Jan Śpiewak chce nocnej prohibicji w Warszawie: Projekt uchwały gotowy
Spora grupa mieszkańców Powiśla od lat stara się o ograniczenie możliwości spożycia alkoholu nad Wisłą. / Fot. shutterstock.Jan Śpiewak, znany ze swojej działalności w zakresie zwiększania świadomości na temat szkodliwości alkoholu podejmuje zapowiadane kroki w tej dziedzinie. Od dłuższego czasu punktuje w sieci celebrytów promujących alkohol, a także sygnalizuje możliwe naruszenia przepisów przez producentów napojów wyskokowych choćby ze względu na ograniczenia dotyczące reklamowania takich produktów. Teraz idzie dalej i wypowiada wojnę zwolennikom konsumpcji alkoholu w przestrzeni miejskiej.
Jan Śpiewak chce nocnej prohibicji w Warszawie: Projekt uchwały gotowy
„W czwartek na radzie miasta złożymy obywatelską uchwałę pod nocną ciszą alkoholową na terenie całego miasta. Zobaczcie z czym muszą się mierzyć mieszkańcy Śródmieścia. Nieustające burdy, hałas, bród. Straż miejska i policja nie reagują. Przez ostatnią dekadę w dzielnicy nie odebrano żadnej (!) koncesji alkoholowej. Czas wprowadzić cywilizację do Warszawy” – informuje Jan Śpiewak.
Nocna prohibicja w Warszawie coraz bliżej
Inicjatywa Śpiewaka zyskała poparcie kilku stowarzyszeń, w tym Miasto Jest Nasze oraz Porozumienie dla Pragi, które już w ubiegłym roku wniosły do Prezydenta m.st. Warszawy o przeprowadzenie konsultacji społecznych w tej sprawie. Konsultacje te są obecnie otwarte dla mieszkańców miasta - przypomina portal Wiadomości Handlowe.
Mieszkańcy Warszawy mają możliwość wzięcia udziału w ankiecie dostępnej na stronie internetowej warszawskiego ratusza do końca czerwca br. Ankieta ma na celu zebranie opinii na temat ewentualnego ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu.
Szczegóły ciszy nocnej na sprzedaż alkoholu
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Rada Warszawy ma prawo wprowadzić ograniczenie sprzedaży alkoholu w nocy, które może obejmować całe miasto lub wybrane dzielnice. Zakaz miałby obowiązywać w godzinach od 22 do 6 i dotyczyłby sklepów, w tym stacji benzynowych, ale nie punktów gastronomicznych. Zakaz nie może wykraczać poza określone godziny.
Młodzi wyborcy będą przeciwni prohibicji?
Statystyki udostępnione przez Urząd m.st. Warszawy pokazują, że około 10% gmin w Polsce, w tym kilka dużych miast, wprowadziło już takie ograniczenia. Po zakończeniu konsultacji i analizie raportu, Prezydent Warszawy podejmie decyzję, czy skierować projekt uchwały do Rady. W przeszłości Rafał Trzaskowski nie zgadzał się już na wprowadzenie zakazu spożywania alkoholu m.in. na terenie Powiśla, gdzie znajdują się bulwary, tłumnie oblegane wieczorami przez warszawiaków, często spożywających w tamtym miejscu napoje z procentami. Mieszkańcy tego regionu miasta skarżą się na hałas i regularne zaśmiecanie brzegu Wisły.
Niełatwa decyzja dla Rafała Trzaskowskiego
Jednak decyzja o nocnej prohibicji, jak pokazały przypadki innych miast dla władającego miastem polityka może skończyć się sporą niechęcią wielu młodych wyborców. Z drugiej strony podobne przepisy w Krakowie, znacznie zwiększyły bezpieczeństwo, co pokazują zarówno statystyki dotyczące liczby interwencji policji, jak i nastroje mieszkańców. Bez wątpienia wprowadzenie takich przepisów pomaga przedsiębiorcom prowadzącym lokale gastronomiczne, lecz znacznie ogranicza dochody właścicieli sklepów monopolowych.
Debata nad nocną prohibicją w Warszawie nabiera tempa. Projekt uchwały, zapowiedziany przez Jana Śpiewaka, według inicjatora ma przyczynić się do poprawy porządku publicznego i jakości życia mieszkańców.
Kampania Re:Generacja: Zobacz przyszłość, zanim będzie za późno