Polski SatRev dołącza do projektu SKAISEN Europejskiej Agencji Kosmicznej
SatRevolution Fot. materiały prasoweCelem projektu SKAISEN jest rozwój zaawansowanej technologii sztucznej inteligencji (AI) do przetwarzania obrazów na statkach kosmicznych. Projekt jest prowadzony przez Zaitra we współpracy z SatRev oraz dwoma innymi partnerami z krajów członkowskich ESA.
Warto przeczytać: Patrzeć w gwiazdy, stąpając po Ziemi, czyli ile będzie nas kosztował lot Polaka w kosmos
SatRev dołącza do SKAISEN
- SatRev jest zaszczycony udziałem w projekcie SKAISEN, współpracując z liderem branży, Zaitra, oraz innymi partnerami. Ten wyjątkowy moment napawa nas dumą, ponieważ nasze innowacyjne podejście do przetwarzania obrazów w kosmosie kształtuje przyszłość tej fascynującej dziedziny. Jesteśmy pełni entuzjazmu co do przyszłych osiągnięć, które wraz z naszymi partnerami planujemy wprowadzić, przyczyniając się do rewolucji w technologii kosmicznej – powiedział Grzegorz Zwoliński, dyrektor generalny SatRev.
Współpraca obejmuje zapoznanie Zaitra z platformą UniBus, dostarczanie obrazów przez SatRev do szkolenia modelu opartego na AI oraz rozwój platformy testowej i rozwojowej.
Projekt SKAISEN planuje również przeprowadzenie funkcjonalnych i środowiskowych testów, aby potwierdzić, że algorytm Zaitra w połączeniu z technologią edge-computing jest gotowy do wysłania na orbitę. To ambitne przedsięwzięcie ma na celu zrewolucjonizowanie obrazowania w kosmosie, a SatRev jest dumny ze swojej roli w tym innowacyjnym projekcie.
SatRev to polska firma kosmiczna założona w 2016 roku, specjalizująca się w projektowaniu, produkcji i obsłudze nanosatelitów oraz ekspertyzie w analizie danych. Do tej pory SatRev z powodzeniem wysłała na orbitę Ziemi 11 satelitów. Zaitra z kolei pochodzi z Czech i została założona w 2020 roku. Koncentruje się na optymalizacji dostarczania danych kosmicznych i autonomii misji poprzez dostarczanie produktów i usług przetwarzania danych na pokładzie.
Zobacz: SpaceX oskarżone o nielegalne zwolnienie pracowników, którzy krytykowali Elona Muska