Jak się zarabia na inwestycjach alternatywnych
fot. East NewsW czasach niskich stóp procentowych, które oznaczają także niskie oprocentowanie lokat bankowych i obligacji, posiadacze oszczędności, którzy nie ufają rynkom kapitałowym, poszukują alternatywnych sposobów lokowania kapitału. Najlepiej w taki sposób, aby inwestycja była relatywnie bezpieczna, przynosiła zyski w długim terminie i nie była zależna od wahań indeksów giełdowych czy bieżącej koniunktury gospodarczej.
Sztuka zawsze w modzie
Przegląd możliwości alternatywnych inwestycji rozpoczynamy od tradycyjnych form, znanych od wieków, które dotąd więcej miały wspólnego z kolekcjonerstwem niż z inwestycjami. Dopiero ostatnie dekady przyniosły wzrost popularności inwestycjom w dzieła sztuki.
W 2018 r. wartość światowego rynku sztuki (co rozumiane jest jako skala zawartych transakcji) sięgnęła 67,4 mld dol. – o 6 proc. więcej niż w 2018 r. – podano we wspólnym raporcie Art Basel i banku UBS. Rok wcześniej wartość rynku wzrosła o 4 proc. Ale od 2008 r. jego wartość jest stabilna i mieści się w przedziale 55–67 mld dol., za wyjątkiem 2009 r., gdy było to mniej niż 40 mld dol. – spadek ten należy wiązać z następstwem kryzysu finansowego z lat 2008–2009.
Z kolei serwis artprice.com podaje, że rynek aukcji dzieł sztuki osiągnął wartość 15,5 mld dol. w ub.r., co było trzecim kolejnym wzrostem wartości transakcji, jednocześnie jednak możemy zauważyć,...
Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl
Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?
- Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
- Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
- Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
- Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska
Więcej możesz przeczytać w 8/2019 (47) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.