Polski design na salonach. Stethome o krok od zwycięstwa w europejskim konkursie
Design Europa Awards 2021, fot. materiały prasoweInteligentny stetoskop polskiej firmy StethoMe zaprojektowany przez Michała Bonikowskiego, znalazł się wśród finalistów w kategorii małych i średnich przedsiębiorstw przyznawanych przez europejskie biuro patentowe EUIPO.
Designerzy stają się startupowcami
Właścicielami lub współwłaścicielami coraz większej liczny małych i średnich przedsiębiorstw stają się projektanci. To ogromne przewartościowanie na rynku i śrubowanie standardów.
- Do tej pory projektanci najczęściej pracowali na zlecenie różnych przedsiębiorstw. Fakt, że zaczynają odważnie stawać na czele swoich firm, mówi wyraźnie o tym, że design jest częścią wielkiej ekonomii i dowodzi umiejętności biznesowych - powiedziała w rozmowie z mycompanypolska.pl Päivi Tahkokallio z Finlandi, przewodnicząca jury przyznających Design Europa Awards.
- Stereotypowo myślimy o o nim jako o sztuce, ale to nie jest cała prawda. Wiem, że profesjonalni dizajnerzy mogą mnie za to znienawidzić, ale design nie jest sztuką, często jest po prostu biznesem w dobrym znaczeniu tego słowa. I dlatego kibicuję mocno tym twórcom, którzy zdecydowali się być jego częścią jako współwłaściciele firmy - dodała.
SthethoMe o krok od sukcesu
Jej zdaniem, design jest gwarancją wysokiej jakości, szczególnie przy okazji projektów związanych z telemedycyną, które także znalazły się na tegorocznej DEA. Jednym z nich jest polski projekt StethoMe. To inteligentny stetoskop przeznaczony do użytku domowego dla rodziców dzieci zmagających się z astmą i problemami układu oddechowego. Służy monitorowaniu oddechu maluchów i ewentualnego wcześniejszego wykrycia chorób.
StethoMe potrafi samodzielnie "osłuchać" pacjenta, a także wyeliminować niepożądane dźwięki, jakie mogą powstać np. podczas przesuwania urządzenia po skórze. Dodatkowo ocenia plik dźwiękowy pod kątem nieprawidłowości w oddychaniu.
- Jako mama zmagałam się z chorującymi dziećmi. Z każdym niepokojącym oddechem musiałam chodzić do lekarza, a każdy ze specjalistów słyszał coś innego – wspomina w rozmowie z nami dr Honorata Hafke-Dys, jedna z założycielek startupu.
- Pomyślałam więc, że takie urządzenie do użytku domowego będzie bardzo użyteczne - dodaje.
W zespole StethoMe jest także jeden z najbardziej znanych polskich projektantów: Michał Bonikowski. - Dla mnie jedyną właściwą drogą projektowania jest w tej chwili tworzenie przedmiotów społecznie użytecznych – powiedział w rozmowie z mycompanypolska.pl Michał Bonikowski. - Przy projektowniu StethoMe musiałem połączyć czułość (urządzenie musiało być przyjazne i miękkie podczas dotyku skóry dziecka), funkcjonalność i estetykę - komentuje.
Zwycięzca z Włoch
Zwycięzcą w kategorii małych i średnich przedsiębiorstw została włoska firma Relio Labs. Marco Bozzola, projektant i jednoosobowy właściciel firmy stworzył profesjonalny, modułowy system oświetlenia Relio 2.
Pozostałymi finalistami w kategorii małych i średnich przedsiębirstw była niemiecka firma Kinister z przenośnym ekologicznym grillem i szwedzki MiniFinder z urządzeniem w formie formie inteligentnej opaski, której celem jest czuwanie nad bezpieczeństwem dzieci oraz osób starszych.
Galeria zdjęć z wydarzenia dostępna po kliknięciu na zdjęcia na górze strony