Mały ZUS i Mały ZUS Plus - sprawdź czy możesz skorzystać

Dla kogo Mały ZUS? / Dylan Gillis, Unsplash.com
Umowy cywilnoprawne prawdopodobnie nie zostaną ozusowane w najbliższych latach. / Dylan Gillis, Unsplash.com
Mały ZUS i Mały ZUS Plus to przydatne ulgi dla przedsiębiorców. Wyjaśniamy kto może i powinien po nie sięgnąć.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Mały ZUS i Mały ZUS Plus to ulgi dla przedsiębiorców wprowadzone przez rząd w celu obniżenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Czym są te ulgi? Dla kogo są przeznaczone? Jakie warunki trzeba spełniać, aby z nich skorzystać? Podajemy odpowiedzi na wszystkie te pytania. 

Mały ZUS - co to? Wyjaśniamy

Mały ZUS to preferencyjny system opłacania składek na ubezpieczenia społeczne (ZUS) dla małych przedsiębiorców. Został wprowadzony w Polsce w 2019 r. 

Kluczowa informacja: program pozwala na opłacanie niższych składek, obliczanych na podstawie 30-proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, zamiast pełnych składek. Celem Małego ZUS-u jest wsparcie mikroprzedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność gospodarczą lub prowadzą ją na niewielką skalę.

Czym jest Mały ZUS Plus?

Mały ZUS Plus to rozszerzenie programu Mały ZUS, wprowadzone w 2020 r. Ulga ta pozwala na korzystanie z preferencyjnych stawek składek na ubezpieczenia społeczne przez okres dłuższy niż w przypadku Małego ZUS-u. Czy to faktycznie możliwe? Tak, i ma na celu dalsze wsparcie przedsiębiorców prowadzących małą działalność gospodarczą.

Dla kogo jest mały ZUS? 

Mały ZUS jest przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną, a ich przychód z poprzedniego roku nie przekroczył prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia za pracę. 

Ulga ta jest szczególnie korzystna dla mikroprzedsiębiorców, którzy rozpoczynają działalność lub prowadzą ją na niewielką skalę.

Ile trwa?

Mały ZUS jest programem, z którego można korzystać przez określony czas. Na dzień dzisiejszy nie ma przewidzianego terminu wygaśnięcia programu, jednak warto regularnie śledzić aktualności związane z ZUS-em. Powód jest prosty: zmiany w przepisach dotyczących tego programu mogą nastąpić niemal w każdej chwili i obowiązywać od kolejnego roku.

Jak długo można korzystać?

Korzystanie z Małego ZUS-u może być kontynuowane maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy (5 lat) kalendarzowych prowadzenia działalności. Później przedsiębiorca będzie już płacił składki w normalnej wysokości. 

Dodajmy, że po upływie dwóch latach opłacania tradycyjnego ZUS-u można wrócić do Małego ZUS-u Plus. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy roczny dochód w dalszym ciągu nie jest wyższy niż 120 tys. złotych.

Mały ZUS Plus - ile wynosi?

Składka w ramach Małego ZUS-u Plus nie może być niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia w danym roku i nie wyższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego ustalonego na ten rok. Aby obliczyć swoją składkę, należy:

Obliczyć miesięczny dochód swojej firmy, dzieląc roczny dochód z poprzedniego roku przez liczbę dni kalendarzowych prowadzenia działalności, a następnie mnożąc wynik przez 30.

Ustalić podstawę składki, mnożąc przeciętny miesięczny dochód z poprzedniego roku przez współczynnik 0,5, a następnie zaokrąglając wynik do pełnych groszy. 

Jeśli podstawa składki jest wyższa niż podstawa ryczałtowa (duży ZUS), przedsiębiorca nie może skorzystać z Małego ZUS-u Plus i będzie opłacał składki od podstawy ryczałtowej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ