Polska firma tworzy sztuczną inteligencję do przewidywania zaostrzeń astmy

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe 81
BLDG Venture pomoże zespołowi FindAir w dalszym rozwoju systemów wsparcia dla terapii astmy i POCHP. Projekt obejmuje fazę Proof of Concept stworzenia algorytmów sztucznej inteligencji do przewidywania zaostrzeń oraz głównych czynników wywołujących zaostr

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

 

BLDG Venture pomoże zespołowi FindAir w dalszym rozwoju systemów wsparcia dla terapii astmy i POCHP. Projekt obejmuje fazę Proof of Concept stworzenia algorytmów sztucznej inteligencji do przewidywania zaostrzeń oraz głównych czynników wywołujących zaostrzenia u astmatyków i chorych na POCHP.

FindAir przeprowadził już pierwsze prace w celu weryfikacji podstawowych założeń projektu z pozytywnym skutkiem. Przewidywany czas na zakończenie realizacji kolejnej fazy projektu to 18 miesięcy. Podstawą finansowania projektu jest zarządzany przez BLDG Venture fundusz, utworzony w ramach programu Bridge Alfa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 

- Strategią naszego funduszu jest inwestowanie w projekty z szeroko rozumianego obszaru connected hardware, które jednocześnie mają potencjał globalnego rozwoju. FindAir, rozwijając technologię dla grupy docelowej szacowanej na poziomie 8-9% populacji, wpisuje się więc w naszą specjalizację. Wierzymy, że sztuczna inteligencja nad którą pracuje zespół może zrewolucjonizować leczenie astmy i POCHP o czym świadczy duże zainteresowanie, które technologia już teraz wzbudza w środowisku medycznym. – mówi Dariusz Lipka, partner zarządzający w BLDG Venture.

FindAir w styczniu tego roku wszedł na rynek ze swoim rozwiązaniem z zakresu inteligentnych inhalatorów FindAir ONE. Bazuje ono na połączeniu trzech elementów: aplikacji mobilnej umożliwiającej użytkownikowi monitorowanie stanu choroby, inteligentnej nakładki na inhalator (Findair ONE) rejestrującej oraz przesyłającej dane użytkownika do aplikacji oraz platformy do współpracy z lekarzem. Projekt systemu sztucznej inteligencji do przewidywania zaostrzeń ma być kolejnym krokiem w rozwoju tej technologii i pomagając łatwiej wykorzystać potencjał tkwiący w zbieranych danych. 

Zespół projektowy może pochwalić się szeregiem zwycięstw w konkursach dla start-upów oraz ukończeniem prestiżowych programów akceleracyjnych takich jak Startupbootcamp Digital Heath Berlin, czy EIT Health gdzie podczas finałowego konkursu Innostars Awards, spośród setek zespołów MedTech z Europy odebrał nagrodę za drugie miejsce. 

- Stworzyliśmy już niezbędne komponenty systemu zbierające dane o procesie leczenia, a teraz otrzymane wsparcie kapitałowe na poczet tego projektu pozwoli nam opracować system wyciągania wniosków. System ma na celu wesprzeć pacjentów w codziennych zmaganiach oraz podpowiadać lekarzom, na co zwrócić uwagę – mówi Tomasz Mikosz, Business Head w FindAir. – To jest kluczowych etap, który umożliwi nam sprawdzenie skuteczności takiego systemu i jego potencjału rynkowego.

W skład zespołu zarządzającego projektem wchodzą: Tomasz Mikosz, specjalista ds. biznesu, odpowiedzialny rozwój biznesu, relacje inwestorskie i analizę danych, Jacek Mikosz, projektant wzornictwa przemysłowego, architekt, zajmujący się projektowaniem produktu oraz strategią designu, oraz Michał Czyż specjalista ds. IT, odpowiedzialny za oprogramowanie, projekty systemów IoT i analizę danych.

Zespół posiada także wsparcie lekarzy i grupy doświadczonych doradców z Europy. Wśród nich są, eksperci z rynku medycznego i kapitałowego oraz doświadczeni menedżerowie firm farmaceutycznych.

System FindAir w obecnej formie zbiera i analizuje, przy każdym użyciu leku ratunkowego stosowanego w leczeniu astmy i POCHP, dane obejmujące między innymi liczbę użyć leku oraz okoliczności każdego użycia m.in. warunki pogodowe, zanieczyszczenie powietrza oraz alergeny w otoczeniu. Spółka od ponad 2,5 roku zajmuje się wyłącznie tworzeniem technologii z zakresu inteligentnych inhalatorów. Specjalizuje się projektowania urządzeń medycznych. oprogramowania mobilnego i webowego oraz analizy danych z zakresu astmy i POCHP.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ