Praca zdalna: możemy wrócić do biura, ale wolimy siedzieć w domu

Praca zdalna spodobała się pracownikom / Fot. Robe
Praca zdalna spodobała się pracownikom / Fot. Roberto Nickson, Unsplash.com
61% osób pracujących zdalnie robi to, bo tego po prostu chce - biura są otwarte, pracodawca zachęca do powrotu, ale pracownik zostaje w domu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Najnowsze dane Pew Research Center (PRC) pokazują, że coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną. Główny powód? Po prostu tego chcemy. Aż 61% osób deklaruje, że pracuje na home office, mimo że ich pracodawca wznowił już pracę w biurze. Do zostania w domu zachęca nas bardziej komfort i więcej wolnego czasu, niż obawy związane z Covid-19.

Zobacz: Banknot 500 zł

Badanie zostało przeprowadzone w styczniu br. na grupie 5889 pracowników. PRC chciało się dowiedzieć dlaczego ludzie decydują się na pracę zdalną i 61% zwyczajnie powiedziało, że tak woli i "nie chce wracać do biura", natomiast biura były dla większości otwarte - tylko 38% ankietowanych przyznało, że nie ma możliwości pracy w biurze, bo to jest ciągle zamknięte ze względu na Covid-19. To duże odwrócenie trendu wobec października 2020 r., kiedy 64% ludzi pracowało z domu, ponieważ ich biuro było zamknięte, a 36% robiło to z preferencji. 

Jak zauważa Kim Parker, dyrektor ds. badań trendów społecznych w PRC, "nawet gdy otwiera się coraz więcej biur, ludzie dokonują świadomego wyboru pracy zdalnej z chęci, a nie z konieczności".

Ci, którzy pracują zdalnie, często zgłaszają lepszą równowagę, większą produktywność i poprawę samopoczucia. Telepracownicy twierdzą też, że praca zdalna zapewnia im lepszą opiekę nad dziećmi i poprawę relacji z rodziną. Jednocześnie większość deklaruje przy tym, że praca z domu nie wpłynęła na ich zdolność do robienia postępów w karierze. 

Praca zdalna ma też wady 

Nie można jednak powiedzieć, że praca zdalna jest bez wad. Badanie wykazało, że 60% pracowników zdalnych czuje się mniej związanych ze swoimi kolegami i koleżankami z zespołu. Mając to na uwadze Parker podkreśliła, że mimo to 78% ankietowanych przyznało, że po pandemii ciągle chce pracować głównie z domu. W 2020 r. podobne deklaracje wyraziło 64% badanych.

Inspiracje: Megan Fox

Coraz więcej ludzi szuka też pracy w 100% zdalnej - takiej, która jest przykładowo na drugim końcu kraju, albo nawet w zupełnie innym kraju. Lokalizacja dla wielu przestaje mieć znaczenie. Ludzie dokonują różnych kompromisów w swoich głowach i uważają elastyczność za bardziej wartościową niż możliwość nawiązywania więzi ze współpracownikami. 

Nie brakuje też osób, które przekonują, że jeśli mają pracować produktywnie, to muszą robić to w biurze. 14% zdeklarowało w badaniu, że ich głównym powodem do biura jest z kolei obawa o utratę możliwości rozwojowych i mniejsze szanse awansu, gdy pracują zdalnie, a 9% twierdzi, że do powrotu do biura zachęcają ich szef i współpracownicy, wywierając presję. 

Pamiętajmy też, że większość ludzi (60%) nie ma prac, które można wykonywać z domu.