związanych z [zakres obowiązków/branża], tak jak sprawdzi/ał się w naszej firmie i będzie cennym pracownikiem.

Z poważaniem

Podpis i pieczątka pracodawcy

Czytaj też: Jak zarabiać w młodym wieku

Dlaczego warto umieścić referencje w CV?

W Wielkiej Brytanii sprawdzanie referencji to standard. W Polsce jest to rzadziej spotykane. Jednak zadbanie o referencje może sprawić, że twoja kandydatura będzie traktowana poważniej i zwróci uwagę rekrutera.

Wielu pracodawców pyta o referencje podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zamieszczenie ich w CV pokazuje, że nie masz nic do ukrycia i jesteś pewny swoich kompetencji.

Dodanie referencji do CV pomoże ci wyróżnić się na tle innych kandydatów. Przekaż je rekruterowi, zanim zrobią to twoi rywale. Dlaczego to ważne? Może się zdarzyć, że po wysłuchaniu jednej lub dwóch pochlebnych opinii na twój temat, pracodawca nie będzie chciał szukać lepszych kandydatów. Wybierze ciebie, uznając, że znalazł wiarygodnego i kompetentnego pracownika.

ZOBACZ RÓWNIEŻ