Mikrofaktoring od Finiaty podbija polski rynek usług finansowych
Fot. ShutterstockFiniata pierwszy rok działalności może zaliczyć do bardzo udanych. Nie tylko zdobyła 9 tys. klientów, ale także pozyskała kolejnych inwestorów. Została również nominowana w plebiscycie Loan Magazine Awards 2017 w kategorii „Technologiczne rozwiązanie roku Fintech”.
Wypowiedź amerykańskiego komika i aktora Boba Hope’a: „Bank to jedyne miejsce, gdzie ci pożyczą pieniądze, jeśli zdołasz udowodnić, że ich nie potrzebujesz”, dzisiaj jest nadal bardzo aktualna. W ofercie tradycyjnych banków trudno znaleźć produkty dobrze dostosowane do potrzeb, specyfiki kosztów i przychodów mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, jak również freelancerów, dlatego ten sektor coraz chętniej korzysta z mikrofaktoringu.
Czym jest mikrofaktoring
Mikrofaktoring od Finiaty jest usługą przeznaczoną dla firm, których banki nie potrafią właściwie ocenić, czyli młodych, małych firm czy jednoosobowych działalności gospodarczych. To zupełnie nowy model biznesowy, w którym dzięki obsłudze online i w pełni zautomatyzowanej technologii scoringowej cały proces przyznania finansowania dla przedsiębiorstwa trwa maksymalnie 24 godz. (a często tylko kilka, kilkanaście minut). Kontrahenci klientów Finiaty nie są informowani o tym, że ich dostawca korzysta z zewnętrznego finansowania, a klient sam decyduje, jak długo chce finansować fakturę. Po otrzymaniu zapłaty dostawca zwraca uzyskaną wcześniej zaliczkę bezpośrednio do Finiaty. Ten produkt faktoringowy idealnie wpasował się w polską rzeczywistość, w której firmy zarobiły już pieniądze, ale ze względu na odroczenie terminów płatności czy w związku z generalnym trendem „niepłacenia na czas” muszą czekać na wynagrodzenie. Dzięki faktoringowi od Finiaty otrzymują je natychmiast.
Grono inwestorów Finiaty wciąż rośnie
Do grona inwestorów Finiaty w grudniu 2017 r. dołączyli: Kulczyk Investments i ENERN. Fintech wspierają również DN Capital, Point Nine Capital, Redalpine, Fly Ventures, LaFamiglia i VC. 75-milionowa inwestycja jest jedną z największych w historii dla tak młodej firmy. 42 mln zł zostały pozyskane jako udziały serii A przez nowych inwestorów z Europy Wschodniej, a pozostałe 33 mln zł pochodzą z linii kredytowej.
– Problemy z otrzymaniem należności od kontrahentów to powszechny problem wśród polskich przedsiębiorców. Finiata pomaga firmom utrzymać stabilność finansową i zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych wydatków. Nowe dofinansowanie zostanie przeznaczone między innymi na rozwój firmy ze szczególnym uwzględnieniem Polski, gdzie nasza oferta cieszy się największym zainteresowaniem. Nasz kraj jest kluczowy w strategii Finiaty, ponieważ jest w nim liderem. Mam świadomość, że w dużej mierze to zasługa polskiego zespołu. Nowe środki finansowe pomogą również w podboju kolejnych rynków – powiedział Greg Micyk, CEO Finiata Polska.
Usługa biznesowa czy pożyczka
Ryzyko w produktach oferowanych przez Finiatę jest zupełnie inne niż kredytowe, bowiem produkt ten nie jest linią kredytową czy długoterminowym zobowiązaniem. To faktoring, co oznacza, że klienci fintechu zarobili już pieniądze, ale ze względu na wspomniane wyżej nieterminowe płacenie zobowiązań muszą czekać na wynagrodzenie. Mikrofaktoring od Finiaty jest więc usługą biznesową, która pozwala klientom zachować płynność finansową.