HiProMine: Kopalnia alternatywnego białka

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe 43
„Mówiliśmy, że poszukujemy wielkich idei. I znaleźliśmy je!”. Tak m.in. o HiProMine pisał w 2016 r. Travis Kalanick, szef Ubera, kiedy ogłosił nie tylko, że polska firma pokonała prawie 4 tys. rywali w konkursie UberPitch, ale także, że Uber w nią zainwestuje.

To, że pomysł i działalność HiProMine mogą być przełomowe nawet na tle światowej gospodarki, doceniła też firma Deloitte. Przyznała startupowi nagrodę Most Disruptive Innovation. Jest to wyróżnienie dla najbardziej innowacyjnych firm, których produkty i usługi mają szansę wywrzeć rewolucyjny wpływ na rynek europejski albo i globalny. 

Pomógł im kryzys paszowy

HiProMine zajmuje się badaniami i przemysłową hodowlą owadów. Jej właściciele, prof. dr hab. Damian Józefiak, dr Jakub Urbański i dr hab. Jan Mazurkiewicz, od lat badali ich wykorzystanie w żywieniu zwierząt. Dr Urbański już w 2010 r. założył fermę Fabryka Owadów, szybko stając się ich głównym dostawcą dla polskich hodowców. Pozostali wkrótce do niego dołączyli. Najpierw prof. Józefiak, a w 2012 r. – dr Mazurkiewcz, specjalista od ryb i akwakultury. Wspólnie pracowali nad stworzeniem mączki z owadów, jako paszy dla zwierząt. Robili rewolucyjne rzeczy, ale w oczach inwestorów przegrywali w konkurencji z typowymi startupami technologicznymi. To się zaczęło zmieniać w 2015 r., m.in. dzięki sytuacji na rynku tradycyjnych pasz: mączki rybnej i śruty sojowej, których ceny skoczyły w górę. Ktoś, kto proponował tańszą o 20 proc. owadzią alternatywę, zaczął budzić zainteresowanie. Najpierw zainwestował w nich polski oddział izraelskiego funduszu Giza, potem dostali 2,5 mln zł z NCBR na badania. To...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 11/2018
 (38)

Więcej możesz przeczytać w 11/2018 (38) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie