Przybywa inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce

Craig Smith, wydawca EuropaProperty. Fot. Newseria.pl
Craig Smith, wydawca EuropaProperty. Fot. Newseria.pl 65
Rośnie zainteresowanie nieruchomościami komercyjnymi w Polsce. Po rekordowym 2015 roku wciąż obserwujemy dynamiczny rozwój sektora. Całkowity wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne w pierwszej połowie 2016 roku przekroczył 2 mld euro, co oznacza 2,

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Rośnie zainteresowanie nieruchomościami komercyjnymi w Polsce. Po rekordowym 2015 roku wciąż obserwujemy dynamiczny rozwój sektora. Całkowity wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne w pierwszej połowie 2016 roku przekroczył 2 mld euro, co oznacza 2,5-krotny wzrost aktywności inwestorów. Perspektywy na najbliższe lata są równie dobre, nie tylko dla Polski, lecz także dla całego regionu, który na tle zawirowań na Zachodzie wydaje się stabilny i bezpieczny. 

– Inwestorzy koncentrują się na trzech segmentach rynku nieruchomości komercyjnych: największym są biura, za nimi powierzchnie handlowe i magazyny. Trzecie miejsce magazynów nie wynika z mniejszego zainteresowania, tylko z niższych cen. Jednocześnie ten sektor bardzo dynamicznie rośnie, w dużej mierze dzięki e-commerce. Biura z kolei zawdzięczają swój rozwój najemcom z branży centrów usług wspólnych i outsourcingu – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Craig Smith, założyciel i wydawca EuropaProperty. 

Z raportu „Poland Investment MarketView H1 2016” przygotowanym przez ekspertów CBRE, wynika, że ten rok na rynku powierzchni nieruchomości komercyjnych może być jeszcze lepszy niż rekordowy 2015 rok. Całkowity wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne w pierwszej połowie 2016 roku przekroczył 2 mld euro, co oznacza 2,5-krotny wzrost aktywności inwestorów. Największy udział (48 proc.) w całkowitym wolumenie inwestycyjnym odnotował sektor handlowy (1 mld euro). Sektor biurowy z wynikiem na poziomie 0,8 mld euro zyskał 40 proc. udziału. Najmniej transakcji dotyczyło obiektów magazynowych (0,25 mld euro, 12-procentowy udział). 

– Mówiąc o perspektywach dla regionu, mamy dwa podejścia wśród inwestorów. Część z nich twierdzi, że mamy do czynienia z dużą niestabilnością. To jednak opinia mniejszości. Większość inwestorów uważa, że na tle Brexitu i innych zawirowań w Europie Zachodniej region środkowo-wschodni wypada znacznie lepiej. Moim zdaniem perspektywy na najbliższe 18 miesięcy są bardzo dobre dla polskiego, czeskiego, węgierskiego, a w szczególności rumuńskiego rynku – ocenia Smith. 

Dane firmy doradczej JLL wskazują, że wartość transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na rynkach nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej (bez Rosji) w I półroczu 2016 roku sięgnęła ok. 5,1 mld euro. To wynik o blisko 70 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2015 roku i najlepsze pierwsze półrocze od 2007 roku. Łączna wartość transakcji w regionie na koniec roku może przekroczyć 10 mld euro. 

Europa Środkowo-Wschodnia, zwłaszcza Polska, dzięki rosnącym gospodarkom i niskim cenom nieruchomości pozostaje stabilnym celem inwestycji nieruchomościowych. 

– Jeśli są możliwości zarobienia na rynku nieruchomości komercyjnych, zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał je wykorzystać. Oczywiście, pozostają kwestie polityczne związane z podatkami i regulacjami prawnymi. Pomijając je jednak, Polskę i region czeka świetlana przyszłość – przekonuje założyciel EuropaProperty. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ